У 2020-му році гірські рятувальники села Осмолода, що на Прикарпатті, 25 разів виїжджали на допомогу туристам. Пошуково-рятувальне відділення розташоване біля гірського масиву Ґорґани.
У відділені працюють семеро рятувальників. Цій команді доводиться незалежно від погодних умов, пори року та часу доби допомагати мандрівникам, які заблукали та поранилися. Про свою роботу, щоденні тренування та незабутні рятувальні операції рятувальники поділилися із Суспільним Карпати.Суспільне Карпати
“Якшо людина потребує допомоги і ти їй надаєш допомогу, то, я думаю, кращого щастя немає”, – так рятувальник Ярослав Шутка розповідає про свою роботу. Працює чоловік тут вже п’ять років. Каже, що за цей час доводилося рятувати людей з різними травмами і навіть із серцевими нападами.
Ярослав пригадує одну рятувальну операцію, яка тривала 12 годин: “Людина зламала ногу, і потрібно було якнайшвидше транспортувати її до карети швидкої. То треба було 15 кілометрів в один бік до людини добратися в гори і 15 назад, щоб її транспортувати. А людина важка – більше 100 кілограмів”.Суспільне Карпати
До гір Висока, Грофа, чи Сивуля, які найближче розташовані до села Осмолода, – більше 20 маршрутів. Цю місцевість, кажуть рятувальники, вони вже добре вивчили, адже вся команда – місцеві жителі, тому стежки знають із дитинства. В команді працює семеро людей – п’ятеро чоловіків та дві жінки. Яна Кос – одна з них. Вона – фельдшерка, яка рятує людей вже 8 років.
“Людині здається, що вона впевнена в своїх можливостях, але коли вона потрапляє в гори, то може статися будь-яка ситуація. Найчастіше в нас бувають переломи, вивихи та серцево-судинна недостатність”, – розповідає Яна Кос.
Минулого року до осмолодської команди долучилися два молоді рятувальники. Анатолій Котурбач працює чотири місяці. Каже, що цю професію обрав тому, що вона поєднує дві улюблені справи: “Мені подобається рятувати людей і ходити по горах, а воно якраз зв’язане в роботі”.
Рятувати людей переважно доводиться у вихідні та увечері, тому в будні надзвичайники постійно тренуються та навчаються. Щотижня проводять обстеження маршрутів –перевіряють всі шляхи для того, щоб у разі транспортування травмованої людини знати найкоротший маршрут. Або ж для того, щоб побачити, чи не має на дорогах якихось перешкод. Рятувальники кажуть, що походи в гори для них – хороше фізичне навантаження. Тримати себе в формі допомагають також тренування, які відбуваються двічі на тиждень. Окрім того, є й інші навчання.Суспільне Карпати
“У вівторок і четвер є або практичні заняття, або теоретичні. Якщо теоретичні – чи з вузлами, чи якісь медичні, то ми відпрацьовуємо. Хтось один потерпілий. Чи там вузли в’яжемо, чи переправи якісь робимо. Виходимо і вчимося”, – каже рятувальниця Лідія Шутка.
Окрім автомобіля на станції є також човен, щоб допомагати людям під час повені. Кожний рятувальник має особистий рюкзак, спеціальний одяг та взуття. Не мають цього лише два новачки, каже начальник відділення Ігор Глушко. Проте, сподівається, що екіпірування невдовзі буде і для них. Є також сумка з медикаментами для надання невідкладної медичної допомоги, ноші та ак’я для транспортування травмованих. Загалом за минулий рік рятувальники 25 разів виїжджали для порятунку людей. І це, за словами начальника відділення Ігоря Глушка, багато. Адже в попередні роки таких викликів могло бути до десяти.
Усім туристам, які вирушають в гори, надзвичайники радять реєструватися в пошуково-рятувальних відділеннях. Хоча, кажуть, люди часто цим нехтують. Для цього не обов’язково йти у відділення, а просто зателефонувати. Саме така реєстрація, кажуть рятувальники, може допомогти зберегти життя.