-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

На Прикарпатті відновлюватимуть історичну спадщину за грантові гроші

-Реклама-spot_img
spot_img

Ще торік Івано-Франківський національний університет нафти й газу виграв грант на популяризацію об’єктів історичної спадщини. Йдеться про 3D-сканування пам’яток архітектури.

Що це таке і чи допоможе зберегти пам’ятки, розбирався «Репортер».

50 на 50

Цей проєкт ІФНТУНГ реалізує спільно з Сучавським університетом (Румунія). Мета – дослідити та популяризувати пам’ятки. Наразі йдеться про 50 об’єктів на Прикарпатті та 50 у Сучавському повіті.

«Для всіх об’єктів буде лазерне 3D-сканування, зйомка для творення 3D-турів, а також зйомка з квадрокоптера для рекламних відеороликів, – розповідає координатор проєкту, професор кафедри геодезії та землеустрою Микола Приходько. – 3D-сканер – це такий прилад, який випускає лазерні промені, що вимірюють всю площину об’єкту. Це дає можливість в майбутньому слідкувати за різними деформаціями, просіданнями та тріщинами».

- РЕКЛАМА-

Перелік об’єктів для проєкту формували спільно з відділом туризму й сектором з питань охорони культурної спадщини ОДА. В основному туди увійшли пам’ятки національного значення.

«Вже відсканували п’ять обєктів, – каже Микола Приходько. – Це – церква Царя Христа в Івано-Франківську, церква Вознесіння Господнього в селі Липа, костел Непорочного зачаття Діви Марії в Городенці, церва Успіння Пресвятої Богородиці в Коршеві та монастир бернардинців у Гвіздці. Щойно покращиться погода, ми продовжимо зйомки. Взагалі роботу мали завершити до серпня, але через карантин проєкт продовжили до кінця року».

На Прикарпатті відновлюватимуть історичну спадщину за грантові гроші
Монастир бернардинців у Гвіздці

Після сканування пам’яток інформацію про них розмістять на сайті, який теж створили в рамках проєкту. Там же можна буде знайти віртуальні тури Прикарпаттям і туристичні відеоролики.

«Окрім того, за кошти проєкту, ми оновили приміщення геологічного музею нашого університету, – говорить професор. – Також провели два тренінги для представників турбізнесу – тур­операторів, турагентств, представників інформаційних центрів».

На цих тренінгах говорили про те, як використовувати пам’ятки в туризмі та як популяризувати їх через турпродукти.

«Ще один тренінг буде проведений для студентів нашого та Сучавського університету, – каже Микола Приходько. – Сподіваємось, що картинні обмеження послаблять і ми зможемо провести його офлайн. Хочемо, аби румунські тренери приїхали до нас, а ми змогли поїхати до них».

Загалом ІФНУНГ на реалізацію проєкту отримав 264 679 євро. З них 238 211 євро – кошти ЄС, а 26 468 євро виш мав знайти сам. Допомогла облрада, яка виділила з бюджету 300 тис грн.

«Ми плануємо продовжити співпрацю з Сучавським університетом, – говорить професор Приходько. – В нашій області є тисячі об’єктів, про які б хотілося розказати. Тим паче, ми вже маємо для цього необхідне обладнання. Крім того, у продовженні проєкту зацікавлені представники громад. Навіть зараз телефонують і просять сканувати об’єкти в їхніх населених пунктах».

Залежить від громади

Начальник відділу туризму ІФ ОДА Віталій Передерко сподівається, що 3D-сканування пам’яток допоможе не лише популяризувати пам’ятки та збільшити потік туристів, а й сприятиме їхній реставрації. Справа в тому, що результати сканування цілком можуть стати основою наукових досліджень. Матеріали можна використовувати як практичні рекомендації щодо збереження чи відновлення об’єктів.

«Якщо колись з’являться кошти, аби пам’ятку консервувати чи реставрувати, в нас буде готова інформація. Де є тріщини, де просідання ґрунту, де треба працювати з дахом і так далі. Тобто питання не лише у промоції», – пояснює Передерко.

За його словами, з самого початку список пам’яток формували таким чином, аби туди потрапили об’єкти різних громад.

«Ми враховували туристичну складову, цінність об’єкта і географічне розташування, – каже посадовець. – Список університету трохи відрізняється від того, що ми рекомендували. Але, наскільки я розумію, цей перелік теж не є фінальним. Справа в тому, що ми, як партнери, забезпечуємо комунікацію з представниками громад щодо дозволів на зйомку. Бо в нас були випадки, коли священник не дозволяв знімати всередині. Наприклад, минулого року, коли ми працювали над 3D-турами, нас не пустили в церкву в селі Слобода-Болехівська Витвицької громади. Але такі речі поодинокі».

Що ж до реставрації, то, за законом, за збереження пам’ятки відповідає її власник. На жаль, у громадах грошей на це постійно бракує.

«Щоправда, нині з’явилося дуже багато позабюджетних програм – іноземні грантодавці чи Український культурний фонд, – говорить Віталій Передерко. – Ми завжди відстежуємо всіх можливих донорів і передаємо інформацію громадам. Крім того, проводимо тренінги з написання проєктних заявок. З іншого боку, все залежить від активності місцевих мешканців. Наприклад, у Городенці є активісти, які хочуть відновити костел Непорочного Зачаття Діви Марії. Вони написали вже два проєкти на конкурс Українського культурного фонду. Але такі люди, на жаль, є не скрізь».

Держава допоможе?

За даними управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА, на Прикарпатті є 4000 об’єктів культурної спадщини. Гроші на їх збереження виділяють з обласного бюджету щороку, але їх вистачає лише на об’єкти національного значення.

Так, програмою «Культура Івано-Франківщини» цьогоріч на культурну спадщину передбачено 3,25 млн грн. З них 1,5 млн грн – на утримання об’єктів в належному стані. 1,5 млн – на популяризацію об’єктів зі списку ЮНЕСКО. 100 тис грн – на виготовлення облікової документації, 100 тис – на збереження об’єктів і 50 тис грн на їх популяризацію.

Про реставрацію у програмі не йдеться взагалі, але в ОДА сподіваються, що кілька пам’яток потраплять під Національну програму «Велика реставрація».

«Задля відновлення пам’яток ми формуємо пропозиції для міністерства культури та інформаційної політики щодо відбору проєктів, – каже начальник управління культури, національностей та релігій ОДА Володимир Федорак. – Це дозволить реставрувати туристично привабливі пам’ятки національного значення, у тому числі й об’єкти Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, де необхідно провести ремонтно-реставраційні роботи, покращити транспортну й туристичну інфраструктуру».

Серед запропонованих об’єктів:
  • церква Зішестя Святого Духа в Рогатині,
  • церква Різдва Пресвятої Богородиці в селі Нижній Вербіж Коломийського району,
  • Колегіальний костел Пресвятої Діви Марії в Івано-Франківську,
  • замок Куропатів в селі Пнів Надвірнянського району,
  • Галицький Княжий Старостинський замок.
На Прикарпатті відновлюватимуть історичну спадщину за грантові гроші
Пнівський замок

На переконання Віталія Передерка, мінімум один об’єкт в області в рамках президентської програми відновити вдасться. І було б добре, аби це був замок. Бо ж ні для кого не секрет, що Прикарпаття приваблює гостей сакральними пам’ятками, а от про замки майже не згадують. На жаль.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Влада Гнатів
Влада Гнатів
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні