-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Як живеться прикарпатцям поруч з одним із найбрудніших підприємств України ФОТО та ВІДЕО

-Реклама-spot_img
spot_img

Івано-Франківська область – третя у списку за рівнем найзабрудненіших регіонів України через викиди у повітря Бурштинської ТЕС. Про це свідчать дані управління екології Івано-Франківської облдержадміністрації, пише Суспільне Карпати.

Люди, які живуть поблизу станції, скаржаться на сірі опади та пил, який забруднює поверхні, водночас на самому підприємстві кажуть, норми дозволу на викиди не перевищують.

“Подивіться, який дощ, ось — на бус. Я думаю, що це Бурштинська ТЕС має такі гарні фільтри очищувальні”, — це відео оприлюднив на своїй Facebook-сторінці син жительки Німшина Галини Пришляк.

Жінка каже, що село розташоване за п’ять кілометрів від Бурштинської ТЕС. За її словами, останніми роками у Німшині за ніч пил на поверхні осідає регулярно, однак такі опади бачила вперше.

“Чорна вода, машина так, як після набризку, вікна просто не хотілися мити. Видно, що є мазут. Можна спостерігати кожен день, але не в такій кількості. Протягом 5 років це так є. Неможливо одяг винести надвір, бо буде чорніший чорнішого”, — каже Галина Пришляк.

- РЕКЛАМА-

Бурштинська ТЕС входить до складу “ДТЕК “Західенерго”, що, за даними порталу YouControl, перебуває у власності Ріната Ахметова. За словами начальника відділу економіки природоохоронної діяльності та екологічного моніторингу обласного управління екології та природних ресурсів Петра Кульби, Бурштинська ТЕС – на 3-му місці в Україні за рівнем шкідливих викидів в атмосферу.

Коли сусід — ТЕС: як на Прикарпатті живуть поруч з одним із найбрудніших підприємств України

За 2019-й рік підприємство викинуло майже 170 тисяч тонн шкідливих речовин. Це майже 83 % усіх викидів від стаціонарних джерел забруднення в Івано-Франківській області. Петро Кульба каже, це — останні дані щодо діяльності підприємства, які відомі управлінню. Нові, за 2020-й рік, отримають у травні.

“Норма є затверджена, але вона передбачена загалом дозволом на викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря. Але цей документ видається Міндовкілля. Чому Міндовкілля? Бо підприємство належить до першої групи підприємств за викидами шкідливих речовин”, — говорить Петро Кульба.

За його словами, перевіряти, чи не перевищує підприємство норму викидів шкідливих речовин, повинна Державна екологічна інспекція. Однак з 2019-го року її жодного разу не пропустили на територію ТЕС. Востаннє екоінспекція Карпатського округу приїжджала на перевірку підприємства 13-го квітня. Тоді недопуск інспекторів представники Бурштинської ТЕС мотивували неправильним оформленням документів, а також карантинними обмеженнями.

Коли сусід — ТЕС: як на Прикарпатті живуть поруч з одним із найбрудніших підприємств України

“Ми зі свого боку зробили все правильно. Ми на основі звернення громадянина дали направлення на погодження позапланового заходу. Отримавши направлення, ми приїхали на перевірку. Усі документи у нас в порядку, — каже представник Державної екоінспекції Карпатського округу Тарас Гундяк. — Ми склали протокол про адміністративне правопорушення ст. 188 щодо невиконання законних розпоряджень. 765 гривень штрафу буде і матеріали передадуться у правоохоронні органи для подальшого реагування”.

Місцевий житель Олексій Олійник розповідає, що створив систему моніторингу якості повітря після того, як купив дачу у селі Бовшів. Його будинок – за півтора кілометра від ТЕС. Протягом 5-ти років його відеокамери цілодобово знімають викиди з труб, а датчики вимірюють показники пилу та випромінювання радіації. Однак ця система несертифікована.

“Коли повітря має запах – це привід задуматися, значить щось у цьому повітрі є. Таке, як замочене вугілля буває. Якщо людина знає, як пахне замочене вугілля, вона знатиме, яке тут буває повітря”, — каже засновник “Бурштинського екологічного Каналу” Олексій Олійник.

За його словами, камери систематично фіксують те, що вдень із труб іде світлий дим, однак, що ближче до вечора, то темнішим він стає. Еколог Володимир Красноштанов каже, що причиною темного диму може бути невикористання очисних фільтрів, збільшення потужності виробництва та застаріле обладнання.

“У свій час проблему викидів в атмосферу хотіли вирішувати переходом Бурштинської ТЕС на спалювання газу. При спалюванні газу шкода наноситься менша. Вони спалюють вугілля. Ми викидаємо вуглекислий газ, який є парниковим газом, і впливає на потепління клімату. На людей він впливає тим, що він містить частинки, якими ми дихаємо. Вони вражають легені і це не сприяє покращенню здоров’я людей, — говорить Володимир Красноштанов.

Коли сусід — ТЕС: як на Прикарпатті живуть поруч з одним із найбрудніших підприємств України

Протягом останніх років кількість викидів шкідливих речовин в атмосферу від діяльності Бурштинської ТЕС зменшується, каже Петро Кульба. За його словами, пов’язано це із тим, що з кінця 2017-го року в Україні діє “Національний план скорочення викидів від великих спалювальних установок”, який поширюється і на діяльність Бурштинської ТЕС. У ньому прописано терміни зменшення викидів та модернізації станції до 2033-го року. Відтак, частину енергоблоків станції потрібно реконструювати, ще частину – вивести з експлуатації.

У відповіді на інформаційний запит представники Бурштинської ТЕС повідомили, що в межах Нацплану вже призупинили роботу 1-го та 2-го блоків, а підприємство працює в межах дозволу на викиди.

“На всіх енергоблоках працюють системи очистки димових газів. ДТЕК Бурштинська ТЕС систематично проводить капітальні, середні та поточні ремонти електрофільтрів, що дозволяють підтримувати ефективність їхньої роботи”, — йдеться у відповіді.

За словами Петра Кульби, зараз в Україні починають впроваджувати систему моніторингу якості повітря. В обласному управлінні екології та природних ресурсів до 1-го липня мають розробити програму державного моніторингу. Створити його планують за 5 років.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні