-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Марія Бойко: «Ми маємо входити в нову еру: навчитися дезінфікувати наші ґаджети»

-Реклама-spot_img
spot_img

Днями ми відзначали «Всесвітній день миття рук». Хоча в сьогоднішньому часі, здавалося б, кожному відомо про необхідність гігієни рук та все ж виникають питання: чи правильно люди уміють мити руки, чи варто часто використовувати антисептики та чому наш мобільний телефон – спосіб найшвидше підхопити важке інфекційне захворювання. Про це та багато іншого читачам Правда.іф розповідає начальник управління охорони здоров’я Івано-Франківська Марія Бойко.

– Маріє Андріївно, 15 жовтня кожного року ми відзначаємо день миття рук. Коли, власне, виникло розуміння необхідності чистих рук?

– На сьогодні одним із гасел епідеміології і сучасного інфекційного контролю є боротьба за чистоту рук, адже чисті руки мають бути у кожного медичного працівника, бо це значно зменшує можливість виникнення інфекційних ускладнень у стаціонарах. Традиція миття рук в медицині виникла не так давно, всього лише кілька століть тому. Незважаючи на те, що вчення Галена, Авіцени, усіх відомих грецьких філософів і медиків налічують кілька тисячоліть, проте практика миття рук і їх обробка при догляді за пацієнтом, зокрема й перед  операційним втручанням, виникла лише кілька століть тому.

- РЕКЛАМА-

Одного разу натураліст Антоні ван Левангук через збільшувальне скло побачив багато мікроорганізмів, які рухалися і таким чином виникла здогадка, що причиною багатьох інфекційних хвороб можуть бути оці маленькі мікроорганізми.

У подальшому теорія підтвердилася і стала основою правила: перед будь-яким медичним втручанням має відбутися миття рук і їх обробка дезінфікуючими речовинами.

Тобто ми розуміємо: коли пацієнт приходить до лікаря, той повинен мити руки.

– Якщо ж говорити не про медицину, а про повсякденне життя людини?

– У нашому повсякденному житті миття рук є не менш важливим. Коли існували проблеми із водопостачанням, воду доводилося носити відрами з криниці, тоді було жорстко поставлено питання санітарії і гігієни рук. Дітей учили із дитсадка про те, що треба мити руки після туалету, перед прийомом їжі, треба мити руки після того, як ми їх забруднили… Це, напевно, було пов’язано з тим, що гігієнічний навик мити руки був важливим, аби не захворіти на кишкові інфекції.

У 60-70-ті роки, згідно медичної статистики, багато людей мали такі захворювання, як дизентерія, сальмонельоз, та інші кишкові інфекції. Тому багато санітарних заходів по усьому світі були прив’язані до того, аби навчити населення мити руки. І робити це правильно: мити теплою водою, обов’язково із милом, процес миття має тривати не менше 20 секунд, обробленими мають бути не тільки долоні, а й окремі пальці і тильна поверхня рук. А також руки повинні бути витерті сухим рушником, адже вологий рушник одразу потрібно змінювати на сухий.

– Зараз у наше життя, окрім мила, увійшли різного роду антисептики. Чи можна замінити ними процес миття рук?

– На початку 90-х років телепростір заполонила реклама бактерицидного мила, яка обіцяла знищити бактерії на наших руках. На наших руках дійсно живе до 200 різних видів мікроорганізмів, із них лише 5-10 можуть викликати кишкові інфекції, а решта мікробів є для нас навіть корисними, адже захищають нашу шкіру від зовнішнього забруднення.

Тому бактерицидне мило є необхідним у медичних установах, але в домашніх умовах воно знімає увесь захисний шар, а це недобре для людини.

Навіть зараз, в період пандемії, ми маємо використовувати антисептики лише тоді, коли це потрібно, але не безперервно. Антисептики застосовуємо, коли йде мова про забруднення рук без змоги помити їх водою з милом.

Також антисептиком варто користуватися, коли точно знаємо, що мали контакт із інфекційним пацієнтом чи торкалися до небезпечної поверхні (поручень транспорту, панелі банкоматів, тощо), до яких також торкалися дуже багато інших, потенційно хворих людей.

Варто розуміти: ми усі є людьми сучасного світу, і користуємося великою кількістю різних ґаджетів. У наш час гострі кишкові інфекційні захворювання зведені до поодиноких випадків. І на це вплинули правила гігієни.

Проте сучасні дослідники виявили, що мобільні телефони та інші ґаджети, якими ми торкаємося обличчя, волосся, які ми кладемо на різноманітні поверхні, на ляди у магазинах, кав’ярнях – є дуже забрудненими. Якщо спеціальним світлом посвітити на екран нашого телефону, то кількість мікроорганізмів на ньому буде значно більшою, аніж на кришці унітазу. Тому сьогодні ми маємо входити в нову еру: навчитися дезінфікувати наші ґаджети. Це важливо, навіть важливіше, аніж гігієна рук, до якої ми все ж таки звикли.

Розмовляла Любов Загоровська

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Любов Семанишин
Любов Семанишин
Журналіст, публіцист. Редакторка сайту Правда іф. юа. Випускник філологічного факультету ПНУ.
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Азов

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні