Попри постійні заяви влади про необхідність забезпечення українців дешевим газом і рекордні ціни на газ в Європі видобуток природного газу в Україні падає третій рік поспіль.
Державна компанія «Укргазвидобування» у 2021 році скоротила валовий видобуток природного газу на 3,7% (на 527,3 мільйона кубометрів) порівняно з 2020 роком – до 13,67 мільярда кубометрів. Водночас меморандум з урядом та українськими виробниками, який мав стримувати зростання цін на газ, не працює. Як результат, уже у січні мають здорожчати різні групи товарів, на ціноутворення яких впливає вартість газу.
Партія «УДАР Віталія Кличка» звертається до уряду з вимогою вжити заходи для зміцнення української енергетичної незалежності. По-перше, проаналізувати справжні причини провалу програми 20/20 і розробити на заміну їй реалістичну програму збільшення видобутку власного газу з українських родовищ. Така програма потребуватиме значних інвестицій в розвідку нових родовищ і початок їх експлуатації. Тому менеджмент повинен зосередитися на тому, як ефективно проінвестувати збільшення видобутку.
По-друге, уряд, який декларує відданість європейським стандартам управління, має повернутися до виконання своїх зобов’язань перед ЄС в частині дотримання принципів корпоративного управління ОЕСР. Нафтогаз потребує не наперсточників, а ефективних менеджерів, які спроможні налагодити основні процеси в компанії. Для цього компанія повинна бути незалежною від прямого урядового впливу.
По-третє, уряд має основні ресурси вкладати у тепломодернізацію житлового фонду і надання адресних субсидій на оплату комунальних послуг тим, хто їх потребує.
В «УДАРі» пропонують довгостроковій перспективі максимізувати зусилля зі збільшення видобутку природного газу на українських родовищах. При чому має йтися не лише про державні компанії, але й про приватні. Видобуток власного газу має стати пріоритетом державної політики в енергетичній галузі на найближчі 10 років. До співпраці мають бути залучені іноземні компанії, які володіють передовими технологіями видобутку, зокрема сланцевого газу, а також газу глибокого залягання.