У січні в межах Шевченківського родовища питних підземних вод, що знаходиться в Галицькій ОТГ, пробурили додаткові свердловини для нового водопроводу. Згідно з проєктом, в майбутньому планується облаштувати три гілки водогону, який має забезпечити питною водою жителів регіону – міста Бурштин та навколишніх сіл. Це Тустань, Дубівці, Більшівці, Задністрянськ, Демешківці, Вікторів, Комарів, Крилос.
Про проблему низької якості питної води в регіоні говорять вже давно, а останнім часом все частіше.
Ми вирішили з’ясувати, що не так з «бурштинською» водою і чи варто хвилюватися місцевим мешканцям, пише Ратуша.
Що не так з водою?
Факт – бурштинці і галичани вживають воду, яка непридатна для використання та несе серйозну небезпеку для здоров’я. Основні причини – зношені мережі, старе обладнання, проблеми з каналізаційними стоками.
Так, у березні минулого року Івано-Франківський обласний лабораторний центр дослідив якість води в централізованих та локальних водопроводах Франківщини. За показниками епідемічної безпеки з 1862 зразків води, виявили 203 зразка води, що не відповідали вимогам Державних санітарних правил і норм «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», що становить майже 11%.
Підвищена жорсткість виявлена у воді централізованих водопроводів міст Бурштин і Рогатин, сіл Задністрянськ, Лани, Маріямпіль і Яблунів Галицького району.
Ще раніше, у 2018 році лабораторний центр виявив підвищену загальну жорсткість води на 25 водозабірних спорудах КП «Житловик», що здійснює водопостачання міста Бурштин.
Погана вода може спричинити «камені» в нирках, свербіж та лупу
Чим погана вода з високою жорсткістю? Вона надає воді гіркуватий смак та справляє негативний вплив на органи травлення людини. Солі твердості порушують всмоктування жирів, що утворює у кишечнику нерозчинні кальцієво-магнієвих мила.
Солі кальцію та магнію, з’єднуючись з тваринними білками, які ми отримуємо з їжі, осідають на стінках стравоходу, шлунку, кишечника, ускладнюють їхню перистальтику (скорочення), викликають дисбактеріоз, порушують роботу ферментів і зрештою отруюють організм.
Від води, переповненої іонами кальцію та магнію, надмірно страждає серцево-судинна система. Тривале використання жорсткої води загрожує виникненню захворювань суглобів (артритів, поліартритів), утворенням каменів у нирках та жовчних шляхах.
При взаємодії з милом утворюються «мильні шлаки», які не змиваються зі шкіри, руйнують природну жирову плівку, що захищає від старіння та несприятливих кліматичних факторів, забивають пори, утворюють на волоссі мікроскопічну кірку, тим самим викликаючи висипання, свербіж, сухість, лупу, лущення.
Які причини поганої води в Бурштині?
У травні минулого року ТОВ «Компанія Геонікс» підготувала стратегічну екологічну оцінку до проекту «Внесення змін та доповнень до генерального плану м. Бурштин», який розміщений на сайті міської ради. У звіті експерти відмічали, що підземні води слабонапірні, водонасиченість водоносного горизонту в районі міста дуже низька, а води мають підвищену мінералізацію і тому не придатні для водопостачання.
Також серед недоліків спеціалісти відзначили:
- високу зношеність мереж водопостачання та насосного обладнання – мова про великі втрати та погіршення якості води;
- питна вода з урочищ Корчево і Коростовичі не відповідає нормам по показникам жорсткості;
- високу зношеність та застаріле обладнання в лабораторії по визначенню якості питної води;
- відсутність системи централізованого відводу каналізаційних стоків стосовного приватного сектору, що призводить до забруднення грунтових вод, природних джерел водопостачання і водосховища.
Проблеми з водою не тільки на папері, мешканці Бурштина все частіше жаліються на брудну воду, яка тече з кранів.
На одному з відео, що виклали в Facebook, добре видно, що вода має темно-жовтий бруднуватий відтінок. Якщо така вода ллється з кранів, то можна тільки уявляти, що з нею трапляється в трубах. Тож аварійне відключення водопостачання стало вже нормою. Мешканці ж приватної забудови жаліються, що вода у колодязях іноді просто зникає або стає жовтого кольору.
Чи можна вирішити проблему?
Очевидно, якщо нічого не робити, ситуація з часом може стати катастрофічною. А як же її вирішити?
Ще у 2019 році починали розробляти проєкт будівництва водогону, який забезпечуватиме питною водою мешканців Галича, Бурштина і прилеглих сіл. Майбутній водогін мав черпати воду із Лімницького джерела, яке вважається одним із найчистіших в Україні. За прогнозами, будівництво водогону у цінах того року складало більш як 150 млн гривень. І навіть була спроектована перша гілка водогону, яка мала проходити через Галич, Бурштин та Тустань. Наразі перші 1,5 млн грн на буріння додаткових свердловин в Галицькій ОТГ виділили з субвенції на соціально-економічний розвиток громад.
Також одним із тимчасових виходів із проблемної ситуації могло стати забезпечення питною водою із бюветів.
У жовтні 2021 року, коментуючи питання питної води, міський голова Василь Андрієшин заявив:
«На жаль, це питання не на часі. Ми зараз не маємо коштів, щоб це облаштувати. До цього питання можна буде повернутись, мабуть, навіть не в наступному році, оскільки ситуація складна з бюджетом. Це не так просто. Є дуже багато питань».
Коли буде питання на часі, незрозуміло. А поки влада не зверне увагу на модернізацію та підвищення якості водопостачання, мешканцям доведеться пити ту воду, яка є. Коричневу й брудну.