Сьогодні в громадян багато запитань до органів влади, особливо до тих, від кого люди мають значні очікування та на кого з бюджету витрачаються немалі кошти. Зважаючи на запит суспільства знати правду та реагуючи на публікації ЗМІ, ми напряму розпитали головного прокурора Івано-Франківської області про реальний стан справ в його сфері та про гроші і корупцію, пишуть Версії.
Під час Вашого представлення Генеральний прокурор Юрій Луценко озвучив фразу: «Піднімайте закриті і продані справи і доводьте їх до кінця». То чим можете похвалитись в цьому плані?
Хочу відзначити, що підстав стверджувати, що певні кримінальні провадження були продані в мене нема. Оскільки ми не маємо таких даних. Але ми встановили факт незаконного закриття ряду кримінальних проваджень. Також є факти тривалого розслідування кримінальних проваджень. Якщо взяти в цифрах – то було скасовано понад 100 кримінальних проваджень, із яких 25 – було скеровано до суду з обвинувальними актами. Найбільш резонансні – це стосовно одного із керівників Товариства з обмеженою відповідальністю за зловживання службовим становищем, який незаконно зайняв земельну ділянку площею понад 2 гектари землі вартістю понад 1 мільйон гривень. Це кримінальне провадження скероване до суду і зараз перебуває на стадії судового розгляду. Як приклад, можу навести кримінальне провадження стосовно колишнього начальника відділу Держкомзему в місті Яремче. Чиновниця незаконно видала та підписала державні акти на право власності на земельну ділянку площею 3,67 га, що перебували в постійному користуванні Карпатського національного природного парку. Сума збитків становить понад 6 мільйонів гривень. Ця справа також скерована до суду, триває судовий розгляд. До такої категорії справ можу віднести – провадження стосовно колишнього керуючого санацією, який в період з вересня 2013 року по березень 2014 року розтратив майно підприємства на загальну суму понад 5,5 мільйонів гривень, а також вчинив замах на вивезення металобрухту на суму 444 тисячі гривень. Йому інкриміновано ч.5 ст. 191 ККУ, зараз справа також перебуває на розгляді в суді.
Хто саме проводив це незаконне закриття справ?
Це слідчі поліції. Йдеться про кримінальні провадження, які підслідні слідчим органам поліції.
Щодо поліцейських розпочато слідчі дії? Чи понесуть вони покарання?
Вони прийняли рішення, з цим прокуратура не погодилась. Ми це рішення скасували. Тобто, про кримінальне покарання мова не йде. А питання дисциплінарної відповідальності приймає керівництво ГУНП. На сьогоднішній день у нас повноваження притягувати до відповідальності працівників нацполіції відсутні. Ми можемо тільки це ініціювати перед керівництвом ГУНП.
Корупція. В державі це велика проблема. Які результати по боротьбі з корупцією? Який стан зараз корупції серед працівників прокуратури? Чи співставляються реальні доходи із задекларованими в деклараціях працівників прокуратури і відповідні витрати? Чи ведеться антикорупційна діяльність всередині структури і як?
Боротьба з корупцією є однією із пріоритетів роботи прокуратури. За 6 місяців 2018 року слідчими органами в області до суду направлено 52 обвинувальні акти вказаної категорії. Якщо порівняти з аналогічним періодом минулого року, то таких кримінальних проваджень було направлено 45. З них – 48 кримінальних проваджень слідчі органи поліції скерували до суду. Одну справу – слідчий прокуратури. І три справи – слідчі СБУ. Із корупційних кримінальних проваджень, як приклад, можу навести справу керуючої Городенківським відділенням «Приватбанку», яка вчинила привласнення та заволодіння грошовими коштами клієнтів в розмірі 925 тисяч гривень. Також – стосовно фахівця категорії Центру надання послуг пов’язаних з використанням автотранспортних засобів з обслуговування Косівського та Верховинського районів, який провів перереєстрацію 82 обладнаних автомобілів без плати акцизного податку. Чим заподіяв понад 8 мільйонів гривень збитків державі. Також – стосовно провідного фахівця Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, який вимагав та отримав неправомірну вигоду в сумі 10 тисяч гривень за видачу посвідчень трактористам-машиністам. Стосовно начальника відділу Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, який вимагав та отримав неправомірну вигоду в сумі 7 тисяч доларів США за позитивне написання своїми підлеглими працівниками акту перевірки щодо виявлених порушень в одному із лісництв ДП «Болехівське лісове господарство». Тобто, були виявлені факти незаконної порубки деревини. Також, як приклад, корупційного провадження – справа стосовно директора державного архіву в області, який вимагав і отримав 500 доларів США за надання інформації щодо розміщення родовищ корисних копалин. Також – стосовно головного інженера державного підприємства «Надвірнянське лісове господарство», який вимагав і отримав неправомірну вигоду в сумі 12 тисяч гривень за своєчасне відвантаження лісопродукції. Підприємці виграють на аукціоні купівлю лісу, і за те, щоб отримати на законних підставах свою лісодеревину, цей посадовець вимагав хабаря і був викритий. Це якщо коротко по кримінальних провадженнях.
Як Ви думаєте, ці 52 провадження за 6 місяців 2018 року, це дещиця? Скільки це у відношенні до фактичної корупції в державі?
У нас нема статистичних даних, який у нас фактичний рівень корупції. Якщо порівнювати з минулими роками, ми маємо більшу цифру. Але, це може свідчити про те, що більше виявлено злочинів. Звичайно, що не всі такі факти виявляються, адже, на жаль, населення дуже неохоче співпрацює з правоохоронними органами. Часто самі громадяни в певній мірі намагається вирішити свої особисті питання в неправовій площині.
Як Ви вважаєте, можливо, причина корупції криється в тому, що у нас всі процедури дуже ускладнені. Скажімо, оформлення автомобілів чи інше? І це десь провокує людей швидше вирішити свої питання.
Тут причин дуже багато. В тому числі, – це ускладнені процедури доступу до функцій. Оскільки, є велика бюрократична складова, де потрібно принести дуже багато довідок, які часто буває проблематично отримати. Потім, ще й на підставі цих довідок, потрібно давати якісь пояснення і довго чекати. Часто сприяє корупції і сам менталітет наших громадян. Платять за те, щоб не платити податки чи вступити до навчального закладу в обхід певних правил. Таких прикладів є багато, коли платять кошти, щоб вирішити свої питання поза межами правового поля.
По УПП Івано-Франківська чи зафіксовані випадки корупції?
На сьогоднішній день ми такими даними не володіємо. А громадянам і громадським активістам про корупцію потрібно заявляти не в засобах масової інформації, а – компетентним правоохоронним органам, які зможуть викрити факт корупції. Я не раз говорив і ще раз повторю – про вимагання хабаря потрібно повідомляти до дачі хабаря, а не після. Адже, постфактум, фактично, доказати даний факт у більшості випадків неможливо. На підставі заяви починає проводитись досудове розслідування. Проводиться комплекс негласних слідчо-розшукових дій, які дозволяють зафіксувати факт вимагання, факт порушення прав громадянина, а потім і факт одержання. І після того, як всі ці факти будуть зафіксовані і посадовець буде викритий на отриманні неправомірної вигоди, коли в нього будуть вилучені ці кошти – тоді я з впевненістю можу сказати, що таке кримінальне провадження має перспективу в суді і за цим фатом буде обвинувальний вирок стосовно цього посадовця, який отримав неправомірну вигоду.
Чи законне явище провокації хабаря?
На сьогоднішній день у нас нема кримінальних проваджень за провокацію хабаря. Однак, певні викриті особи, які отримали неправомірну вигоду, стверджують, що це була провокація, але це на їхній погляд.
Звичайно, якщо є провокація хабаря і ця інформація підтверджується, то ми зобов’язані розслідувати кримінальне провадження за провокацію хабаря.
Який зараз стан корупції серед працівників прокуратури?
В системі органів прокуратури функціонує Генеральна інспекція. Основним її завданням є попередження та своєчасне виявлення порушень прокурорами присяги прокурора, правил прокурорської етики, вчинення пов’язаних з корупцією правопорушень, контроль за поданням працівниками прокуратури декларацій особи, яка вповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Що стосується прокуратури Івано-Франківської області, то функції внутрішньої безпеки виконує кадровий підрозділ, який підпорядкований прокурору області. Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» повну перевірку декларацій у нас проводить Національне агентство з питань запобігання корупції. Декларації прокурорів підлягають обов’язковій повній перевірці НАЗК. В поточному році стосовно працівника прокуратури області було складено один протокол про адміністративне правопорушення пов’язане з корупцією за ч.2 ст. 172-6 КУпАП. Це стосовно рядового працівника, який не повідомив НАЗК про суттєві зміни у майновому стані. А саме про придбання автомобіля вартістю 113 тисяч гривень. Протокол складено Департаментом захисту економіки ГУНП. Івано-Франківський міський суд розглянув зазначену адміністративну справу і 13 червня 2018 року закрив її у зв’язку із закінченням строку давності накладення адміністративного стягнення.
Мусується в ЗМІ інформація про те, що Ваш перший заступник В. Торованин «правопорушник». Як Ви думаєте, чому така увага ЗМІ до цього питання? Йдеться про садибу «Бойківчанка» в Яремче, яка не внесена до декларації.
Взагалі до працівників органів прокуратури дуже велика увага приділяється з боку жителів краю, громадськості. Підтвердженням цьому є інформація у багатьох ЗМІ. Факт коли, колишній працівник прокуратури, який давно працює адвокатом, десь справив нужду у невстановленому місці – півроку писали, що це прокурорський працівник. Аналогічно, колишній працівник, який давно не працював в органах прокуратури, скоїв ДТП, все одно писали, що це працівник прокуратури. Можливо, є запит суспільства, який пов’язаний з остаточними явищами з думкою про те, що органи прокуратури наскрізь корумповані. Саме тому, мабуть, привертається така велика увага до працівників прокуратури. Я абсолютно нормально до цього відношуся. Саме така увага зобов’язує нас вести себе відповідним чином, приймати законні рішення. Тобто, ми «під склом» і за нами спостерігає вся громадськість. Що стосується питання мого першого заступника, – то я не володію повною інформацією, оскільки досудове розслідування проводить НАБУ. Але з того, що мені відомо, то я не бачу, маючи досвід роботи, понад 20 років в органах прокуратури, маючи досвід більше 10 років слідчого стажу, перспективи у цьому кримінальному провадженні.
В січні цього року місцеві ЗМІ «смакували» інформацію про заробітну плату й премію Вашу і Вашого заступника. Які зараз зарплати в прокуратурі?
У нас заробітна плата складається із ряду складових. В тому числі за вислугу років і премій. У нас оклади досить малі і фактично заробітна плата регулюється за рахунок премій.
Чи відповідає висока зарплата роботі прокурорів?
Не відповідає, тому, що прокурорам не доплачують. Оскільки, згідно із Законом «Про прокуратуру», ми повинні отримувати ще більше. А на сьогоднішній день ми отримуємо платню згідно до Постанови Кабінету Міністрів, де нам фактично не доплачують зарплату, яка передбачена законом. По-друге, прокуратура повертає до державного бюджету сотні мільйонів гривень. Тому прокуратура даром грошей не отримує, це я можу вам сказати із впевненістю. Якщо порівняти з середніми зарплатами звичайних працівників – то має бути градація і заробітку між керівником прокуратури області і скажімо, рядовим працівником державної установи.
Щодо заробітних плат, які отримують працівники прокуратури на руки.
Прокурори місцевих прокуратур – це найнижчі посади в органах прокуратури області. Вони отримують від 16 700 грн. до 19 200 грн. Керівники місцевих прокуратур (це заступники) отримують від 23 000 грн. до 26 600 грн. Перші заступники керівників місцевих прокуратур отримують від 25 000 грн. до 27 500 грн. Керівники місцевих прокуратур отримують від 27 000 грн. до 33 000 грн. Прокурори відділу прокуратури області (це рядові посади в апараті прокуратури області) від 18 300грн. до 21 000 грн. Заступники начальників відділів – від 22 000 грн. до 24 000 грн. Начальники відділів – від 22 000 грн. до 29 000 грн. Заступники прокурора області – від 31 000 грн. до 35 000 грн. Перший заступник і прокурор області – від 39 000 грн. до 40 000 гривень. Ця професія є престижною і, не дивлячись на критику, її поважають в суспільстві.
За 2017 прокурор Івано-Франківської області Олександр Стратюк, згідно з декларації НАЗК, задекларував 636250 гривень заробітної плати отриманої за основним місцем роботи. А також 53927 гривень пенсії. https://declarations.com.ua/declaration/nacp_3fd2f814-6639-4ba7-9848-930adc66f161 3 січня цього року прокурор області Олександр Стратюк повідомив НАЗК по зміни в майновому стані – вказав, що отримав зарплату у розмірі 86 954 грн. https://declarations.com.ua/declaration/nacp_6a213378-1838-468c-9696-e24f7c8953b7
Прокуратура здійснює процесуальне керівництво за розслідуванням злочинів щодо умисних вбивств. Яка статистика розкриття? Чи позитивна порівняно з минулим роком?
Впродовж 5 місяців 2018 року у нас обліковано 4083 кримінальні правопорушення. Фактично, це на рівні минулого року. Спостерігається зменшення кількості тяжких злочинів на 10%, якщо в цифрах із 2014 в минулому році до 1093 в цьому році. Питома вага тяжких злочинів в області становить 27%, по державі – така питома вага становить 32%. Тобто, у нас ситуація як завжди краща, ніж по Україні. Впродовж року більше обліковано: 578 проти 484, або на 19% більше кримінальних правопорушень проти життя та здоров’я особи. Питома вага таких злочинів по області складає 14%. А по державі – 9,2%. Разом з тим маємо ситуацію, коли зменшилась кількість умисних вбивств з 8% до 7%. На 11% – умисних тяжких тілесних ушкоджень. З 17 до 15, в тому числі на 57% – тяжких тілесних ушкоджень, що спричинили смерть потерпілого. Таким чином ми маємо 7 умисних вбивств, в минулому році таких було 8. І всі ці вбивства у нас розкриті. На даний час у нас з 1993 року залишається нерозкритими 30 умисних вбивств. Робота така ведеться. Ми намагаємося розкривати вбивства минулих років, враховуючи, що є нові види експертиз, нові технології. Так ми в цьому році розкрили вбивство минулого року – за фактом розбійного нападу на житловий будинок в Рогатинському районі, під час якого було позбавлено життя дружини сільського голови. Органом досудового розслідування затримано чотирьох осіб, які приймали участь в розбійному нападі та вбивстві. Всі вони перебувають під вартою, досудове розслідування триває.
В цьому році у нас скоєно 3 злочини із заподіянням тяжких тілесних ушкоджень, що потягли за собою смерть. Для порівняння у минулому році за аналогічний період було таких 7.
Функцією прокуратури є нагляд за додержанням законодавства органами внутрішніх справ. Чи є виявлені порушення в діяльності ОВС? Можливо, якісь найбільш резонансні випадки.
Нагляд за додержанням законодавства у діяльності працівників поліції здійснюється у формі процесуального керівництва у кримінальних провадженнях та нагляду за проведенням оперативно-розшукових заходів. Тому, інших наглядів у нас за поліцією не існує. В порядку нагляду, який передбачений законодавством, за минулий рік скасовано 500 постанов про закриття кримінальних проваджень. Виявлено та внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення 70 кримінальних правопорушень, які раніше не були обліковані (приховані злочини). З 70-ти кримінальних правопорушень, які були зареєстровані прокурорами, кожне 5-те скероване до суду. За ініціативо прокурорів до дисциплінарної відповідальності притягнено більше 60-ти працівників поліції. В цьому році вже скасовано 152 постанови про закриття кримінальних проваджень. Внесено відомості до ЄРДР про вчинення 23 кримінальних правопорушень, які раніше не були обліковані. З них вже 10 скеровано до суду. За ініціативою прокурорів до дисциплінарної відповідальності притягнуто 16 працівників поліції в цьому році. За результатами розгляду листа Тисменицької місцевої прокуратури за порушення вимог КПК України під час досудового розслідування кримінальних проваджень, які виразились у невжитті заходів до повного неупередженого розслідування всіх обставин кримінальних правопорушень, непроведенні необхідних слідчих дій, порушення розумних строків розслідування, старшого слідчого слідчого відділу Тисменицького відділу поліції звільнено із займаної посади. Тобто, за неналежне виконання своїх обов’язків слідчими поліції, може бути покарання у вигляді притягнення до дисциплінарної відповідальності, у тому числі звільнення.
Законодавство потрібно виконувати. На сьогоднішній день є всі механізми для того, щоб впливати на тих слідчих, які неналежно виконують свої функціональні обов’язки.
Чи є справи по протиправній діяльності працівників УПП м. Івано-Франківська?
В цьому році здійснювалось досудове розслідування по 14 кримінальних провадженнях за фактами перевищення службових повноважень працівниками Управління патрульної поліції. З них у 4 провадженнях прийнято рішення про закриття за відсутністю складу кримінального правопорушення. 10 перебувають у провадженні. У цьому році про підозру працівникам УПП ми ще не повідомляли. Що стосується минулого року, то до суду скеровано 5 обвинувальних актів стосовно працівників патрульної поліції. Ми маємо справу по перевищенню повноважень стосовно працівника поліції, який безпідставно застосував фізичну силу та спецзасіб – кайданки. Спричинив потерпілому легкі тілесні ушкодження. Маємо вирок у цьому кримінальному провадженні. Працівника поліції визнано винним і засуджено до покарання у вигляді штрафу в розмірі 25500 грн., позбавлено права займати посади строком на 2 роки та позбавлено спеціального звання «лейтенант поліції». Друге кримінальне провадження: працівник патрульної поліції безпідставно застосував фізичну силу та спеціальний засіб – кайданки, заподіяв легкі тілесні ушкодження. Також в травні 2017 року працівник патрульної поліції засуджений. Його визнано винним у перевищенні повноважень та призначено покарання у вигляді штрафу – 20400 грн. Він позбавлений права обіймати будь-які посади в правоохоронних органах, пов’язаних зі здійсненням функції представника влади строком на 2 роки. Третє – аналогічне по перевищенню службових повноважень з легкими тілесними ушкодженнями. Проводиться судовий розгляд. Наступна справа – щодо працівника УПП за ч. 2 ст. 365 – судовий розгляд триває. Ще один інспектор роти патрульної поліції, який порушив правила безпеки дорожнього руху внаслідок чого відбулось зіткнення автомобілів та тілесні ушкодження.
Із п’яти справ, які направлені до суду в 2017 році – це 4 перевищення владних повноважень. Чому так відбувається? Думаю, що патрульні не зовсім відрізняли різницю між особами, які скоюють адміністративне правопорушення та особами, які скоюють кримінальне правопорушення. Думаю, що причиною може бути десь низька підготовка кадрового складу. Хоча 2018 рік дає надії, що таких фактів або не буде, або буде досить мало. Ми маємо в цьому році факти, коли є заяви про те, що поліцейські перевищують свої повноваження. Але на сьогоднішній день в жодному кримінальному провадженні не здобуто доказів, які б давали підстави для того, щоб повідомляти працівникам патрульної поліції про підозру.
Чи є справи по вирубці лісу?
Якщо взяти в цілому, то 90% всіх незаконних рубок – здійснюється фізичними особами, тобто для своїх господарств. Жителі нашого краю думають, що, проживаючи біля лісу, можна його рубати. Ця думка є хибною. По лісокористуванню за 5 місяців 2018 року завершено досудове розслідування по 46 кримінальних провадженнях. Із них 3 – за фактами неналежного виконання посадових обов’язків службовими особами лісогосподарських підприємств. Тобто, мова йде про халатність працівників лісгоспів, які зобов’язані охороняти, а вони неналежно виконують свої обов’язки і в результаті чого відбувається незаконна порубка, крадіжка лісу. Одне кримінальне провадження за фактом незаконного експорту деревини. І 42 – за фактами незаконних порубок лісу громадянами. В кримінальних провадженнях за незаконну рубку лісу встановлено 1,4 мільйона гривень збитків. Відшкодовано 64 тисячі гривень. На теперішній час, з метою відшкодування збитків, накладено арешт на 70 метрів кубічних деревини. І в рамках кримінальних проваджень заявлено позови на загальну суму 860 тисяч гривень. Тобто, мова йде про те, що вживаються всі заходи, як кримінального, так і цивільно-правового характеру, для того, щоб відшкодувати заподіяні збитки в сфері лісокористування. Ми маємо випадок хабарництва, коли головний інженер одного з лісових господарств отримав 1200 грн. неправомірної вигоди за безперешкодне та своєчасне відвантаження лісопродукції, яка була виграна на аукціоні. Досудове розслідування по цьому кримінальному провадженні триває. На даний час здійснюється досудове розслідування по 11 таких кримінальних провадженнях щодо незаконного експорту лісопродукції. Один обвинувальний акт такої категорії направлений до суду. А саме скеровано до суду обвинувальний акт про обвинувачення приватного підприємця у використанні завідомо підроблених документів, який придбав товарно-транспортні накладні про, нібито, відпуск деревини з Карпатського державного спеціалізованого лісгоспу у Чернівецькій області. Хоча, завідомо знав, що такі документи є підроблені. В подальшому підприємець подав їх до обласного Управління лісового та мисливського господарства, отримав сертифікати та незаконно експортував за кордон лісодеревину, майже 800 метрів кубічних на суму понад півмільйона гривень. Кримінальне провадження вже розглянуте у суді. Винесено обвинувальний вирок. Особі призначено покарання у вигляді трьох місяців арешту.
Що стосується 2017 року, то завершено розслідування 93 кримінальних проваджень вказаної категорії. З них – 3 за фактами розкрадання лісових ресурсів посадовими особами держлісгоспів. 6 – за фактами незаконного експорту і 83 – за фактами незаконних порубок лісу. Тобто, знову зосереджую увагу, що з 93 кримінальних проваджень, які розслідувались в минулому році – 83 – це незаконна порубка лісу.
У 2017 році встановлено 2,6 мільйонів гривень збитків у кримінальних провадженнях вказаної категорії. Відшкодовано 132 тисячі гривень, пред’явлено позовів на більше одного мільйона і арештовано тисячу метрів кубічних деревини.
Хочу зазначити, що в цьому році фактів незаконних порубок деревини стало менше. Це можна пояснити і більш активною роботою працівників нацполіції, а також лісовою охороно і безпосередньо лісниками. Тому маємо кращі результати по злочинах в сферах лісокористування. Тобто, десь вже люди розуміють, що рубати ліс – це незаконно, за це передбачена кримінальна відповідальність. Велика вірогідність того, що вони будуть викриті і притягнені до відповідальності. Такі моменти десь стримують вчинення таких злочинів.
Чим закінчилась історія з полонинами в Верховинським у районі, де в судовій справі проти орендарів стороною були надвірнянські прокурори?
Впродовж 2016 року Надвірнянською місцевою прокуратурою пред’явлено 5 позовів про стягнення заборгованості по орендній платі за землю, розірвання договірних зобов’язань з підстав їх невиконання та повернення земельних ділянок загальною площею майже 800 гектарів. За результатами розгляду позовів прокурорів, один позов задоволено повністю, стягнено заборгованість за орендну плату за землю. Розірвано укладений договір на підставах його неналежного виконання та зобов’язано відповідача повернути земельну ділянку площею 175 гектарів у державну власність. За другим позовом прокурора, вимоги задоволено частково, стягнуто заборгованість плати за землю, а в частині вимог про розірвання договору про оренду землі та її повернення відмовлено, оскільки на момент прийняття рішення судом договір вже припинив свою дію та не був продовжений сторонами. Що стосується решти трьох позовів, то судами відмовлено в задоволенні позовних вимог прокурора. Таким чином з п’яти позовів: два – задоволено, у трьох випадках відмовлено. Що стосується тих громадян,які були незадоволені тим, що були заявлені такі позови, то вони були заявлені саме з тих причин, що відповідачі по цих позовах абсолютно не хотіли виконувати умови договорів: платити орендну плату. Навіть, були такі випадки, коли заявляли, що не платили і не будуть платити. В таких випадках ми маємо факт невиконання умов договору і за таке невиконання умов договору повинна наступати юридична відповідальність.
Раніше в Долину приїжджала знімальна група телепередачі «Інспектор міста». Був випадок, коли перешкоджали роботі журналістів, які заявляли про розповсюдження протермінованих ліків іноземного виробництва в Долинській ЦРЛ. Чи відреагувала прокуратура?
Ми маємо випадок, коли 3 листопада 2017 року в Долинській центральній районній лікарні було вчинено перешкоджання законній журналістській діяльності – знімальній групі студії «Пілот» – це канал 1+1. Один працівник не допускав оператора до одного з кабінетів лікарні. За даним фактом на наступний день були внесені відомості про вказане правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань з ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.171 ККУ, тобто перешкоджання журналістській діяльності. 24 лютого 2018 року це кримінальне провадження було закрито, оскільки заявник, а саме оператор, звернувся до органу досудового розслідування із заявою, що він не має жодних претензій щодо подій, що мали місце в Долинській ЦРЛ. Просив закрити кримінальне провадження, відмовився бути потерпілим, давати покази, а також проводити судово-медичну експертизу. Тобто, відмова від співпраці зі слідчими органами стала підставою для того, що це кримінальне провадження було закрите.
А не відкривали провадження за фактом знайдених «ліків»?
Щодо факту виявлення контрафактних лікарських препаратів було відкрите кримінальне провадження за ч.1 ст.321 ККУ, а саме за фактом виявлення коробок із медичними препаратами, які там зберігались із порушенням правил. На сьогоднішній день досудове розслідування триває, призначено експертизу лікарських засобів. Проведення цієї експертизи доручено Державній службі з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Івано-Франківській області. Такі експертизи є довготривалими. В зв’язку з цим на сьогоднішній день рішення ще не прийняте. Від висновків експертів залежатиме кінцеве процесуальне рішення.
Чи потрібно суспільству знати про всі тяжкі злочини? Адже, раніше(за часів СРСР) така інформація замовчувалась.
Вважаю, що зараз в суспільстві великий запит знати все, в тому числі і про такі злочини. Але найосновніше, при висвітленні цих злочинів, щоб не були порушені права учасників, особливо, потерпілих. Щоб не стало відомо громадськості прізвище, ім’я, місце проживання. Адже, людині жити з цим важко, особливо, коли всі знають такі подробиці. Але фактично приховати щось неможливо. Адже, зараз дуже розвинена комунікація і технічні пристрої. Фактично, буває таке, що сторонні особи, які є очевидцями, скажімо, проведення огляду місця події, відразу транслюють все онлайн. Є багато фактів, коли ми затримуємо особу на отриманні хабаря і ще тільки відбувається затримання, а вже в Інтернеті поширюють його фото/відео і без вироку суду називають людину хабарником.
У вересні 2017 року на сайті прокуратури Івано-Франківської області було повідомлено про те, що депутат місцевої ради Івано-Франківська став фігурантом розслідування про незаконне збагачення на суму сім мільйонів гривень. Що зараз з цією справою?
Ми маємо кримінальне провадження, яке розслідує відділ поліції Івано-Франківська, а процесуальне керівництво здійснює Івано-Франківська місцева прокуратура за ч. 1 ст. 368-2 ККУ– це незаконне збагачення одним із депутатів Івано-Франківської міської ради. За попередніми оцінками виявлено розбіжність між задекларованими статками та фактичними у майже 7 мільйонів гривень. Мова йде про діючого депутата. Зараз ми проводимо досудове розслідування і якщо ми встановимо факт незаконного збагачення, тоді ми будемо повідомляти про підозру у вчинені злочину передбаченого ст. 368-2 ККУ і після певних процесуальних дій обвинувальний акт може бути скерований до суду. На сьогоднішній день підготовлено клопотання про тимчасовий доступ до документів, які знаходяться в пенсійному фонді міста Івано-Франківська, а також в Івано-Франківській міській раді. Тобто, справа у нас на стадії розслідування, про підозру не повідомлено.
Чи є аналогічні кримінальні провадження про незаконні збагачення суб’єктами декларування?
У нас є кримінальне провадження за ч.1 ст.368 -2 ККУ, яке розслідується слідчими слідчого управління головного управління нацполіції в області стосовно депутата Коломийської міської ради, який в 2016 році за попередніми даними слідства не вказав майна на більше, ніж 6 мільйонів.
В одному з місцевих ЗМІ (http://firtka.if.ua/blog/view/v-kogo-vkrali-togo-i-zasudili-iak-pid-krishuvanniam-prokuraturi-zruinuvali-biznes-na-prikarpatti-1) прикаратський підприємець (Валерій Паламарчук) звинуватив прокуратуру в «кришуванні» рейдерського захоплення його бізнесу та фейкову, сфабриковану кримінальну справу. Йдеться про ПП «Карпатресурс». (Чоловік заявляє, що неодноразово приходив до Вас на прийом, однак, отримував «відписки» від Ваших заступників) Прокоментуйте, будь-ласка, цю ситуацію.
Слідчим управлінням Головного управління нацполіції в області здійснювалось розслідування двох кримінальних проваджень. Перше стосовно особи-підприємця за ч.5 ст. 191 і ч.1 ст. 366, ч.2 ст. 191, ч.2 ст. 364 ККУ. Дане кримінальне провадження направлене до суду. Разом з тим, на даний час розслідується ще одне кримінальне провадження за заявою приватного підприємця за фактом незаконного заволодіння його майном. На теперішній час проводяться слідчі дії, досудове розслідування триває. Впродовж досудового розслідування обох кримінальних проваджень вказаний підприємець та його адвокат неодноразово звертались із скаргами на дії слідчого, процесуального керівника, інших учасників процесу. Авторам звернень надавались вмотивовані, ґрунтовні відповіді. Що стосується його незгоди з відповідями, – то є порядок їх оскарження. Тому, твердження, що це «відписки» є його суб’єктивною думкою. Що стосується того, що неодноразово він звертався і особисто до мене, то дійсно із 16-ти звернень, які надходили: 4 звернення були прийняті мною на особистому прийомі і у 2 зверненнях надано відповідь моїм першим заступником, як виконувачем обов’язків прокурора області. Тому твердження цього підприємця, що він звертався до мене, а відповідь давали мої заступники не відповідає дійсності. Адже, перший заступник давав відповіді саме як виконувач обов’язків прокурора області. Також із цих чотирьох звернень, два звернення розглянуто особисто мною і дано відповідь за моїм підписом. Ще раз наголошую, що в разі незгоди з відповідями, які йому надані як прокурором області, так і іншими учасниками процесу – є порядок оскарження.
В Івано-Франківську є нашумівша історія із скандальною забудовою на вулиці Гетьмана Мазепи, 35А. Там, де забудовник, всупереч рішенню сесії Івано-Франківської міської ради та Генплану, звів будинок із зайвими поверхами. Зараз цей будинок після закриття кримінальних проваджень зданий в експлуатацію.
Впродовж 2013 року по даний час тривають судові спори з приводу законності здійснення будівництва по вул. Мазепи в м. Івано-Франківську, яке наразі завершено. Зведеному будинку присвоєно адресу вул. Г. Мазепи, 35б. У будівлі проживають понад 60 громадян, яким оформлено право власності на квартири.
В провадженні судів перебували справи за позовами як Івано-Франківської міської ради (про скасування декларацій про початок та завершення будівельних робіт, скасування раніше затверджених містобудівних умов, знесення самочинного будівництва), так і ПП «Прогрес-Буд ІФ» та Об’єднання забудовників (про оскарження рішень міської ради щодо обмежень поверховості будівництва, визнання нечинним державного акту на право постійного користування земельною ділянкою).
На даний час рішення судів у справах набрали законної сили. Судовими рішеннями фактично підтверджено законність проведення будівництва при прийнятті рішень про відмову в задоволенні позовів міської ради про скасування декларацій про початок та завершення будівельних робіт, скасування містобудівних умов та знесення самочинного будівництва.
Крім того, слідчим відділом ГУНП в області проводиться досудове розслідування у кримінальних провадженнях, пов’язаних із здійсненням будівництва по вул. Мазепи в м. Івано-Франківську (захоплення земельної ділянки, знесення огорожі, підроблення документації із землеустрою тощо). На даний час досудове розслідування триває, призначено експертизи, проводяться слідчі дії. Також одне кримінальне провадження щодо посадових осіб ДП «Івано-Франківський науково-дослідний інститут землеустрою», які підозрювались у приховуванні факту захоплення частини спірної земельної ділянки, закрито.
Генпрокурор Юрій Луценко виступає за легалізацію короткоствольної вогнепальної зброї. В даний час в парламенті зареєстровано два законопроекти, які повинні врегулювати обіг цивільної зброї. Як Ви ставитесь до легалізації короткоствольної вогнепальної зброї в Україні?
(Луценко: “Я є переконаним прихильником легалізації вогнепальної короткоствольної зброї для дорослих людей”)
На Прикарпатті впродовж 2017 року зареєстровано 178 кримінальних проваджень за фактами незаконного поводження з вогнепальною зброєю. З них – 64 кримінальні провадження скеровано до суду. У 2018 році зареєстровано 97 кримінальних проваджень за фактом незаконного обігу зброї. 51 кримінальне провадження скеровано до суду з обвинувальними актами. Станом на кінець травня на обліку перебувало 27,5 тисяч одиниць зареєстрованої у громадян зброї. Із них – мисливської гладкоствольної – 16440 одиниць, мисливської нарізної – 3746, газової – 3758 і пристроїв для відстрілу гумовими кулями – 3016.
Вилучено у 2017 році 84 одиниці незареєстрованої зброї. Кожного року проводяться місячники по здачі зброї. В квітні 2017 року добровільно здано 201 одиниця зброї, в квітні 2018 року – 237 одиниць зброї. На сьогоднішній день, громадяни, які зберігають незареєстровану вогнепальну зброю, яка підпадає під вимоги ст.263 ККУ – вчиняють злочини. Що стосується мого відношення до того, щоб громадяни володіли зброєю, фактично вже велика кількість громадян має її на руках. Для того, щоб стати власником мисливської гладкоствольної зброї, окрім всіх вимог, які необхідні для отримання будь-якої зброї, треба мати позитивний висновок лікарів, що особа може використовувати зброю. Тобто, туди входить безпосередньо медичний огляд і сертифікат-висновок лікаря-психіатра і нарколога. Крім того, гладкоствольною зброєю може володіти особа з 21 року, а для володіння мисливською нарізною при наявності всіх дозвільних документів потрібен вік 25 років. Тому, фактично у нас населення вже має зброю на законних підставах. У всіх країнах – це загальноприйнято. В Україні на 100 чоловік власниками зброї в 2007 році припадало 9 осіб, а в США на 100 чоловік – 90 володіли зброєю. Що стосується короткоствольної зброї – то для цивільного населення вона є забороненою. Фактично, крім спеціальних дозволів, які мають правоохоронці, військові та ряд інших працівників державних установ. Щодо журналістів – вони мають право купувати пристрої для відстрілу гумовими кулями, що заборонено для інших звичайних громадян.
До легалізації зброї для населення я ставлюсь позитивно, тому, що по-перше, мені здається, короткоствольну вогнепальну нарізну зброю матимуть ті ж люди, які на сьогоднішній день вже мають мисливську нарізну зброю. Оскільки на сьогоднішній день зброя є досить, на мій погляд, дорогою в Україні, тому, той хто має можливість придбати нарізну мисливську, він і купить короткоствольну вогнепальну зброю. Я можу погодитись з тим, що наявність офіційного дозволу на зброю десь дасть злочинцям підставу задуматись, чи варто скоювати злочин. Адже, навіть, не знаючи напевно, чи є в людини той же пістолет, наявність його він може припустити, оскільки законом передбачено право придбати і носити таку зброю.
Рівень довіри до прокуратури на рівні 9% за результатами центру Разумкова. А рівень недовіри сягає 75%. Як прокуратурі піднімати рівень довіри?
Спеціальних рецептів нема. В першу чергу прокуратура має виконувати ті функції, які покладені на неї в повному обсязі. Виконувати завдання добросовісно і чесно. І я думаю, що довіра буде зростати. Я скептично відношусь до соцопитувань тільки з однієї причини: у нас громадяни, на мій погляд, якщо не завжди, то часто, не дають правдиву інформацію при соціологічних опитуваннях. Яскравий приклад – це коли проводяться дослідження перед виборами, коли ми маємо суттєві розбіжності в результатах соцопитувань.