Армія країни-агресора Росії готується до другого удару по Україні. Для нього збираються військові професіонали, але їх дуже мало порівняно з професіоналами, які захищають Україну в лавах ЗСУ.
Перелом у війні вже близький. Вона може закінчитись вже на початку травня.
Таку думку в ексклюзивному інтерв’ю OBOZREVATEL висловив керівник Служби зовнішньої розвідки України у 2005-2010 роках генерал армії Микола Маломуж.
– На сьогодні ЗСУ проводять контрнаступ за кількома напрямками. У якій перспективі можна буде говорити про тотальну деокупацію України?
– Справді, намітився черговий етап активного протистояння російській агресії, але в цій ситуації ми можемо говорити поки що про окремі оперативні напрямки, де ми маємо успіх. Це Харківський, Миколаївський, Київський напрямок. Частково Сумський, Херсонський.
Це свідчить про те, що, з одного боку, ми маємо певну тактику та певний склад резерву за рахунок мобілізації професіоналів, які мають бойовий, військовий досвід. Вони готові проводити активні бойові дії.
З іншого боку, відіграє роль допомога технікою та озброєнням, особливо іноземного виробництва четвертого та п’ятого поколінь. Це дає можливість не лише завдавати ударів по угрупованнях ворога та відкидати їх, а й ефективно збивати їхні літаки та ракети.
Ми вже маємо близько 130 збитих російських літаків, сотні вертольотів, не кажучи вже про спалені танки та бронетехніку. Ми завдали потужної шкоди російській армії – більше ніж 40% озброєння, техніки та живої сили противника знищено. Є ще й поранені, виведені з ладу. Цілі бригади та полки армії РФ вийшли переможеними.
Наприклад, Кантемирівська дивізія, яка вважалася дуже сильною. Але в Україні вона зазнала цілковитої поразки. Було ліквідовано чимало командирів. І це ще одна причина, чому ми починаємо контрнаступ.
Якщо будуть залучені додаткові сили, я думаю, що тактичний наступ можливий біля Києва, Херсона, Сум. Ми можемо попрацювати і над Маріупольським напрямком та проводити широкомасштабні наступальні операції з використанням нових резервів армії та Сил спеціальних операцій, які можуть діяти у тилу.
Крім того, дуже важливо, що бойовий дух армії та об’єднання всього народу України у захисті країни є колосальною складовою. Тут Росія ніяк не може конкурувати з нами, бо кожен захищає свій будинок, свою сім’ю, своє місто.
Але не можна зваблюватися, бо РФ готує нові резерви.
– Що це за резерви? Яким може бути другий удар Путіна по Україні?
– Це війська з Далекого Сходу, з Кавказу, з інших республік. Це професійні кадри. У РФ мобілізують не лише молодих, необстріляних – це додатковий резерв, який не відіграватиме вирішальної ролі. А ці війська – професійні. Тому нам потрібно готуватися до нової хвилі протистояння та нової активної фази бойових дій.
Але плюс у тому, що цих резервів небагато – кілька тисяч професіоналів. Загалом до 15 тисяч. Водночас в українській армії сотні тисяч нових кадрів, які вже у строю та забезпечені новітньою зброєю. З Великої Британії, Німеччини, США надходять тисячі протиракетних, протитанкових засобів.
– Чого сьогодні боїться Кремль?
– Росія боїться, що ЗСУ підуть в активний наступ, і тоді можливий системний провал.
РФ може зазнати не лише потужних репутаційних втрат, але Путін боїться і російських громадян, які будуть розчаровані. Похоронки йдуть до РФ тисячами та десятками тисяч. Це призведе до найпотужнішої деморалізації народу.
Допоки цього не сталося, він розраховує отримати якісь козирі на переговорний процес. Тому поряд із залученням резервів він використовуватиме стару перевірену тактику – завдання ракетних ударів по українських містах, по інфраструктурі, по базах, військових частинах, заводах із метою залякування та заподіяння збитків.
На тлі всього цього Путін вестиме переговори і намагатиметься щось диктувати.
– Як розвиватимуться події далі?
– Ми бачимо, що назріває перелом у цій війні. Все залежатиме від того, наскільки ми зможемо сконцентрувати кращі сили й піти не лише в тактичний наступ, але й у стратегічний, наскільки швидко та ефективно розвиватиметься переговорний процес та настане мир.
Тому для нас зараз важливо об’єднати всі зусилля і грамотно розробити всі операції, які будуть завдавати потужної шкоди противнику на всіх рівнях.
– Який ваш прогноз щодо допомоги союзників та головних світових гравців у цій війні?
– На дипломатичному фронті у цій ситуації ефективно застосовувати і наші аргументи, і аргументи наших союзників. Не лише США, Туреччини, а й Китаю.
Китай схиляється до того, щоб вивести війну на мирний процес та відіграти свою роль. Пекін вичікує, щоб ще більше послабити Росію і зробити більш лояльною. Китай залучатиметься в процес на останній стадії.
Але Путін розуміє, що затягування війни для нього означатиме ще більший провал. Наш успіх на дипломатичному фронті може призвести до припинення обстрілів та виходу на мирний процес.
– Ви можете спрогнозувати терміни? Зокрема, термін завдання другого удару і термін перелому у війні – коли це може статися?
– Я думаю, що протягом 7-10 днів (інтерв’ю записувалося 28 березня. – Ред.) може спрацювати військова складова. Якщо ми успішно проведемо свій контрнаступ, він чітко спонукатиме Путіна до переговорного процесу. Звичайно, паралельно має продовжуватися потужний тиск на РФ провідних країн світу.
Процес подальшого врегулювання може тривати ще кілька тижнів.
– Ми знаємо, скільки військових злочинів щодня чинить путінська армія. Чи припускаєте ви, що вони можуть наважитися на ще один масштабний військовий злочин – застосування хімічної зброї в Україні?
– Я думаю, що застосування ядерної чи хімічної зброї – це нереально. Так, загрози будуть, вони гратимуть на межі, але до застосування справа не дійде, бо це буде загроза не лише Україні, але й Росії.
Можливе точкове застосування якихось снарядів, але це заборонено міжнародним правом. Це найважчий злочин проти людяності, тому малореальний.
– І питання, яке цікавить усіх українців: коли закінчиться війна?
– Я припускаю, що протягом місяця війна має закінчитися.