Як колись сказав Вінстон Черчилль: «Якщо ми економимо на культурі, то за що ми тоді воюємо?». Франківські театри працюють з перших тижнів війни, а від завтра прем’єри виходять і в кінотеатрах.
Все ж тепер наше життя часто перериває звук сирени. Репортер дізнався, що робити, якщо повітряна тривога звучить під час кіносеансу чи вистави, передає Правда ІФ
Драмтеатр – у бомбосховищі й на сцені
Франківський драмтеатр відновив роботу ще з початку березня. Тоді актори запустили проєкт «Театр у бомбосховищі». Вистави грали в укритті для місцевих та переселенців, а частину грошей, виручених з квитків, передавали на ЗСУ.
Також з перших днів війни у театрі працює штаб волонтерської допомоги «Рух опору», де збирають допомогу та направляють її в гарячі точки.
А з 27 березня, Міжнародного дня театру, тут відновили вистави на головній сцені. З того часу глядачі можуть знову переглядати улюблені постановки.
Тепер усі вистави розпочинаються о 17:00, враховуючи комендантську годину. Також на кожен показ є безкоштовні місця для переселенців. Для того, щоб відвідати театр безкоштовно, треба заповнити форму, в якій додати документи, що підтверджують статус ВПО.
А коли звучить повітряна тривога, виставу зупиняють.
Перед виставою звучить оголошення про те, як себе поводити та куди іти в разі повітряної тривоги, – говорить помічниця гендиректора Леся Зьола. – Коли звучить сигнал тривоги, усі глядачі разом з акторами й персоналом спускаються в укриття. До них часто приєднуються містяни.
Після відбою тривоги виставу продовжують.
У травні в театрі можна переглянути як класику театр «Солодка Даруся», «Енеїда», «Занадто одружений таксист», так і новіші «Гуцульське весілє» і «Romeo&Juliet».
Ляльки й люди
Франківський обласний театр ляльок імені Марійки Підгірянки також відновив вистави у травні. Дітей від трьох років чекають на постановки «Заздрісний котик», «Дюймовочка», Котигорошко» та інші.
Якщо звучить повітряна тривога, усі глядачі та актори спускаються в укриття театру.
На щастя, таких випадків ще не було, але в театрі є укриття, – каже заступниця директора театру Тетяна Стефінів. – Потім усе на розсуд глядача. Якщо захоче, може далі дивитися виставу, яку актори продовжуватимуть грати після відбою. А якщо захоче забрати гроші за квиток – без проблем.
За словами Тетяни Стефінів, за можливості, театр працюватиме і в літні місяці, без перерви на канікули.
Так само афішу на травень представив франківський «Новий театр». Тут навіть підготували прем’єру – драму «Двері». Усі вистави починаються о 16:00, дитячі – о 14:00.
У разі сигналу повітряної тривоги всі глядачі йдуть в укриття. Після відбою виставу продовжують.
У кіно – знову прем’єри
Українські кінотеатри у перші тижні повномасштабної війни стояли закритими, потім відновили покази старіших фільмів – як закордонних, так і українських. В Івано-Франківську працював лише «Космос», а «Люм’єр» був закритий.
Втім, минулого тижня з’явилася інформація, що на українські великі екрани повертаються кінопрем’єри – принаймні в тих містах, де є можливість працювати кінотеатрам. Уже з четверга, 12 травня, виходить голлівудський блокбастер «Бетмен», який у світі вже побачили всередині березня. А з 26 травня – третю частину саги з «гарріпоттерівського» світу – «Фантастичні звірі: Таємниці Дамблдора». Він також вийшов в Україні з запізненням – в один місяць. Фільм має вийти у прокат англійською мовою з українськими субтитрами.