-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Як ЦНАП Франківська став першим в Україні цілодобовим центром допомоги переселенцям

-Реклама-spot_img
spot_img
Івано-Франківський Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) першим в Україні трансформувався у центр допомоги переселенцям і військовим. Тут збирали допомогу, консультували та психологічно підтримували тих, хто постраждав від війни.

Як це працювати цілодобово, чому Франківськ ставлять у приклад іншим містам, і коли ЦНАП надаватиме звичні послуги, Репортеру розповів керівник міського департаменту надання адміністративних послуг Богдан Питель

Пане Богдане, з початком вторгнення ЦНАП став, можна сказати, гуманітарним центром. Які нові обов’язки у вас з’явилися?

Так, справді. 24 лютого ЦНАПи Івано-Франківська за три години трансформувався в центр допомоги внутрішньо переміщеним особам і військовослужбовцям.

Мешканці нашої громади просто масово почали зносити до нас допомогу. Тут все було забито речами, медикаментами, продуктовими наборами. Ми то все облікували та передавали тому, кому ця допомога була необхідна – у військові частини, територіальній обороні та в міста, які цього потребували.

- РЕКЛАМА-

Також приходили люди, які пропонували фізичну допомогу. Хтось пропонував транспорт і готовий був розвозити вантажі. Були люди, які пропонували безплатне житло переселенцям. Ми навіть сформували свою базу волонтерів, з якими контактуємо через наш Telegram-канал. Зокрема, закидаємо туди інформацію про актуальні потреби.

Також ми почали реєструвати внутрішньо переміщених осіб. За ніч була написана програма, яка дозволила нам видавати тимчасові посвідчення. Адже на той час ще не було жодних нормативно-правових актів від уряду, а людей почало прибувати дуже багато. Це вже зараз є спеціальний державний реєстр.

Скільки людей вже зареєструвалося?

На сьогодні на території Івано-Франківської громади зареєстровані понад 46 тисяч внутрішньо переміщених осіб, але частина вже поїхала. Також частина людей не реєструвалася, бо були тут транзитом – по дорозі на кордон.

Як люди знали, що їм треба звертатись у ЦНАП?

На початках в нас волонтерила заступниця міністра з цифрової трансформації Людмила Рибчинська. Разом з нею в нас виникла ідея створити Telegram-bot «Турботник». Він зараз успішно працює. Людина обирає область, в яку вона приїжджає, та отримує інформацію, куди можна звернутися по допомогу.

Також ми відкрили багатоканальну телефонну лінію. В нас працюють три стаціонарні телефони та один мобільний. Можна телефонувати 24 години на добу, сім днів на тиждень та отримати всю інформацію, що стосується внутрішньо переміщених осіб.

Окрім того, ми розробили брошури, де вказані адреси всіх офісів ЦНАПу, соціальних їдалень, поліклінік. Є посилання на корисні Telegram-канали, контакти податкової та центру зайнятості. Навіть є інформація про те, куди можна поскаржитися на завищену ціну на житло.

Читайте також: Насильство у час війни. Як у Франківську допомагають місцевим і приїжджим рятуватися від домашніх тиранів

До речі, всю інформацію, яку люди отримують в головному офісі, вони можуть отримати і в центрах своїх мікрорайонів. Наприклад, у кожному селі, яке долучилося до нашої громади, є внутрішньо переміщені особи. Їм не потрібно їхати до Франківська, аби, приміром, відновити документи. Це можна зробити й у місцевому відділенні.

А є інформація про те, хто яку допомогу отримав?

Так.  Усім офіційно зареєстрованим внутрішньо переміщеним особам видали довідки – тимчасові посвідчення, на яких є QR-код. Отримуючи допомогу, людина цей код сканує, і ми бачимо, чи отримала вона продукти, одяг, засоби гігієни, чи користується соціальними їдальнями.

В нас є повна картина щодо того, скільки людей є в громаді, яку допомогу вони отримують та кому ще потрібно приділити увагу.

Окрім інформаційної та гуманітарної допомоги тим, хто приїхав до Франківська з зони бойових дій потрібна й психологічна підтримка.

Це ще один напрямок нашої роботи. Центр психологічної допомоги зараз успішно працює. Завдяки громадським організаціям, у приміщенні ЦНАПу завжди є психолог.

Наші працівники вміють спілкуватися з різними категоріями людей, але цього виявилося замало – потрібні були професіонали.

Психолог спілкується не лише з переселенцями, але й з іванофранківцями. Також він проводить багато часу з дітьми, ми навіть розширили дитячий куточок.

Вам рук не бракувало?

Бракувало. Щоб ви розуміли, були дні, коли ЦНАП відвідувало понад 3000 людей.

Я хочу подякувати своїм колегам, які працювали мегапонаднормово. Були дні, коли вони опрацьовували заявки до опівночі, а потім о шостій ранку знову виходили на роботу. Розумієте, ми не просто приймаємо людей, а вносимо всі дані в систему, аби ця інформація могла відображатися, зокрема, в мобільному застосунку «Дія».

Ми старалися бути гнучкими та робили все, аби люди отримали відповіді на всі свої запитання та розуміли, що про них тут турбуються. Потрібно, аби ми працювали цілодобово? Ми працюємо. Потрібна гаряча лінія? Ми її відкрили. Потрібні інформаційні матеріали? Будь ласка.

Читайте також: Анклав росії. Як у Франківську борються з церквою московського патріархату

Звісно, не обійшлося без допомоги партнерів. Зокрема за кошти ООН ми закупили 24 планшети для роботи з внутрішньо переміщеними особами. Щоб можна було оперативно обслуговувати людей, і працівники не були прив’язані до столів.

Також в нас тимчасово працюють два адміністратори з Харківської області. До слова, громада їм нічого не платить. Середню зарплату по Івано-Франківську їм оплачує Європейський союз.

З консультаціями людей допомагали й обласні структури – управління Держпраці, центр вторинної правової допомоги, податкова, Пенсійний фонд.

Понаднормовий графік вплинув на зарплату ваших працівників?

Ні. Хоча можна сказати, що вона зменшилась. Адже ми вирішили підтримати ініціативу міського голови та віддали частину зарплати на потреби військових. Ми розуміємо, що питання зарплати зараз не на часі, бо є люди, які взагалі не працюють.

ЦНАП вже відновив надання адміністративних послуг?

Частково. Ми стараємось повертатися до звичного режиму роботи. Зараз для громадян доступно орієнтовно 300 адміністративних послуг. Ми вже оформляємо ID-картки, закордонні паспорти, посвідчення водія та реєструємо транспортні засоби. Приймаємо документи на призначення допомоги внутрішньопереміщеним особам – 2 тис грн для дорослого та 3 тис грн на дитину або на особу з інвалідністю.

Запрацював реєстр бізнесу. Реєстр нерухомості та земельних питань поки не працює.

Авторка: Ірина Гаврилюк

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Азов

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні