-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Юрій Стефанчук: Громади Прикарпаття – яскравий приклад належної роботи муніципалітетів під час війни

-Реклама-spot_img
spot_img

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, експерт з бюджетних питань Юрій СТЕФАНЧУК розповів для читачів газети «Галичина» про те, як живуть прикарпатські громади у час війни, що необхідно для ефективного функціонування самоврядування сьогодні, про законодавчі ініціативи, які вдалося реалізувати за період воєнного стану, тощо.

Пане Юрію, як відомо, Асоціація міст України започаткувала і регулярно випускає щотижневе видання – електронний дайджест «Робота громад в умовах воєнного стану». Розкажіть, як живуть прикарпатські громади у часі війни?

Завдяки нашим партнерам, які виконують велику роботу щодо надання Україні гуманітарної допомоги, органи місцевого самоврядування стали надійним тилом для військових. Нині голови прикарпатських громад регулярно бувають на передовій задля забезпечення наших захисників машинами, військовим інвентарем, харчуванням, засобами гігієни тощо.

Також у громадах активно підтримують тих людей, які втекли від війни й тепер живуть у нашій області. Увага активістів прикута до того, щоб, окрім харчування та адміністративних послуг, переселенці мали можливість отримати роботу і належні соціальні послуги.

- РЕКЛАМА-

Звісно, що органи місцевого самоврядування дбають про господарку, а це і часткові ремонти дорожньої інфраструктури, і підготовчий процес до нового навчального року, розширення медичної мережі тощо. Адже всі розрахунки проводили відповідно до кількості людей, що живуть у громадах. А з огляду на внутрішньо переміщених осіб виникла потреба в розширенні послуг.

У нашому щотижневому електронному дайджесті «Робота громад в умовах воєнного стану» зібрано всі чинні законодавчі норми, важливі для органів місцевого самоврядування. І представлено досвід громад, що працюють на тимчасово окупованих територіях та на лінії фронту. Також можна ознайомитися з найкращими практиками громад у тилу. Зокрема громади Прикарпаття нині є яскравим прикладом належної роботи муніципалітетів під час війни.

Експерти АМУ підготували довідник «Перелік організацій, які допомагають громадянам України, що опинилися під час війни в складних життєвих умовах». Добірка містить опис підтримки, яку надають організації чи фонди, а також контакти, за якими можна зареєструватися для отримання допомоги.

Упродовж років АМУ активно долучається до розробки законодавства, яке є важливим для місцевого самоврядування. Які на сьогодні законодавчі зміни необхідні для ефективного функціонування громад і які законодавчі ініціативи вдалося реалізувати за час війни, щоб хоч трохи полегшити життя громад?

З 24 лютого, коли розпочалася війна, багато треба було внести змін у закони України, щоб органи місцевого самоврядування мали можливість ефективно реагувати на ті виклики, що постали перед ними. Є низка законопроєктів, які стали основою роботи громад у цей складний час. Зокрема це закон, що передбачив можливість органам місцевого самоврядування за спрощеною процедурою передати в оренду землі сільськогосподарського призначення комунальної власності на період воєнного часу з метою гарантування продовольчої безпеки в цих умовах. Схвалені зміни до законодавства було підготовлено за зверненнями органів місцевого самоврядування, вони відповідають потребам територіальних громад в умовах воєнного стану.

Також хочу звернути увагу на закон щодо містобудівної діяльності в умовах воєнного стану, який визначає правові та організаційні засади відбудови зруйнованих територій, спрощує процедуру розміщення тимчасових споруд для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб. На мою думку, такі будівлі варто розміщувати не в чистому полі, а наближати їх до місць надання потрібних послуг. Тобто, щоб переселенцям було зручно отримувати адміністративні, медичні послуги, дітям – ходити до школи тощо. Люди мають соціалізуватися, а не бути ізольованими. Також закон спрощує процедуру зміни цільового призначення земельної ділянки без дотримання функціонального призначення її території, врегульовує окремі питання розміщення виробничих потужностей релокованих підприємств.

Щодо законодавчих змін, необхідних для ефективного функціонування громад, то не секрет, що трудові відносини в органах місцевого самоврядування потребують врегулювання, вони мають бути чіткими і зрозумілими для роботи. Найперше це стосується припинення трудових відносин, роботи посадових осіб органів місцевого самоврядування за сумісництвом, використання відпустки під час воєнного стану. Із врахуванням цього розроблено законопроєкт 7251, де враховано пропозиції АМУ, він уже пройшов перше читання.

Також необхідними є законодавчі зміни в освітній галузі. Днями уже було прийнято закон щодо особливостей освітньої діяльності в умовах воєнного стану (№7325), який, зокрема, знімає обмеження щодо максимальної кількості учнів у класі, надає право Кабінету Міністрів визначати тривалість навчального року, дати його початку та закінчення, а також передбачає право засновника закладу загальної середньої освіти на продовження без проведення конкурсу строку дії трудового договору, укладеного з керівником такого закладу, але не більше ніж на шість місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану. Це свідчить, що освітній процес в Україні буде, що він має бути безпечним, а також може розпочатися не 1 вересня, а можливо, й 1 серпня. Але законодавчу роботу у цьому напрямі потрібно продовжити, оскільки норми щодо безпеки дітей не є чіткими, а характер навчального процесу під час війни не є цілком зрозумілим для органів місцевого самоврядування.

Неодмінно потребує законодавчого врегулювання урядова постанова №590, що є нині настільною книжкою для Державного казначейства. Тут є багато перепон щодо фінансування потреб громад, на переконання керівництва яких уряд має дозволити всі інструменти для покращення послуг медичної, освітньої галузей, втілювати в життя інфраструктурні проєкти в тилових громадах, а також дозволяти самоврядуванню розраховуватися з підприємцями, котрі в майбутньому сплачуватимуть податки. Тому на кожне урядове засідання АМУ готує пропозиції, які є результатом комунікації з лідерами громад. Сподіваємося, що цю постанову буде змінено в інтересах громад.

Попри те, що в Україні ще триває війна, вже сьогодні чимало говорять про відновлення її економіки. Днями було ухвалено закони, які надають податкові та фіскальні стимули учасникам індустріальних парків. Чи зможуть муніципальні парки завдяки цим законам стати потужним інструментом швидкого відновлення промисловості нашої країни та сприяти місцевому економічному розвитку?

Нині часто йдеться про роботу підприємств, які перебралися із зони бойових дій у тилові області, зокрема й на Прикарпаття. Івано-Франківщина зареєструвала перший індустріальний парк у місті Долині. А останній індустріальний парк, який було зареєстровано на Прикарпатті, розташований у Калуші. Такі індустріальні парки, зокрема муніципальні, можуть стати майданчиком для бізнесменів, які ще не визначилися, куди переїжджати, куди вкладати свої кошти, як виходити на нові ринки й працювати. Тому ухвалені закони, що надають податкові та фіскальні стимули учасникам індустріальних парків, дають змогу бізнесу розпочинати працювати та вкладати свої кошти у місцевий економічний розвиток. Ці закони дають можливість самоврядуванню надавати пільги за окремими місцевими податками (податок на нерухоме майно, плата за землю, земельний податок), звільняти від податку на прибуток на десять років за умови реінвестування частини прибутку, що звільнена від оподаткування, звільняти від імпортного податку на додану вартість та мита на обладнання для виробництва без права відчуження цього обладнання протягом п’яти років. Це додатковий стимул для бізнесу, який сьогодні шукає себе й пробує відновити роботу на новій території. Я впевнений, що громади Прикарпаття використають ці інструменти і стануть добрим магнітом для інвесторів, що планують працювати та розвивати свій бізнес.

Також АМУ подавала пропозиції до законопроєкту «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання протягом дії воєнного стану та подальшого відновлення» задля забезпечення сталого проходження опалювального сезону без підвищення тарифів. У чому полягає позиція місцевого самоврядування щодо розв’язання цього питання?

Насправді до нового опалювального сезону потрібно готуватися вже сьогодні, бо ми розуміємо, що війна несе великі загрози для вчасного його старту. Тому дуже важливо, щоб цей законопроєкт, уже схвалений у першому читанні, доопрацювали та врахували пропозиції АМУ. Відповідно до документа, протягом дії воєнного стану та шести місяців після нього заборонено підвищувати тарифи для побутових споживачів на розподіл природного газу, теплову енергію та гарячу воду, природний газ. Це дає розуміння людям, що опалювальний сезон буде пройдено успішно. Також дуже важливо, що є зміни до Держбюджету-2022, де заплановано 38,2 млрд грн на фінансування різниці в тарифах для теплопостачальних підприємств у громадах.

Асоціація міст України вітає цей законопроєкт, але й наполягає на його доопрацюванні із врахуванням думки самоврядців та наголошує на скасуванні норми про конфіскацію майна територіальних громад на користь НАК «Нафтогаз України».

Розмовляла Оксана Процюк

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні