У п’ятницю, 23 вересня, у Херсонському хабі Івано-Франківська зібрались активісти Херсонщини, щоб виступити проти псевдореферендуму на окупованій батьківщині.
Як відомо, сьогодні росіяни почали проводити так звані «референдуми» на окупованих територіях України. Так, фейкові голосування проходять на Херсонщині, Запоріжжі, Луганщині та Донеччині, інформує кореспондентка “Бліц-Інфо”, передає Правда.іф.
За словами голови громадської організації “Херсон нескорений” Володимира Клюцевського, ініціатива про створення республіки «ХНР» є незаконною, адже у людей насправді немає права вибору.
«Сьогодні вже є інформація, підтверджена знайомими з Херсону, що розпочинається поквартирний та подворовий обхід з урнами для голосування. І ці урни так званих комісій супроводжують росіяни зі зброєю. Зрозуміло, що коли до тебе підходять озброєні люди з бланками для голосування, то про яке волевиявлення може йти мова? Українцям навіть важко відмовитись від участі в такому голосуванні, бо одразу робляться помітки, як людина реагує на пропозицію взяти участь у псевдореферендумі. Фактично створена ситуація, коли поза волею людей примушують здійснювати дії пов’язані з референдумом. Зрозуміло, що результати будуть «намальованими»,- пояснює Клюцевський.
Виконавча директорка громадського центру «Нова генерація» Оксана Глєбушкіна зазначає, що уникнути так званого референдуму важко, але його можна відтермінувати.
«Порада «ховайтесь» – не працює, адже російські військові ходять по будинках зі зброєю і примушують підписувати. Якщо ти скажеш про свою позицію відкрито, тебе забирають підвал, катують, вбивають, з тобою працює фсб. Тож єдиний варіант, якщо до тебе прийшли – сказати, що ти захворів на коронавірус чи придумати будь-яку іншу причину та наскільки це можливо відтермінувати голосування. Хоча насправді все це має короткостроковий ефект, адже зараз можуть сховатись тільки ті, хто не брав російські паспорти. Бо ті, хто взяли – їм референдуму не уникнути»,- ділиться Глєбушкіна.
За її словами, українці, які взяли російські паспорти, є у базах окупантів. Якщо й інші українці візьмуть участь у голосуванні, це прямий сигнал до того, що відбудеться паспортизація.
«Найголовніша небезпека, що після так званого референдуму ймовірно відпаспортують всіх. Для росіян – це зелене світло. Після паспортизації буде неможливо отримати будь-яку медичну послугу тощо. Сценарій схожий до Криму, тільки надзвичайно прискорений»,- додає Глєбушкіна.
Організатори зазначають, що такі зустрічі вкрай необхідні для того, щоб пояснити людям, як діяти далі. Наступна дводенна зустріч херсонців з місцевою спільнотою відбудеться 6-7 жовтня.