В Україні у відповідь на мобілізацію в Російській Федерації ряди армії можуть поповнити понад 5 млн осіб. В українців виникає багато питань із цього приводу. Пише Апостроф
На сайті Telegraf відповіли на п’ять найпопулярніших питань.
Кого можуть мобілізувати, хто може отримати відстрочку?
Деталі про це чітко виписані у 23 статті закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. Там зазначено, кому може бути дано відстрочку від мобілізації, кого не можуть мобілізувати, а кого можуть – тільки він сам того захоче. Список норми дуже широкий, тому його можна вивчити і зробити собі якісь виписки. Залежно від конкретної ситуації.
Чи є “броня”, яка не дозволяє мобілізувати ту чи іншу людину?
“Бронь” може здійснюватись на підставі відповідних документів від Міністерства економіки або Міністерства інфраструктури. Для того, щоб її отримати, потрібно надати докази та документи про необхідність роботи співробітника на конкреному підприємстві, підтвердити необхідність його роботи під час повномасштабної війни. Ці вимоги досить розпливчасті. Але точно “заброньовані” судді Верховного Суду України, а також народні депутати України.
Кого можуть звільнити з військової служби?
У період мобілізації було чимало порушень, як от, наприклад, не проведення медичної комісії або її поверхове проведення. Часто мобілізували людей, яких зняли з воєнного обліку. Ці порушення при мобілізації є підставою для звільнення з військової служби. Відповідні підстави передбачені у статті 26 закону України “Про військовий обов’язок та військову службу”. Їхній перелік теж широкий, тому при необхідності потрібно вивчити статтю.
Де можуть вручати повістки?
Це дуже болюче питання для всіх українців. У зв’язку з тим, що в законодавстві нашої країни немає порядку вручення повісток, немає чіткого положення про їх вручення, їх роздача в нічних клубах, на пляжах та блокпостах не є незаконною. Але вручати ці повістки не може працівник пошти або охоронець ресторану – це може бути лише уповноважена особа. Крім того, слід пам’ятати, що є кілька різних видів повісток.
Чи можуть переводити з однієї області в іншу?
У 23 статті закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” передбачається, що певні категорії осіб (наприклад, багатодітні або мають дітей-інвалідів, особи з інвалідністю) можуть проходити службу тільки за власним бажанням – і виключно за місцем свого проживання.
Водночас, часто цього правила не дотримуються, тому за бажання людина, яку відправили в іншу область, може звернутися з відповідним рапортом до командира частини, написавши, що має служити лише у регіоні, де зареєстровано .
Нагадаємо Стріляють у воєнкомів і палять військоммати: як проходить мобілізація в РФ