Вручення повістки не означає мобілізацію та відправлення на передову. Насамперед це виклик для перевірки даних і визначення придатності до служби.
Ті, хто має потрібну військово-облікову спеціальність й за станом здоров’я гідні до служби – потрібні на фронті або в тилу, але лише після того, як пройдуть необхідну підготовку, пише Правда.іф з посиланням на 24 канал.
Які бувають повістки
- Повістка для уточнення облікових даних. Мета цього документа є оновлення інформації про призовників у “військкоматі”. До таких даних належать особисті контакти, інформація про стан здоров’я, склад сім’ї, місце роботи чи навчання. Після такої перевірки можуть виявитися підстави для звільнення або відстрочки від призову. Наприклад, коли в людини народилася третя дитина.
- Повістка на проходження військово-лікарської комісії. Мета – з’ясувати стан здоров’я і придатність громадянина для служби. До такої повістки додається картка дослідження та медичного огляду, де після медогляду буде зазначено, придатний чи ні військовозобов’язаний до служби.
- Призов на строкову військову службу. Тут вказують термін, у який потрібно з’явитися до призовної дільниці. Також є перелік, що повинен мати громадянин (паспорт, військовий квиток тощо). Ігнорування цієї повістки – це “ухилення від призову” і кримінальний злочин.
- Мобілізаційне розпорядження. Цей документ також зобов’язує прибути на збірний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації. Такий вид повістки вручають військовозобов’язаним, які пройшли медичну комісію і визнані придатними для несення військової служби.
Хто має право вручати повістки
Законодавство говорить про те, що повістка повинна бути вручена особисто, проте не пов’язує це, ані з часом, ані з місцем вручення повістки. Тобто її можуть вручити в будь-який час доби в будь-якому місці.
Тому, коли чоловікам вручають повістки на вулицях, на блокпостах – це не порушення закону.
Вручати повістки можуть: співробітники територіальних центрів комплектування, представники органів місцевого самоврядування, співробітники Служби безпеки. Також повістку може вручити керівник підприємства, організації чи навчального закладу. Поліціянти в законі не згадані, тому патрульні не мають на це повноважень.
Поліція може бути присутня, проте, якщо саме вона вручить повістку – цей факт можна оскаржити. Для цього радять все фіксувати і перевіряти правильне оформлення документа.
Процес вручення повістки
У повістці має бути вказано прізвище, ім’я та по батькові, адреса проживання, реквізити розпорядження та адреса територіального центру комплектування, куди потрібно прибути людині, вид повістки, перелік документів, які потрібно мати з собою.
Повістка має бути заповнена і підписана начальником територіального центру комплектування та соціальної підтримки. І вручити її мають особисто під підпис.Зверніть увагу. Переглянути шаблон повістки можна в додатку № 5. На практиці документи можуть дещо різнитися за формою та змістом, залежно від того, який територіальний центр їх видає.
Повістки і штрафи
Якщо людина отримала перший або другий вид повістки (для уточнення даних або для проходження медичної комісії) і не з’явилася до центру комплектування, їй загрожує адміністративний штраф. За перше порушення вона має заплатити 1700 – 3400 гривень (від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), в разі повторного протягом року – 3400 – 8500 гривень (200 – 500 неоподатковуваних мінімумів).
За ігнорування повісток третього або четвертого виду – кримінальна відповідальність: від обмеження волі до 3 років до позбавлення волі від 3 до 5 років.
Чи можна відмовитися від повістки
Є перелік причин, які визнаються поважними для призовника, якщо він не явився в строк: смерть близького родича його або дружини, перешкода стихійного характеру, хвороба призовника. Однак він має показати документальне підтвердження.
Є процедура й щодо відмовлення від отримання повістки. Тоді складається акт про відмову від підпису та отримання повістки. Потім його відправляють до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Усі чоловіки-переселенці призовного віку повинні протягом семи днів стати на облік за місцем їхнього тимчасового проживання. Прийти до військкомату можна безкарно в будь-який час, навіть коли людина вже давно пропустила 7-денний термін.