За останні 10 років для області лептоспіроз набув ознак крайової патології. Прикарпаття є територією де сформувались стійкі природні, антропургічні і змішані осередки лептоспірозу.
Про це пише WestNews з посиланням на Івано-Франківський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України.
Щорічно рівень захворюваності на лептоспіроз в області майже в 2 рази вищий, ніж в середньому по Україні. З початку року в області захворіло на лептоспіроз дев’ять осіб, в тому числі один випадок летальний. За аналогічний період в 2017 році було виявлено три випадки захворювання, в тому числі один летальний. Випадки лептоспірозу реєструються в переважній більшості у серпні-жовтні з піком у вересні.
Згідно проведених епідеміологічних розслідувань встановлено, що основним джерелом інфекції (61,5%) є мишовидні гризуни, якими заселені дачі, житлові та підсобні приміщення. До 15,34% випадків захворювань пов’язані з порушенням гігієни при догляді за тваринами, які були хворими. В 23,08% хворі інфікувались лептоспірами під час купання в ставках та рибалки. Дощове літо 2018 року сприяло виживанню лептоспір в довкіллі, спостерігається збільшення випадків інфікування під час купання та рибалки.
Висока сприйнятливість до інфекції людей та легкість інфікування створюють небезпеку зараження та захворювання людини під час перебування її в природних осередках лептоспірозу, а також за наявності інфікованих гризунів у житлових приміщеннях, на складах, фермах тощо, під час контактування з хворими та інфікованими свійськими тваринами.
Лептоспіри добре пристосовуються до низьких температур. Саме рН середовища визначає той факт, що в сечі травоїдних тварин вони залишаються життєздатними тривалий час, а в сечі м’ясоїдних тварин досить швидко гинуть.
Основний шлях проникнення лептоспір в організм людини через ушкоджену шкіру та слизові оболонки. Вважається, що аліментарним шляхом заразитися неможливо, оскільки кислотність шлункового соку згубна для лептоспір, жовч знищує їх миттєво. Але зараження може відбуватися через слизову оболонку порожнини рота, особливо якщо на ній є ушкодження.
Від моменту потрапляння інфекції в організм людини до початку захворювання минає в середньому від 2 до 20 діб – інкубаційний період хвороби (найчастіше 7- 9 діб).
Хвороба починається з ознобу, загальної млявості, різкого підвищення температури тіла до 39-40 градусів С, з’являється нудота, блювота, головний біль, болі в попереку, м’язах та суглобах. Інколи хворий не може не тільки ходити, але й триматися на ногах. На 3-8 день може з’явитися висип на шкірі тулуба і кінцівок, крововиливи в сітківку ока. При появі цих ознак необхідно негайно звернутися до лікаря.
Захворювання на лептоспіроз часто призводить до тяжких наслідків, так як хвороба може протікати в тяжкій формі з ураженням нирок, печінки, очей. Смерть найчастіше настає від гострої ниркової недостатності. Тому дуже важливо своєчасно звернутися за медичною допомогою для діагностики та відповідного лікування в умовах стаціонару.
Профілактика полягає в знищенні гризунів, захисті водоймищ від забруднення виділеннями гризунів, свійських та сільськогосподарських тварин. При високій імовірності інфікування, пов’язаного з професією, рекомендоване носіння захисного одягу.