-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Де на Франківщині можна відвідати справжню “Саванну”

-Реклама-spot_img
spot_img

Щоб побачити страусів, не обов’язково їхати в Африку чи Австралію. Кілька років тому на Рожнятівщині Сергій Швець відкрив страусину ферму.

Туди можна приїхати на екскурсію, скуштувати яйця чи м’ясо екзотичного птаха і відпочити вдалині від людей. Сезон триває цілий рік, пише Репортер.

На Франківщині відкрили страусину ферму
Сергій Швець відкрив ферму зі страусами три роки тому

Страусів поселили у селі

Ідея облаштувати страусину ферму з’явилася у мами Сергія Швеця десь у 2013 році. Тоді почали будувати стайню й інші приміщення для птахів. Робили все власними силами, помалу. Між тим, у 2014 році розпочалась війна й Сергій Швець поїхав на схід. Коли відслужив, у 2019 році відкрили ферму.

Страусів я привіз з ферми з Миколаївської області. Власники вже були старші, не мали сил цим займатися, тож продавали усіх разом, – розповідає Сергій Швець. – Тоді був дуже непідходящий час для купівлі, грошей у мене зовсім не було. Але таку можливість не можна було втратити. Бо пропозицій купити навіть одну сім’ю в Україні майже немає, а тут – одразу кілька.

- РЕКЛАМА-

Тож прикарпатець привіз додому 22 страусів – шість сімей. Ферма уже була добудована, тож птахів одразу розселили. Ферму «Саванна» облаштували біля дому батьків Сергія. Це село Ловаги на Рожнятівщині.

Ферма зі страусами на Франківщині
Птахи живуть сім’ями, кожна – у своєму вольєрі

Зараз у Швеців – 15 дорослих страусів у чотирьох вольєрах. Число змінюється: народжуються нові, старших за потреби ріжуть на м’ясо.

Вони розділені по сім’ях. Одна сім’я – хлопчик і дві-три дівчини або два хлопці і чотири-п’ять дівчат, – пояснює Сергій Швець. – Ті, що сірого кольору, – дівчата, вони ручні, даються гладити, більше йдуть на контакт. Чорні – хлопці, вони вже більш агресивні. Хоч це теж залежить від характеру, є й спокійніші. Але переважно, якщо до них залізти у вольєр, можуть напасти. Так вони захищають територію.

Страуси танцюють і б’ються

На фермі «Саванна» – тільки африканські страуси. Як пояснює власник, від австралійських вони відрізняються у першу чергу забарвленням і розміром.

На фермах по Україні тримають переважно африканських, бо це вигідніше. Вони значно більші – тож виходить більше м’яса, більші яйця, – розповідає Сергій. – А голову в пісок страуси не ховають, це – міф. Зате танцюють у період спарювання перед самками. Інколи можуть і перед туристами станцювати.

Страуси у Рожнятівському районі
Африканські страуси більші за австралійських

Наш клімат африканським страусам цілком підходить. Взимку вони не мерзнуть. Якщо дуже холодно, то гріють ноги всередині на підстилці з соломи.

А можуть і весь день гуляти по снігу, по коліна, без проблем. І їм не треба обігріву, буржуйок, у них досить тепле перо і сильний імунітет, – каже Швець.

Вага одного страуса – 120-150 кг. Найбільш войовничі вони навесні, тоді можуть битися не тільки самці, а й самки, і навіть самці та самки між собою. Хоч, за словами Сергія Швеця, найважче було, коли сім’ї лише формувалися, а зараз уже живуть спокійніше. Як приїжджають туристи, їм дозволяють годувати страусів, але обережно – можуть вкусити.

Африканський страус на фермі
Те, що страуси ховають голову в пісок, – міф

Доглядати за великими птахами не важко. З таким господарством може впоратися й одна людина.

На день достатньо потратити дві години. За ними не треба прибирати, як за великою рогатою худобою. Годувати – сипати готовий гранульований комбікорм зранку і ввечері та стежити, щоб була вода, – каже власник ферми. – Годівниці й поїлки є всередині, щоб туди не залітали інші птахи й не приносили хвороби. Корм мелять і гранулюють на замовлення. Я лише корегую, скільки давати кукурудзи, скільки пшениці. Крім корму, обов’язково ще даємо траву, а взимку – сіно.

Страусина ферма "Саванна" в Україні
Ці птахи дуже люблять щипатися
Страуси в Івано-Франківську
Страуси швидко з’їдають зелень, до якої можуть дотягтися; раніше під їхніми лапами росла трава

«Люди їдуть на годину, а залишаються на день»

До повномасштабної війни основний заробіток ферми був з туризму. Привозили автобуси зі школярами й сім’ї на машинах. Не лякало навіть бездоріжжя.

Приїжджали й місцеві, і туристи з інших областей. Були й іноземці: поляки, німці. Хто проїздом, хто спеціально їхав до нас, – каже Сергій Швець. – Коли телефонують, остерігаються поганої дороги. Але, як уже приїжджають, то навпаки радіють, що ферма не поруч із трасою, бо тут дуже тихо, спокійно, тільки ліс і шумить Лімниця. Люди їдуть на годинку-дві, а сидять весь день.

На території ферми, крім вольєрів зі страусами, є дерев’яні альтанки, мангали, де можна смажити своє, або замовляти у Швеців делікатеси зі страусів. Поруч – великі клітки з білочками, вольєри з фазаном і декоративними курами. Є дитячий майданчик. Також на фермі планують зробити поле для мінігольфу.

Білка на фермі на Рожнятівщині
На фермі є білки, декоративні кури, фазан
Меню на фермі
Страви готує мама Сергія Швеця

Зараз практично немає туризму, – жаліється Сергій Швець. – Одна з причин – люди збідніли та економлять. Також молоді хлопці не дуже їдуть, бо по дорозі можуть зупинити й дати повістку. Такого не було навіть у 2020 році, бо тоді вже з літа були туристи.

Зараз єдиний прибуток «Саванни» – з продажу малих страусів. Ціна одного – 150 доларів.

Попит на малих страусів є, купують люди з різних областей України, – каже Сергій Швець. – У нас повністю замкнений цикл: страуси несуть яйця, ті, які не столові, ми викладаємо в інкубатор, виводимо, і маємо молодняк, який вирощуємо і продаємо. Самка несе в середньому два яйця в тиждень.

Молодняк страуса в Україні
Основний прибуток ферми зараз – продаж малих страусів

Писанки від страусів

Все ж у «Саванні» дуже чекають туристів. Можна їхати й взимку, тут є сауна і чани. Пригощають омлетом зі страусиних яєць, м’ясо тушкують або роблять з нього шашлик.

Страусині яйця не такі на смак, як курячі, вони більш вершкові. Гості кажуть, що смачніші, – розповідає власник ферми. – М’ясо сухе, схоже на дичину, оленину. У ньому дуже мало жиру, холестерину, воно дуже дієтичне. Буває, м’ясо беруть з собою у вакуумі. А ще ми можемо відправити «Новою поштою».

Крім того, на фермі продають сувеніри: страусині пера, гаманці зі шкіри страусів, писанки на страусиних яйцях. Ціна писанки – 500 грн, гаманці – більше тисячі, а пера – 20-50 грн. Замовити можна й на сайті.

Писанки на яйцях страуса
Ціна однієї писанки – 500 грн
Ферма зі страусами чекає туристів
Ферма розташована на природі, людей та дороги поблизу немає

Як готуємо омлет, яйце не розбиваємо, а свердлимо дірочку і видуваємо, щоб зберегти шкаралупу, – каже Сергій Швець. – Потім художник їх розмальовує і готовий виріб можна придбати. Або самі писанкарі купують у нас яйця, щоб розмалювати або вирізьбити. Перед Великоднем беруть десятками.

Щоб дістатися до ферми, потрібно їхати через Калуш, Брошнів-Осаду, а далі – через Перегінське. Дорога за Перегінським погана, це треба врахувати. Коли приїжджаєте до вказівника з написом «Страусина ферма», треба повернути направо. А там уже потрапите у маленьку африканську савану посеред бойківського лісу.

Авторка: Ольга Романська

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні