-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Генератори та автівки погіршують якість повітря у Франківську

-Реклама-spot_img
spot_img

Опалювальний сезон завжди погіршував якість повітря в Івано-Франківську. Цього року засилля генераторів і збільшення кількості населення робить ситуацію ще складнішою.

І це – тільки мала частка шкідливого впливу на довкілля від російської війни в Україні, пише Правда.іф з посиланням на Репортер.

Цієї зими забруднення більше

Проєкт з громадського моніторингу якості повітря EcoCity існує в Івано-Франківську з 2018 року. Станції моніторингу від EcoCity встановлені в різних мікрорайонах міста, а результати їхніх вимірювань можна спостерігати в режимі онлайн на сайті. Зараз, судячи з даних моніторингу, ситуація з якістю повітря у місті не найкраща.

- РЕКЛАМА-

Куратор проєкту Олексій Трелевський розповідає, що повітря у Франківську завжди взимку гіршало – через опалювальний сезон. Але генератори погіршують ситуацію ще.

Як тільки температура стає мінусова, одразу відбувається спалювання різних типів палива – люди обігрівають домівки, – пояснює Олексій Трелевський. – Відповідно, у повітря виділяється більша кількість забруднювальних речовин. Це зумовлено і котельнями, і твердопаливними котлами вдома. Цієї зими трохи гірше, бо люди, крім опалення, ще й використовують генератори. Вони також спалюють рідке паливо і виділяють забруднювальні речовини.

Бензиновий генератор за кількістю забруднення можна прирівняти до автомобіля. Через них у повітря потрапляє дрібнодисперсний пил – маленькі частинки, які не видно неозброєним оком. І це – на додачу до збільшення кількості населення, яке переїхало в місто. Тож тепер є більше людей, які використовують генератори й котли, а ще більше – автомобілі.

Якщо є затори на дорогах, повітря стає важчим, – каже куратор EcoCity. – Ми досліджували повітря на зупинках автотранспорту, де високий трафік. Там спостерігається перевищення рівнів діоксиду азоту, який виділяється під час спалювання у двигунах високого тиску. Короткочасний вплив високих концентрацій є досить шкідливим для людиии. Також з початком опалювального сезону у нас зростає в рази рівень забруднення по дрібнодисперсному пилу. Він тримається впродовж усього опалювального сезону.

За словами Олексія Трелевського, частково вимкнення електроенергії позитивно вплинули на якість повітря, бо під час них не працюють газові та твердопаливні котли. Втім, коли світло з’являється, люди хочуть скоріше прогріти оселю і збільшують температуру на котлі. Тож позитивний ефект зменшується.

Залежить від погоди

Зранку 4 січня якість повітря у Франківську нормальна, судячи з результатів моніторингу на сайті EcoCity. На станціях у Крихівцях, біля вокзалу та в середмісті – добра якість повітря, на Каскаді – задовільна. Біля ІФНТУНГ та на Бельведерській – трохи гірше, тут повітря несприятливе для чутливих верств населення – хворих на астму та респіраторні захворювання. Після обіду ситуація така якість повітря поширилась і на центр, а на вокзалі й взагалі стала поганою.

Та, якщо подивитися результати у вечірні години 3 січня, все набагато гірше. На станції, встановленій на терасі Промприладу, зафіксована надзвичайно погана якість повітря. Це значить – небезпека для здоров’я навіть при короткостроковому впливі.

Рекомендуємо виключити або перенести на інший час будь-яку діяльність на відкритому повітрі. Якщо у вас виникає рефлекторна реакція на забруднене повітря – кашель, задишка, подразнення слизових оболонок носоглотки, біль в очах тощо – рекомендуємо використовувати засоби індивідуального захисту органів дихання. У випадку довготривалого прояву рефлекторних реакцій або інших відчутних наслідків для вашого здоров’я рекомендуємо звернутися за консультацією до вашого лікаря, – радять на сайті.

На інших станціях – у Крихівцях, на Каскаді та у центрі – у той самий час ситуація не надто краща: зафіксована погана або дуже погана якість повітря.

Найчастіше у Франківську перевищені показники монооксиду вуглецю, діоксиду азоту та пилу.

Також багато залежить від метеорологічних умов – опадів, сили вітру, – каже Олексій Трелевський. – Якщо сила вітру менша, ніж 2 м за секунду, місто не провітрюється. Якщо немає опадів, також відбувається накопичення забруднення. Тому, якщо у нас довгий період часу безвітряна погода, ми будемо спостерігати збільшення забруднення.

Вплив війни оцінять потім

Екологи вже давно попереджають, що російське вторгнення в Україну може спричинити екологічну кризу. За підрахунками фахівців Міндовкілля та міжнародних експертів, внаслідок війни зафіксовані щонайменше 33 млн тонн викидів СО2екв (обсяг діоксиду вуглецю). З них:

  • від бойових дій – близько 8,9 млн тонн;
  • від пересування внутрішньо переміщених осіб – близько 1 млн тонн;
  • від пожеж – понад 23,4 млн тонн.

Потенційні непрямі викиди парникових газів внаслідок необхідності післявоєнного відновлення та реконструкції оцінюються у близько 48,7 млн тонн СО2екв.

Втім, у короткостроковій перспективі, за словами Олексія Трелевського, Прикарпаття не відчуває на собі наслідків активних бойових дій на сході чи півдні.

Є дуже мало даних про те, що відбувається під час війни. Дані про зброю засекречені, тому важко встановити кількість забруднювальних речовин, які виділяються при вибухах, – говорить куратор EcoCity. – При ракетних чи снарядних вибухах не досліджується якість повітря, тому важко встановити всю шкоду цього забруднення. Її будемо встановлювати згодом, коли можна буде дослідити ґрунти на місці вибухів. А повітрю більше шкоди приносить спалювання лісів під час війни.

Також на якість повітря у  Франківську не вплинули влучання в аеродром. Під час вибуху шкідливі речовини швидко піднімаються вгору, у верхні шари атмосфери. Тому безпосередньо на місці сильного забруднення не фіксують.

Якби були несприятливі метеорологічні умови – низька сила вітру, високий атмосферний тиск, зволожене повітря, туман, – цим частинкам було б важче піднятися у верхні шари атмосфери і забруднення концентрувалось би на одному місці. Ще негативно вплинула б масштабна пожежа після вибуху, – каже Олексій Трелевський.

Генератори та автівки погіршують якість повітря у Франківську

З Франківська – для всієї України

Ще з сім років тому Олексій Трелевський та Олександр Аронець заснували у Франківську безкоштовні курси з робототехніки для школярів. На основі їх у 2018 й виник EcoCity. Спочатку найактивніші юні робототехніки безпосередньо брали участь у проєкті. Тепер вони вже дорослі й живуть своїм життя. Але співавтор і співзасновник EcoCity Дмитро Обухов, якому на початок громадського моніторингу було 15 років, продовжує роботу над проєктом. Він є основним автором і розробником програмного забезпечення станцій.

Зараз в EcoCity встановлюють нові прилади для вимірювання якості повітря. Основна увага – на ті, які моніторять радіаційний фон та шкідливі хімічні речовини. Бо люди хвилюються за наслідки ракетних ударів, а також панікують щодо можливості тактичного ядерного удару.

За грудень ми відправили 28 станцій, які вимірюють радіаційний фон, у громади Одеської, Дніпропетровської, Рівненської і Львівської області. Такі є і у Франківську, – каже Олексій Трелевський.

Придбати пристрій для вимірювання якості повітря можна на сайті EcoCity.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні