Критична інфраструктура, мости та дороги суттєво зруйновані війною. За даними, Агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, пошкоджено понад 25 тисяч кілометрів доріг, знищено 346 мостів та шляхопроводів.
Та поки війна триватиме, кількість зруйнованої технічної інфраструктури лише зростатиме. Зокрема – через імовірні сплановані росією удари по транспортній інфраструктурі, про які заявляють у повітряних силах ЗСУ.
Там, де це можливо, мостовики й дорожники оперативно відновлюють пошкоджені об’єкти. Серед фахівців, що очолили відновлювальні роботи, і працівники групи компаній “Автострада”. Уже понад рік великої війни вони продовжують робити свій внесок на різних стратегічних напрямках для зміцнення обороноздатності країни. Важливість цієї роботи важко переоцінити адже в прифронтових зонах дороги та мости стають “шляхами життя”, забезпечуючи важливі потреби громадян: доступ до води, електроенергії, медичної допомоги, евакуації населення, переміщення військової техніки. А після війни дороги і мости стануть важливим елементом відновлення життя, підтримки економіки та соціальної стабільності.
Загалом з початку великої війни працівники “Автостради” відбудували 30 об’єктів інфраструктури. Фахівці групи компаній також беруть участь у захисті об’єктів енергетики та у відновленні проїзду в регіонах, де тривали бойові дії. Часто дорожники і мостовики приступають до важливої роботи відразу після піротехнічних підрозділів.
Робота в дорожників та мостовиків з’являється усюди, звідки вдається витіснити окупаційні війська росії. Ті, відступаючи, намагаються наостанок максимально ускладнити життя місцевим мешканцям та перебити всі артерії, що поєднують місцевість із рештою України.
Так було на Харківщині, Житомирщині, Чернігівщині та Херсонщині. Як розповідають дорожники, для відновлення шляхів доводиться працювати не лише цілодобово, а й у надскладних умовах, а їхня робота перебуває у фокусі уваги суспільства та керівництва країни.
Серед відновлених “Автострадою” об’єктів працівники компанії згадують стратегічний міст на “Варшавській” трасі (Житомирщина). Його відбудували максимально швидко, роботи тривали лише три місяці.
“Забезпечення повноцінного руху на цьому напрямку було пріоритетним завданням національного рівня, яке було у фокусі уваги президента Володимира Зеленського та Міністерства інфраструктури, адже ця міжнародна магістраль з’єднує п’ять областей України і веде до пункту пропуску на кордоні з Польщею”, – розповідають в “Автостраді”.
Коли російську армію розбили на Харківщині, працівники “Автостради” відновили стратегічну ділянку траси – від міста Ізюма до кордону з Донецькою областю. Завдяки цьому вдалося забезпечити повноцінний рух військових та гуманітарних вантажів у напрямку Бахмута.
А в деокупованій Балаклії компанія лише за місяць змонтувала тимчасовий, але важливий для логістики металевий “чеський” міст. Він був споруджений поряд зі зруйнованим від вибухів під час активних боїв.
“Це перший такий міст на звільнених територіях Харківщини. Ця робота допомогла максимально швидко з’єднати Балаклію з Харковом. Головне – жителі одного з найбільш густонаселених районів міста, що має назву Лагері, тепер без проблем дістаються до лікарень, аптек, крамниць, ринків, закладів соціального захисту”, – пояснюють у компанії.
Схожа історія – на Херсонщині. Коли надійшла радісна звістка про звільнення Херсона, команда “Автостради” перша почала відновлювати повноцінний рух у регіоні, щоб змучені окупацією херсонці вчасно отримували все необхідне.
У Херсонській області команда “Автостради” під постійними ракетними обстрілами розчищала автошляхи та вулиці від спаленої техніки, демонтувала зруйновані металеві огорожі, обладнувала узбіччя та під’їзди до будівель, проводила ямковий ремонт асфальтобетонного покриття.
На рік тому звільненій Чернігівщині роботи тривають досі. Наразі “Автострада” відбудовує п’ять мостів області. Складні з інженерної точки зору об’єкти доводиться будувати ледь не з нуля.
“Військові заборонили розповідати про них детально. Та що відомо точно – інженери на цих об’єктах виконують надскладні завдання 24/7. Залучені водолази на одному з об’єктів на 10-метровій глибині підривають та розпилюють на шматки 400-тонниі мостові бетонні опори для їх подальшого демонтажу”, – діляться дорожники.
Це не весь перелік об’єктів, над якими працювали та працюють фахівці-дорожники. Роботи тривають, хоча розрахунки під час війни йдуть дуже повільно і не в повному обсязі. Наразі борг держави перед “Автострадою” за 2021 рік – понад 2 млрд.
“Протягом 2022 року компанія працювала за власний кошт. Таким чином, “Автострада” підтримувала країну, у якій триває виснажлива війна”, – зазначають у компанії.
Як розповідають дорожники, виконувати завдання будь-якої складності “Автострада” може завдяки високопрофесійним навичкам своїх фахівців у роботі з дорогою спеціалізованою технікою для мостового та дорожнього будівництва: багатотонними кранами, плавзасобами, буровими машинами, віброзанурювачами, палезабивними машинами. Команда компанії – це 5 тисяч людей.
Полегшує процеси доступ до матеріалів, що надходять з власних підприємств. Це – близько 50 виробництв, здатних забезпечити повний цикл роботи: щебневі кар’єри, бетонні та асфальтні заводи, заводи з виробництва металоконструкцій, власний проєктний інститут.