Проблеми з водою, епідемія кашлюка та підвищення дитячої смертності — російські пропагандисти поширюють фейки про Івано-Франківську область. Мовляв, усе це пов’язано з неякісною водою в регіоні.
Як завжди, пропагандисти зманіпулювали фактами. Розвінчання фейків від аналітиків фактчекінгового проєкту VoxCheck, інформує Правда.іф з посиланням на “Галку”.
Російська маніпуляція: вода, епідемія, смертність
Улітку російські пропагандисти сконцентрувалися на поширенні фейків про епідемії в Україні. Мовляв, спалахи різних інфекцій трапляються в різних регіонах — Київщина, Черкащина тощо. Не оминули й Івано-Франківськ. Тут, за вигадками росіян, через проблеми з водою почастішали випадки дитячої смертності. Автори додають скриншот новини, у якій йдеться про смерть двомісячного малюка від кашлюка.
Зображення, використане у дописі
Як насправді?
Частина тверджень пропагандистів є маніпулятивними, інші — неправдиві, говорять фахівці VoxCheck, які разом з проектом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» розвінчують фейки щодо медицини. Наприклад, «проблеми з водою» є не у всій Івано-Франківської області, а в 4 підтоплених районах: Коломийському, Косівському, Калуському та Надвірнянському районах.
Підтоплення сталося 7 серпня через рясні опади. У Держпродспоживслужбі повідомили, що вода в криницях та свердловинах на затоплених територіях небезпечна для пиття. Оскільки масив води змивав ґрунт зі збудниками кишкових інфекцій, фекалії тварин і людей, добрива, які могли потрапити у свердловини. У відомстві додали, що обмеження тимчасові — за кілька тижнів вода знову стане придатною для вживання.
Ситуація зі смертністю на Івано-Франківщині
Для того, аби продемонструвати зростання смертності серед дітей через проблеми з водою, пропагандисти наводять статтю про смерть немовлят від кашлюка. Це — чергова маніпуляція, вважають аналітики.
Підвищення смертності від цієї хвороби не пов’язане з якістю води. Кашлюк викликають бактерії Bordetella pertussis, захворювання передається повітряно-крапельним шляхом, як-от при кашлі або чханні. Особливо небезпечна хвороба для немовлят. Щоб запобігти захворюванню, дітям вводять 4 дози вакцини відповідно до календаря щеплень.
Навіщо пропагандисти поширюють фейки?
Мета пропагандистів — налякати та викликати паніку в українців, говорить аналітикиня VoxCheck Аліна Тропиніна.
«Ми не спростовуємо той факт, що є ризик зараження води. Цьому може сприяти, наприклад, затоплення територій. Але пропагандисти хочуть показати, мовляв, українська влада щось приховує від людей. Ми ж розвінчуємо ці фейки й доводимо, що влада комунікує з громадою стосовно тих чи інших ризиків, хвороб, епідемій; що немає причин для панічних настроїв. Про захворювання, епідемії та якість води можна прочитати на сайтах Міністерства охорони здоров’я України, Центру громадського здоров’я України, Центру контролю та профілактики хвороб, на офіційних сторінках військових адміністрацій. Головне правило боротьби з пропагандою — зберігати холодний розум, перевіряти факти, читати офіційні джерела та ЗМІ, яким можна довіряти. Людина, обізнана у темі, уже не поведеться на неякісну маніпуляцію росіян», — говорить Аліна Тропиніна.