У понеділок, 19 лютого, розпочинається Великий піст, який має підготувати християн до гідної зустрічі свята Воскресіння Христового.
Піст – це відмова не тільки від певної їжі, але й від усіх шкідливих звичок і веселощів. Це – час каяття, роздумів і молитви. На протязі всього Великого посту християнська церква закликає віруючих утримуватися від вживання м’яса, молока, яєць і риби, в тому числі в складі різних страв.
Чи усім людям можна дотримуватися посту та як постити так, аби не нашкодити власному організму, журналістам Правда.іф розповідає завідуюча терапевтичним відділенням КЗ «Міська поліклініка №5» Ярослава Протас.
– Пані Ярославо, наступного тижня починається Великий піст. Чи усім людям можна постити?
– Не усім людям можна одразу входити у піст. Також є категорія людей, які взагалі не повинні дотримуватися строгого посту. Це люди похилого віку, діти, вагітні жінки, жінки, які годують грудьми, люди, які подорожують, люди, які займаються важкою фізичною працею і люди, які мають захворювання шлунково-кишкового тракту. Мова про виразкову хворобу, панкреатити, холецистити, захворювання кишківника. А також не можуть постити люди, які мають ниркову недостатність та цукровий діабет.
Людям із зазначеними захворюваннями потрібно дуже уважно підходити до посту, адже багатьом взагалі протипоказаний піст, або ж їм можна постити, виключаючи із раціону харчування окремі продукти, які не є обов’язковими для певного стану здоров’я.
Якщо людина почне постити, а їй це протипоказано, це загрожує загостренням захворювань і подальшою госпіталізацією.
У піст потрібно входити поступово. Церква рекомендує виключати під час посту м’ясні продукти, яйця, молоко, алкоголь. Але не варто плутати піст і дієту. Піст – це в першу чергу – молитва. А дехто вважає, що для посту достатньо просто обмежити себе в харчуванні.
– Чи варто перед початком посту проконсультуватися з лікарем?
– Консультація медичного працівника є обов’язковою. У людей з анемією чи малокрів’ям після початку посту, через 7-10 днів, можуть розвинутися такі симптоми, як слабість, головокружіння, зниження тиску і загострення хронічних хвороб. Тому якщо людина знає про певні захворювання, їй варто звернутися до сімейного лікаря, чи дільничного терапевта і порадитися, що можна їсти, а що – ні, від чого можна відмовитися. Тут дуже важливо не нашкодити собі.
– А як підготувати організм до посту?
– Готуватися потрібно поступово. Не варто відмовлятися від їжі чи стрімко міняти раціон з першого ж дня. За зиму організм переважно набирає до 10% від нашої ваги. Варто за кілька днів до початку посту потрохи виключати з раціону м’ясо, жири, тістечка, макарони, торти і поступово переходити на більш рослинну їжу. Харчуватися треба чотири рази на день, вживати відварену їжу, домашні соління, тощо.
У період посту добре їсти квашені і мариновані продукти, пити чай з лимоном і з медом.
М’ясо можна поволі заміняти бобовими продуктами. У сої, баклажанах, зеленому горошку, квасолі є багато білка.
Не забувайте: при голодуванні наш організм виснажується, м’язова система стоншується. А ще до їжі потрібно додавати зелень, можна також і приправи.
– Розкажіть, як можна скласти меню здорового харчування на один день?
– Наприклад, на ранок можна зварити рибку, приготувати манну кашу і чай з лимоном, на обід можна приготувати вегетаріанський борщ, без м’яса і без смажених приправ, а також – пшеничну кашу з гарбузом та кисіль, після обіду варто випити відвар шипшини. На вечерю – салат із буряка з яблуком, плов з фруктами, чай з варенням. І десь біля 21.00, аби не відчувати сильного голоду, можна випити склянку соку, або з’їсти яблуко – свіже чи печене.
– Тобто, варто поєднувати піст і здоровий спосіб життя?
– Так, їжа під час посту має бути простою, доступною. Але навіть пісною їжею не варто переїдати. Не забувайте про цікаву норму визначення порції їжі для людини: складіть докупи долоні і уявіть, скільки може в них поміститися їжі. Ось цього для організму цілком достатньо.
Розмовляла Любов Загоровська