За президентською програмою «Пліч-о-пліч» Івано-Франківщина відновлює Давидів Брід на Херсонщині. Село було чотири місяці під окупацією, а через бойові дії майже кожен будинок там або зруйнований, або пошкоджений.
Прикарпатські майстри докладають усіх зусиль, щоб Давидів Брід знову ожив, пише Репортер.
Люди почали будувати
За словами старости Давидового Броду Віктора Сокиряка, під час окупації, яка тривала з 17 червня по 4 жовтня 2022 року, в селі мешкали 40 людей. Зараз уже є 580.
Наразі у нас 11 будинків відновлені силами Івано-Франківської ОВА. Також Івано-Франківський Карітас надав нам 730 листів шиферу, – розповідає Віктор Сокиряк. – Відновлення зараз відбувається інтенсивно – завдяки допомозі франківських будівельників і стараннями сами мешканців.
За словами старости села, до зими все відбудувати не встигнуть, але зроблять основне, щоб люди могли перезимувати в більш-менш нормальних умовах. А далі продовжать роботу навесні.
Нині розв’язують питання з інтернетом, щоб діти могли навчатися. По всій Херсонській області навчання – тільки онлайн. А от саме приміщення місцевої школи готуються відновлювати – уже розробили проєкт на відбудову.
Хоч село розташоване за 50 км від лінії фронту, мешканці повертаються.
Коли ми приїхали, як село тільки звільнили, то перше, що я побачив – люди почали будувати. А якщо люди почали будувати, то настрій нормальний. Влітку щодня поверталися мешканці, тепер уже трохи менше. Людей тягне додому, – каже староста.
Давидів Брід оживає
Недавно закінчилось чергове відрядження прикарпатців у Давидів Брід. Як розповідає в.о. директора департаменту розвитку громад та територій, дорожнього, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Роман Дунич, за останні місяці село ожило.
Програма повпливала на людей, люди бачать, що все відновлюється, – каже Роман Дунич. – Наша область проводить дійсно гарну роботу, бо ми відновлюємо і фасади, не лише вікна та двері. Також робимо капітальний ремонт покрівлі: ремонтувати немає змісту, знімаємо повністю. Будинки в селі старі – десь з шістдесятих. Якщо зняти старий шифр і покласти новий, конструкція може не витримати. Фасади утепляємо. Новини розносяться серед людей – от вони й повертаються.
Наразі в Давидів Брід приїхало більш ніж половина мешканців, які були до повномасштабного вторгнення. Почали відкриватися магазини.
Деякі місцеві кажуть: не могли уявити, що у них може бути такий будинок після обстрілів, – каже Роман Дунич. – Загалом у селі пошкоджений майже кожен дім: покрівлі, двері, вікна, фасади. Школа, дитсадок, бібліотека, Народний дім і старостинець також зруйновані. Їх планують відбудувати, громада вже розробляє проєктно-кошторисну документацію.
Наразі у селі перебуває близько 20 будівельників, малярів і комунальників з різних громад Прикарпаття. Постійно відбуваються ротації майстрів.
Практично усі територіальні громади нашої області беруть участь. Розчищають вулиці, будинки. Є люди й інших професій, крім будівельників чи малярів, які зголосилися поїхати й допомогти, – говорить Роман Дунич.
Прикарпаття відновить ще чотири села
«Пліч-о-пліч» – це програма за ініціативою Офісу Президента України, за якою окремі громади чи регіони відбудовують деокуповані села Херсонської області. Фінансування здійснюється з обласних чи міських бюджетів областей чи громад, які допомагають з відновленням.
Івано-Франківська область отримала за програмою село Давидів Брід Великоолександрівської громади Бериславського району. За результатами обстежень, у селі пошкоджені 212 будинків, а 13 зруйновані. Також зруйновані школа, дитячий садок, будинок культури та амбулаторія.
Зараз розпочали капремонт будинків на вулиці Центральній. Також з Прикарпаття надали матеріальну допомогу мешканцям села – 3000 листів шиферу.
Івано-Франківська ОВА та громади області виділили допомогу в 10 млн грн на відновлення будинків у Давидовому Броді. Половина – з обласного бюджету, решта – з окремих бюджетів громад Прикарпаття.
Надалі стартуватиме другий етап програми, тож Івано-Франківщина отримає ще кілька сіл Херсонщини для відновлення: Червоне, Біляївка, Українка і Петропавлівка. Всі вони – в Новоолександрівській громаді.
Там менше людей повернулося, але й самі села менші. Магазини приїжджають раз у кілька днів. Пошкодження практично ті самі. Соціальні об’єкти теж потребують капітального відновлення, – каже Роман Дунич. – Спочатку ми приступимо до виготовлення всіх дефектних актів, потім треба буде виготовляти проєктно-кошторисну документацію. Чи капітальне будівництво, чи поточний ремонт – це буде визначатися відповідно до актів обстеження. Тоді, якщо буде фінансування, приступатимемо до роботи.
Надалі програму можуть знову розширити – поки всі деокуповані села Херсонщини не отримають допомогу українських областей.