Війна в Україні триває вже понад дев’ять років, і за цей час волонтерський рух став одним із найважливіших елементів української оборони. Волонтери надають допомогу армії, мирним жителям та переселенцям, і їхні зусилля відіграють величезну роль у стримуванні російської агресії.
Окупанти розуміють важливість ролі волонтерів та намагаються роз’єднати українське суспільство й дискредитувати громадський рух. Для цього вони використовують різні методи, включаючи інформаційні атаки. У нещодавній публікації для видання «Українська правда» волонтерка та підприємиця Яна Матвійчук заявила, що ворог готує потужну хвилю ІПСО проти активних громадян.
Яна Матвійчук: «Маловідомі волонтери — основна ціль ворога»
За словами Яни Матвійчук, до цього ворожі інформаційні вкиди були сконцентровані навколо політичних лідерів, а також «вічних» тем, серед яких мова, примусова мобілізація, занепад економіки на тлі «красивого життя» високопосадовців тощо. Проте зараз пропагандисти змінили свій підхід. Вони готують персоналізовані атаки проти активних громадян так званої середньої ланки. Це люди, які значно допомагають, але не фігурують у ЗМІ, не мають багатотисячної аудиторії у соцмережах.
Це — питання підходу до збору. Деякі волонтери акумулюють фінанси від підписників, завдяки чому можуть закривати потреби підрозділів. Яна Матвійчук, як успішна підприємиця, залучає кошти від бізнесів та направляє їх на підтримку підрозділу «Братство», парамедиків на запорізькому напрямку фронту. Крім того, вона заснувала благодійний фонд, який допомагає переселенцям, людям похилого віку та іншим вразливим категоріям громадян. Яна Матвійчук робить це без масового розголосу у ЗМІ. Саме це дозволить ворогу маніпулювати фактами та суттєво впливати на її репутацію.
Перевірка фактів — головний рецепт протидії фейкам
Яна Матвійчук радить людям бути критичними до будь-якої інформації та перевіряти її джерела. Вона наполягає, що треба недовірливо ставитись до інформації, яка насичена «гучними» заявами без переліку фактів, яка не має автора або перевіреного джерела або сконцентрована на тому, щоб полити якусь людину брудом. Це — явні ознаки замовної статті.
Волонтерці Яні Матвійчук стало відомо, що провідні українські ЗМІ вже отримали пропозиції про публікацію пропагандистських матеріалів про неї та інших громадських активістів, і ініціатори цієї акції розпоряджаються великими сумами грошей. Відповідальні редактори не захотіли співпрацювати з цими особами. Проте чи вистачить стійкості у представників інших ЗМІ?
Яна Матвійчук наголошує: у цьому контексті варто довіряти лише перевіреним публікаціям з чітким вказанням авторства. Якщо ворогу вдасться вчергове проникнути в інформаційний простір, читачам треба відмовитись від поширення гучних заяв та чуток. Лише це врятує від чергового розколу. Адже втрата довіри суспільства до волонтерів знищить рух, а значить, — позбавить армію допомоги. Чи варто казати, чим це загрожує Україні зараз?