-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

На Франківщині батько з сином налагоджують виробництво дронів для військових

-Реклама-spot_img
spot_img

Безпілотники на 3D-принтері для військових друкують Володимир та Назар Муссури з Брошнів-Осади, що на Івано-Франківщині. Виготовляти дрони батько із сином почали півтора місяця тому. Впродовж цього часу волонтери постійно проводили випробування літальних апаратів, щоб вони могли допомагати військовим у розвідці чи виконувати функцію дронів-камікадзе.

Як допомога війську під час повномасштабного вторгнення стала справою життя родини Муссурів, йдеться у репортажі Суспільного.

У Брошнів-Осаді Володимир та Назар Муссури виготовляють дрони для військових

Безпілотники на 3D-принтері — це третій волонтерський проєкт, над яким працює Володимир Муссур. З початку великої війни волонтер виготовляє прилади нічного бачення для військових, у 2023 році разом зі своїм кумом Романом Боринцем розробили декілька видів наземних дронів: евакуаційні дрони, дрони для підвозу речей на позиції та дрони-мінувальники.

До виготовлення безпілотників Володимир Муссур залучив свого сина Назара. Він повністю відповідає за друк деталей до дрона.

“Принтер стояв без діла і я так почав. Це було реально важко, адже думав, що це все просто — взяв, запустив і воно собі друкує. А то зовсім не так. Треба налаштувати: там не клеїться, там температура зависока, тобто багато нюансів. Але це — практика, і з часом це все приходить”, — каже Назар Муссур.

- РЕКЛАМА-
Володимир та Назар Муссури

Друкувати безпілотники на 3D-принтері Володимира Муссура надихнула новина про те, що картонні БпЛА підбили декілька російських літаків.

“Я побачив, що картонні БпЛА в Росії підбили їхні “сушки”. Була така новина. Я собі це запам’ятав і почав шукати в інтернеті. Знайшов фірму, яка передала такі дрони для ЗСУ. Написав їм, але, звичайно, відповіді не було. Вони працюють з юридичними особами. І поки я шукав, як зробити самому, знайшов на закордонних сайтах літачки 3D-друку. Тоді відклав ідею з картонними дронами й почав шукати БпЛА 3D-друку”, — пригадує Володимир Муссур.

Володимир Муссур

Приблизно півтора місяця тому Муссури купили проєкт БпЛА на закордонному сайті й вирішили виготовити дрон для військових. Такі безпілотники, розповідає Володимир Муссур, можуть бути як розвідниками, так і камікадзе. Один з двох літачків, які зараз є у чоловіка, важить три кілограми, і три кілограми може підняти.

“Це може бути як електроніка, так і вибухівка. Я працюю в напрямі розвідки, фотозйомки. В цю модель вставляється професійний фотоапарат, налаштовується інтервал зйомки й все. І він без управління, без пульта летить у точку і дорогою фотографує”, — розповідає Володимир Муссур.

За його словами, на висоті 200 метрів фото мали б робитися кожні чотири секунди. Поки це ще не випробовували. Фотозйомка — це наступний етап тестування. Дальність польоту в таких безпілотників — до 300 кілометрів. Швидкість — від 70 до 120 км/год. Окрім фотозйомки волонтери тестуватимуть, як працюватимуть такі літачки, коли діятимуть засоби радіоелектронної боротьби росіян.

Володимир та Назар Муссури

“РЕБ як діє? Забиває управління, GPS, відео. Ну те, що він забиває управління і відео, нас не цікавить. Те, що він забиває GPS — дрон може збитися з курсу. Але є спеціальні програмки, модифіковані прошивки, і БпЛА продовжує летіти. Його зносить, але свою роботу він робить — фотографує. Основне, щоб він тримав висоту. Тому наш наступний крок — політ без GPS”, — каже Володимир Муссур.

Собівартість такого механізму — приблизно 40 тисяч гривень. Один дрон на одному 3D-принтері можна надрукувати за тиждень, ще тиждень потрібно, щоб його налаштувати. Для різних безпілотників потрібні різні налаштування. А це, каже Володимир Муссур, постійні випробування, й попри успішні польоти, є невдачі.

Волонтер Назар Муссур

“Наприклад, тестували підйом вантажу. Я знав, що він важить три кілограми й може повезти на собі один кілограм. Може? Запустив — летить, отже може. Ану чи два повезе? Я поставив два кілограми, запустив. Може. А чи три повезе? Я запускаю — розбився вщент. Такий експеримент мені коштував два тижні часу. Передрукувати все вартувало дві тисячі гривень. Але я вже звик, в мене з наземними дронами стільки невдалих спроб було, що ви собі не уявляєте. Тому я знаю: після невдалої спроби йде вдала”, — говорить Володимир Муссур.

Володимир та Назар Муссури

Після тестувань і чіткого розуміння, як працюють ці літачки, Володимир Муссур хоче створити Telegram-канал, в якому поділиться напрацюваннями. Все — для того, щоб такі безпілотники військовим могли виготовляти всі охочі. Якщо налагодити масове виробництво, то один БпЛА можна буде зробити за два дні, вважає Володимир Муссур.

“Це — мій третій проєкт. Я просто дуже хочу перемогти й всім, чим можу, допомагаю. Першими були нічнички, які я дотепер роблю, другі — наземні дрони. Ну якщо я можу, то чому не працювати. Гріхом було б могти й не робити. Якщо я можу — я роблю. Все!” — додає Володимир Муссур.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Азов

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні