Про те, чому стереотипам не місце в армії й чому чоловіки сприймають слово «фемінізм» як тригер, говорили на міжнародному форумі «Захист і повага. Роль жінок задля досягнення миру», організований соціальною ініціативою «Arm Women Now».
Під час міжнародного форуму про роль жінок у захисті країни торкнулися таких тем, як стереотипи та перепони, з якими стикаються жінки, перебуваючи на різних посадах, зокрема у сфері безпеки та оборони. Адже жінкам складніше просуватися кар’єрною драбиною, їх постійно запитують про сімейний стан, не часто допускають до процесу ухвалення рішень, пише Повага.
Капітанка Національної гвардії Христина Бойчук «Кудрява» з Івано-Франківська розповідає, що 2019 року вона реалізовувала проєкт для учнів ліцеїв із військовою підготовкою й саме там помітила, як викладачі насаджують стереотипи.
Викладачі нав’язують позицію: ти дівчинка, а ти хлопчик, ти повинен, а ти повинна. І наразі в армії стикаємося з гендерною історією: хто що повинен і хто що не повинен, – розповідає військовослужбовиця.
Один зі стереотипів, що побутує в суспільстві, передбачає, що жінок треба захищати й оберігати. Стикаються з цим твердженням навіть ті військовослужбовиці, які мають колосальний бойовий досвід.
Під час перебування в Рубіжному та Сіверодонецьку я зіштовхнулася з тим, що мене хотіли постійно кудись забрати і зберегти, — каже Христина Бойчук — Але я казала: «Чекайте. Це ще я можу вас зберегти». Бо ми не жертви. Ми ті, хто будує, обороняє й захищає.
Часто військовослужбовиці стикаються з упередженням, що жінкам не можна керувати, бо це чоловіча справа. Тому так мало жінок на керівних посадах.
Військовослужбовиця Оксана Рубаняк «Ксена» з Верховинщини говорить, що прийшла в армію і вже через два тижні навчань опинилася в бойових умовах, всього вчилася на практиці. Спочатку не знала навіть, що таке кулемет, але завдяки бойовому досвіду, наполегливості, організаторським здібностям, вмінню розв’язувати будь-які проблеми згодом стала командиркою. Вона сама запитувала чоловіків, як їм бути під керівництвом жінки.
Коли мене призначили командиром, я запитувала хлопців як їм узагалі йти за жінкою? Вони відповідали, що в мене є бойовий досвід, я відповідальна, закриваю матеріальний сектор, і тому питань немає. Якщо людина — професіонал і виконує обов’язки, то нічого кращого немає,- каже Оксана.
Тільки власним прикладом, доводячи, що ми в першу чергу професіоналки, можемо побороти це явище (стереотипи),- говорить «Кудрява».
Христина Бойчук упевнена, що важливий приклад тих, хто вже перебуває в системі, а також створені державою належні умови.
Тільки власним прикладом, доводячи, що ми в першу чергу професіоналки, можемо побороти це явище (стереотипи).
Бойчук відзначила, що важливим для кар’єрного просування жінок є створення належних умов: щоби вистачало дитячих садочків, щоб жінки, виконуючи свої обов’язки, не переживали за те, чи нагодована їхня дитина.