Щорічно в Україні протягом лютого-травня з метою припинення незаконного збирання, транспортування та продажу рідкісних ранньоквітучих рослин проводиться природоохоронна операція «Первоцвіт».
Про це пише Правда з посиланням на пресслужбу Державної екологічної інспекції Карпатського округу.
На виконання доручення Державної екологічної інспекції України № 173 від 08.02.2024 року Інспекцією розроблено та затверджено план заходів, створено робочі групи та посилено державний контроль у галузі збереження рідкісних та червонокнижних об’єктів рослинного світу.
Відповідно до ч.1 статті 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення – за незаконне придбання, збут та розповсюдження об’єктів рослинного світу передбачено накладення штрафу від 510 до 1700 грн.
За ті самі дії, вчинені щодо об’єктів рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від 1700 грн до 3655 грн з конфіскацією об’єктів рослинного світу (ч.2 статті 88-1 КУпАП).
Крім того, за один екземпляр незаконно зірваної червонокнижної квітки передбачена відповідна компенсація за її знищення. Наприклад, черемша (цибуля ведмежа) – 62 грн, шафрани (крокуси) та підсніжники – від 49 до 62 грн (залежно від виду), сон-трава – від 37 до 62 грн (залежно від виду).
Державна екологічна інспекція Карпатського округу закликає прикарпатців бути екологічно свідомими, не реалізовувати та не купувати червонокнижних рослин та зробити свій внесок у збереження та охорону природи.