Саме у п’ятницю Ісуса Христа розп’яли на хресті, тож цей день є найскорботнішим у році. Цьогоріч Страсна п’ятниця припадає на третє травня.
В храмах у Страсну п’ятницю на середину храму виносять плащаницю з вівтаря і співають особливий канон “Про розп’яття Господа”, пише Правда.іф з посиланням на ПІК.
Плащаниця перебуває в центрі храму три неповних дні, символізуючи триденне перебування Господа в гробниці. Назад у вівтар плащаницю вносять за кілька хвилин до хресного ходу на Великдень.
“У п’ятницю вже нічого не варто пекти, прибирати. Краще підіть до храму, до плащаниці. Якщо немає змоги спекти паску самостійно, то замовте її у родичі чи купіть. Але не треба у часі, коли Ісуса Христа розпинають, коли найтемніший день в історії людства відбувався, щось робити”, – зазначив у відповідь на запитання, чио можна пекти паску в Страсну п’ятницю, священник з Прикарпаття Юліан Тимчук.
Страсна п’ятниця – що не можна робити
День найкраще присвятити молитві, роздумам про власні гріхи та покаянню. Добре піти до храму, подати милостиню, зробити якусь добру справу.
Піст у Страсну п’ятницю – найсуворіший, цього дня тим, хто поститься, слід повністю утриматися від їжі. Тим, кому складно витримати суворий піст, дозволяється перекусити хлібом і водою або ж вгамувати голод сухоїдінням (овочами, фруктами, сухофруктами, горіхами) після виносу плащаниці.
Також не можна:
- жартувати і веселитися – розваги вважаються тяжким гріхом;
- вживати їжу до виносу Плащаниці (заборона для тих, кому не протипоказані за здоров’ям такі обмеження);
- працювати;
- робити прибирання, займатися домашніми справами;
- шити, вишивати, в’язати, рубати, пиляти, різати.
У Страсну п’ятницю забороняється проводити дні народження, весілля, ювілеї тощо. Слід утриматися від заздрості, злоби, лихослів’я та скандалів.
Також забороняються розваги — дивитися телевізор, веселитися, танцювати, співати, ходити у заклади, навіть гортати стрічку соціальних мереж чи заходити в браузери.