У неділю, 2 грудня, в обласній філармонії Руслан Марцінків звітуватиме про третій рік діяльності на посаді міського голови Івано-Франківська. Які основні здобутки у році, що минає? Що із запланованого і чому не вдалося реалізувати та чого слід очікувати наступного року?
Міський голова відповів найбільш актуальні питання, а саме – про будівництво нового моста у Пасічній, реформу громадського транспорту та кадрові зміни в департаменті архітектури, а також анонсував події, які відбуватимуться у місті під час новорічно-різдвяних свят, інформує WestNews.
Про критику щодо будівництва нового мосту на Пасічній, а саме – транспортної розв’язки…
– Ну, дорога – це найлегше, це не глобальна проблема. Є багато організацій, які можуть побудувати дорогу. Щодо розв’язки, то був первинний проект, який потребував доопрацювання. Перший тендер на проектування розв’язки виграв Український будівельний холдинг зі Львова. Коли ми провели тендер на будівництво моста, то побачили, що є чимало недопрацювань. Тому змушені були замовити у фірми, яка називається «Києвмостострой», проектування моста і доопрацювання розв’язки в межах так званих коридорів, які є. Я вважаю, що в цих умовах, це оптимальний варіант. Розв’язка спроектована з врахуванням радіусів поворотів великогабаритного транспорту. Задіяні вулиці Промислова, Княгинин, «бетонка» старої Надрічної. Є дві смуги на новій Надрічній, дві смуги по старій бетонці, виїзд на Промислову. Те, що проектанти могли зробити з врахуванням існуючих коридорів і Державних будівельних норм, вони зробили. Міст не ідеальний, але він вирішуватиме свої завдання. Такі мости є і в інших містах, у Європі. Попередні рішення щодо будівництва моста на Клузів через базар «Анатоль», можливо, i є найоптимальнішими, але їхня реалізація не підйомна для міста. Місто не має 2,5 мільярда, щоб побудувати такий об’їзний міст.
Про ймовірне зростання вартості нового мосту…
– Все залежатиме від цін наступного року, тендеру на будівництво розв’язки. Сам міст коштує 172 мільйони, і дуже добре, що ми встигли проплатити кошти за метал, бо він найдорожчий. Щодо будівництва розв’язки, то побачимо яку ціну запропонують на тендері його учасники. Аналогічно і з будівництвом дороги. Але хочу ще раз наголосити: новий міст спроектований так, щоб його будівництво ми могли профінансувати громадою з міського бюджету без допомоги держави – це факт. Я двічі звертався до Прем’єр-міністра щодо співфінансування, особисто був у нього на прийомі, нам обіцяли допомогти, але досі жодної копійки не виділили.
Про відсутність обіцяних нових комунальних автобусів та тролейбусів…
– Ну, всі ж кричать: «вітчизняний виробник». Вітчизняний виробник виграв тендер на 24 нові автобуси. Перші 12 концерн «Богдан» мав нам доставити до 1 вересня, а ще 12 – до 20 грудня. Тепер перші 12 вони обіцяють доставити до 20 грудня, а про всі 24 уже навіть мови нема. Здавалось би: вітчизняний виробник, ми заплатили йому аванс, хочемо якнайшвидше отримати придбані автобуси, а їх нема. Що, нам з ними тепер судитися? Суди затягнуться на 2-3 роки і автобусів не буде, а вони нам потрібні. Тому мусимо миритися з такою ситуацією і чекаємо, що «Богдан», у якого ми зараз є одними з найбільших замовників, виконає свої зобов’язання. Тендер на 29 нових тролейбусів виграли білоруси. Чесно кажучи, я не дуже цьому радію, бо виникнуть питання з розмитненням та іншого характеру. Але це був міжнародний тендер і зараз ми працюємо над тим, щоб хоча б поставка тролейбусів відбулася вчасно – до 1 квітня. Чи вони встигнуть, я гарантувати теж не можу. Зараз оголосили тендер на придбання ще 12 автобусів великого класу. Можливо, його виграють турки, у яких уже є готові автобуси, які не треба ще збирати на заводі. Але кажу: можливо, бо це буде відкритий тендер. Взагалі ми зараз шукаємо різні варіанти. Ще до кінця року очікуємо два вживані тролейбуси-гармошки «МАН» і два «Вольво». А наступного року хочемо привезти до міста ще 17 «Вольво». Але, знову ж таки, тендерні процедури, паперова тяганина, оскарження результатів – все це затягує час. Як мінімум півроку йде на папери. А при співпраці з ЄБРР – ще довше.
Про часові рамки щодо будівництво тролейбусної лінії на БАМ…
На будівництво тролейбусної лінії на БАМ процедура погоджень тривала два роки. Відбувся тендер. Документацію викупили чотири фірми, а участь у тендері взяла лише одна. Зараз ми уточнюємо, чи ЄБРР допустить її до будівництва, якщо у тендері був всього один учасник. Хоча ми готові з цією фірмою уже підписувати контракт, щоб вона приступала до будівництва. Напрацювання щодо розвитку комунального транспорту у нас є і вони дадуть результат, але пізніше.
Про те, чи Івано-Франківськ очікує підвищення тарифів на проїзд…
– Принаймні до весни – точно ні. А потім будемо дивитися, як складатиметься ситуація на ринку перевезень, якими будуть ціни на пальне. Але різкого підвищення тарифів не буде. Будемо обговорювати це питання, проведемо громадські слухання, діятимемо за процедурою. Попереднє підвищення тарифів обговорювали і погоджували півроку. Тоді ми були змушені піти на такий крок, бо багато маршрутів просто б зникли. Але на комунальний транспорт тоді тарифи не піднімали. Хоча дві гривні за проїзд у тролейбусі – то вже не та ціна, яка б мала бути. Також ми розвиватимемо комунальний транспорт, будуть нові тролейбуси і автобуси. Люди це побачать, думаю, оцінять і погодяться платити за комфортний проїзд у комунальному транспорті більше. Загалом напрям на розвиток комунального транспорту є правильним. І те, що ми робимо, впроваджуватимемо електронний квиток – цьому доказ.
Про ймовірні труднощі із впровадженням електронного квитка…
– Зараз ми приймаємо документи від пільговиків. 9 тисяч уже подали, а загалом пільговиків є 62 тисячі. Наші люди звикли робити все в останній момент, тому найближчим часом кількість звернень за оформленням електронного квитка збільшиться. У різних частинах міста, на комунальних підприємствах і у ЦНАПах, діють 10 центрів, де можна буде оформити електронний квиток.Ми вже закупили стаціонарні і переносні валідатори для комунального транспорту, вели бесіди з приватними перевізниками, і вони в принципі не проти впровадження електронного квитка. Це велика реформа, яку відчує кожен. Тому ми враховуємо помилки Тернополя, де електронний квиток уже ввели, маємо змогу оцінити всі позитивні і негативні моменти та намагатимемося впроваджувати цю реформу дуже делікатно, щоб це не завдавало мешканцям додаткових незручностей.
Про перешкоди на шляху до об’єднання Південного і Північного бульварів…
– Є певні особливості, бо на шляху майбутньої дороги є нерухомість, базар, орендарі. Ми судилися з власником одного МАФу, який нарешті знесли. Маємо викупити ще півхати. Треба розбирати частину базару. А там люди торгують, яких треба десь розмістити. Я особисто кілька разів спілкувався з людьми на базарі. Це дуже складна, копітка робота, пов’язана з людьми і їхніми інтересами. Якщо люди десятки років там торгували, то дуже важко їх зараз звідти кудись перемістити. Тому все це треба робити поступово. Але інтереси громади вищі. Можливо, ще цього року встигнемо заасфальтувати дорогу від вулиці Тичини до Північного бульвару. З іншого боку починаємо прокладати водопровід. Домовилися з «Веломафією», куди їх перенести. Поступ є, домовленості існують і наступного року ми просто зобов’язані сполучити Південний та Північний бульвари, відкрити проїзд, а в перспективі пустити громадський транспорт.
Про те, чому й досі не запрацював урочисто відкритий дитсадок у Микитинцях…
– Він запрацює з 1 грудня. Основна проблема була з газовиками. Спершу вони погодили дахову котельню, а коли дитсадок уже збудували, сказали робити котельню окремо, бо змінилися якісь норми. Тому ми в авральному режимі змушені були замовляти котельню. Все обладнання уже змонтоване, після налагоджувальних робіт котельня запрацює і садок зможе прийняти дітей. На жаль, такі випадки з газовиками не поодинокі. Аналогічні проблеми маємо у Крихівцях, в Опришівцях, коли раніше вони погодили проекти, стоїть печатка, а зараз кажуть все переробляти. А для цього треба виготовляти нові проекти, проходити експертизи. Це затягує час і призводить до подорожчання робіт. За цю каденцію ми уже відкрили шість комунальних дитсадків і з’явилося ще три приватні. Це позитив, бо має бути конкуренція. У найближчих планах відкриття дитсадків на вул. Хоткевича, будівництво у мікрорайонах «Каскад» і Опришівці, де добудовуватимемо школу, в селі Крихівці буде третій дитсадок, а також проведемо реконструкцію колишнього приміщення управління освіти на вул. Бандери, в якому колись функціонував дитсадок.
Про відкриття в майбутньому нових шкіл на території міської ради…
– У новому генплані ми передбачили будівництво дитсадка і школи у Пасічній. Наступного року відкриємо школу у селі Хриплин і почнемо кілька проектів з добудов шкіл, де для цього є відповідні території. Плануємо добудову школи-садка в Опришівцях, добудову шкіл №№ 22, 24, 12. Зараз варто добудувати корпуси для так званих молодших шкіл, а вивільнені класи використовувати для навчання старшокласників. При затвердженні детальних планів територій для будівництва більше трьох будинків міська рада зобов’язує забудовників проектувати нові дитсадки і школи. Їх побудують в районі колишньої трикотажної фабрики на Мазепи, колишнього «Агромашу» на Височана, у новому мікрорайоні на Національної гвардії.
Про те, чому місто не зберегло безкоштовного харчування учнів 1-4 класів…
– Я вважаю, що в таких речах має бути адресна допомога. Сьогодні шість тисяч учнів забезпечені безкоштовним харчуванням. Це велика кількість. Нам треба допомагати дітям пільгових категорій і тим, чиї сім’ї у скруті. Це моє переконання. Навіть коли люди звертаються за матеріальною допомогою, то можна 100 тисяч роздати по 100 гривень, але чи це допоможе? Напевно, ні. Тому краще допомогти меншій кількості людей, але щоб ця фінансова допомога була для них суттєвою. Саме такий адресний підхід повинен бути. І ми так робимо. Щодо харчування, то батьки, які відчувають скруту, можуть написати заяву директору школи. Комісія її врахує, надасть можливість безкоштовного харчування у школі, і це теж правильно. Відколи ми запровадили саме таку практику, якість харчування у більшості шкіл стала кращою. Для того, щоб діти у школі харчувалися, щоб батьки їм давали гроші, аби вони щось купили в буфеті, все має бути смачно. І підприємці, які займаються харчуванням, це зрозуміли. Якість страв стала кращою, а меню різноманітнішим.
Про подальшу долю пам’ятки архітектури на вулиці Гординського, 10…
– Ми повністю замінили дах, який протікав. Там мав бути ХАБ, але інвестору щось не вийшло із грантом. Я мрію, що ми туди переселимо музичну школу, для якої зараз орендуємо приміщення в обласної ради. Думаю, ризикнемо і відремонтуємо все в середині для потреб музичної школи. Але на це потрібні великі кошти, бо будівля не діюча, там пічне опалення, треба міняти всі мережі. Це дуже хороша пам’ятка архітектури і те, що ми маємо зробити, щоб її зберегти, ми зробимо.
Про заходи щодо збереження пам’яток архітектури, які перебувають у плачевному стані…
– Першочергово департамент комунального господарства має встановити сітки, щоб людям на голову нічого не падало. Ми дали їм на це кошти, але вони, чомусь, зволікають. За кордоном ніхто не ремонтує пам’ятки, які є у приватній власності, а лише ті, що у власності громади. Там теж встановили сітки, щоб карнизи і ліпнина не падали на голову, а далі – це справа власників будинків. Ну не може місто реставрувати фасад будинку у якому є лише дві квартири, а решта – комерційна нерухомість. Але ми ремонтуємо фасади. Наприклад, мені подобається, як відремонтували фасад на Шевченка 22-24. У нас ще нема достатньо підприємців, які б могли виконувати такі роботи, нема реставраторів, нема ринку цих послуг. Погоджує реставрацію чи ремонт пам’яток архітектури Міністерство культури і ця процедура затягується на півтора-два роки, а потім ще тендер. Підприємець, який працював на Шевченка, зараз виконуватиме роботи на вул. Курбаса 5-7-9. Подивимось, як зробить. Для порівняння, на вул. Чорновола, 28 попробуємо роботу Львівських реставраторів. Поступ є. Такі роботи треба продовжувати і виділяти на це кошти, але і власники будівель, орендарі повинні до цього долучатися. Також хотілось би кращої роботи у напрямку збереження і реставрації пам’яток департаменту містобудування, архітектури і культурної спадщини.
Про кадрові ротації, зокрема, в міській архітектурі…
– Я пропонував перевести її через патронатну службу. Орест Кошик погодився піти з посади, але активісти наполягали на відкритому конкурсі. Потім змінився заступник міського голови, куратором архітектури стала Вікторія Сусаніна. За цей час вона поміняла Михайла Рибака, який був начальником держархбудконтролю, з 1 грудня йде у відставку головний архітектор Дмитро Нижник. Надто критичних зауважень до Ореста Кошика на посаді директора департаменту у мене нема. Обов’язки головного архітектора тимчасово виконуватиме заступник директора департаменту Артур Прокіпчук, який має фахову освіту. Тобто, зміни у департаменті архітектури теж відбуваються.
Про труднощі із виконанням цьогорічного міського бюджету та яким буде бюджет наступного року…
– Цьогорічний бюджет виконується як ніколи важко. Фактично фінансування відбувається у ручному режимі, виплачуємо зарплати. Якби не позика у 300 мільйонів, було б ще важче. Бюджет наступного року буде ще гірший, бо йдуть вибори і всі гроші від місцевого самоврядування традиційно забиратимуть до Києва. Наступного року бюджет буде трохи більшим, але левову його частину з’їдатимуть видатки на зарплати, комунальні послуги і енергоносії. Субвенція на медицину буде меншою, ніж цього року, а на освіту – на рівні цьогорічної. І це при тому, що уряд закладає зростання мінімальної зарплати. Тому буде важко. Ми будемо максимально економити, але маємо зберегти темпи розвитку міста.
Про те, що цікавого відбудеться в Івано-Франківську на новорічно-різдвяні свята?
– Буде багато різноманітних і цікавих заходів не лише у центрі, але й у всіх мікрорайонах. У місті відбудеться традиційний міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях». Новим буде те, що на відкриття і завершення цього фестивалю його учасники матимуть кілька виступів на площах міста. Цього року головну ялинку на Вічевому майдані ми відкриватимемо швидше – на свято Андрея, проведемо фестиваль, розпочнеться ярмарок. Ілюмінація ялинки, центральної частини міста, оновлених площі Міцкевича і вулиці Лесі Українки працюватиме по-новому. Також буде багато заходів впродовж різдвяного святкового циклу, багато коляди. Запрошую мешканців і гостей нашого міста взяти в них участь і гарно та весело відсвяткувати новорічно-різдвяні свята!