За листопад бензин подешевшав на 1-1,5 грн/л. До Нового року ціни можуть опуститися на стільки ж.
Зараз заправити повний бак бензином А-95+ коштує на 70 грн дешевше, ніж місяць тому. Паливо подешевшало через нафту і курс гривні, пише Сегодня.
“Гривня поводилася добре, навіть зміцнювалася. А вартість пального залежить від курсу національної валюти і вартості нафтопродуктів на кордоні. У свою чергу, вартість нафтопродуктів визначається через нафтові котирування європейських агентств, які прив’язані до цін на нафту”, – каже заступник директора НТЦ “Психея” Геннадій Рябцев.
Від початку жовтня нафта у світі подешевшала на третину. Водночас із новиною про ведення воєнного стану в Україні почала девальвувати гривня. Через це у деяких областях зниження цін на пальне сповільнилося, але не зупинилося.
“Ситуація в Керченській протоці носить одиничний характер і фундаментально не впливає на динаміку вартості пального в Україні. Підтвердженням є зміцнення курсу національної валюти після його ситуативного зростання. При відсутності системної девальвації гривні учасники паливного ринку не поспішають із переглядом цінників у сторону підвищення” – наголошує Вадим Бардась, інвестиційний аналітик Європейського аналітичного центру.
За його словами, якщо національна валюта не слабшатиме, то у грудні ціни на пальне можуть знизитися ще на 5-7%.
Водночас, якщо українці через воєнний стан почнуть скуповувати долари, трейдерам щотижня знадобиться більше валюти на закупівлю пального. Тоді ціни на бензин однозначно знижуватися не будуть.
Можуть бути проблеми з автогазом. За місяць він подешевшав на 50 коп./л. Ціни могли впасти ще більше. Поки важко спрогнозувати його вартість найближчого місяця. Адже в Україні активно демонтують автогазозаправні станції. Невеликі мережі просто зникають.
В Україну автомобільне паливо переважно надходить із Росії.
“Якщо будуть якійсь обмеження з російської чи української сторони, то наслідки передбачити складно. Адже запасів нафтопродуктів ніхто не створює. Хоча експерти постійно акцентують увагу на тому, що треба створювати як стабілізаційний запас, так і нафтовий резерв. Водночас запаси для забезпечення енергоресурсів для національної економіки може робити держава. А ось для стабілізації роздрібної ціни на заправках запаси повинні робити приватні компанії”, – наголошує Геннадій Рябцев.
Водночас очікувати блокування поставок нафтопродуктів не варто. Росія навряд чи піде на такий крок. Адже продаж енергоресурсів є стратегічним і бюджетоутворюючим бізнесом РФ.