-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Кого від Прикарпаття висунули на Шевченківську премію-2025

-Реклама-spot_img
spot_img

31 жовтня завершився прийом заявок літературно-мистецьких творів на здобуття національної премії України імені Тараса Шевченка у 2025 році.

Від Івано-Франківщини висунули дев’ятьох претендентів у чотирьох номінаціях. Список поданих творів оприлюднили на сайті Шевченківського комітету, передає Правда ІФ з посиланням на Суспільне

Література

Юрій Іздрик, книга поезій “Колекція”

Юрій Іздрик — український поет, прозаїк та художник “Станіславського феномену”, автор журналу “Четвер”. Працює у напрямку постмодерну. Народився у Калуші, що на Івано-Франківщині. Автор повісті “Острів КРК”, поетичної збірки “Станіслав і 11 його визволителів”, романів “Воццек”, “Подвійний Леон”, збірки есеїв “Флешка”, “Флешка-2GB”, “Таке”, “Underwor(l)d”, “Іздрик. Ю”, “Після прози”, “AB OUT”, “Календар любові”.

Кого від Прикарпаття висунули на Шевченківську премію-2025

“Колекція” — книга поезій, видана у Чернівцях у 2023 році. До збірки увійшли вибрані вірші Юрія Іздрика, які упродовж останніх років у Facebook отримали понад 600 вподобайок. Книга проілюстрована графічними роботами поета з 1990-х років, оригінали яких розійшлися приватними та інституційними колекціями. Для цього видання Іздрик власноруч створив репродукції цих творів.

- РЕКЛАМА-
Колекція, Юрій Іздрик, Шевченківська премія
“Колекція” — книга поезій Юрія Іздрика, номінована на Шевченківську премію-2025. Колаж: Суспільне Івано-Франківськ

Юрія Іздрика на Шевченківську премію висунуло видавництво “Meridian Czernowitz”.

Оксана Рубаняк, книга поезій “Назустріч смерті”

Оксана Рубаняк — командирка взводу безпілотних авіаційних комплексів на позивний Ксена та поетка із села Грамотне Верховинського району. На початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну стала на захист країни. Від травня 2022 року Оксана Рубаняк служила кулеметницею у 72 окремій механізованій бригаді імені Чорних Запорожців. Вона була єдиною жінкою у своєму взводі. У доробку Ксени — збірки “Орнаменти долі” та “Дорога життя”. У 2024 році бійчиня увійшла до рейтингу Forbes Ukraine “30 до 30: майбутні лідери”.

Кого від Прикарпаття висунули на Шевченківську премію-2025

“Назустріч смерті” — книга поезій, написаних Ксеною на фронті, видана у 2023 році. Її тираж становить 1000 примірників. Це — друга книжка поетеси. Авторка називає збірку своїм щоденником інколи у формі конспектування подій, інколи — у формі потоку свідомості.

Оксана Рубаняк, "Назустріч смерті", Шевченківська премія-2024

Оксану Рубаняк на Шевченківську премію висунуло Івано-Франківське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства “Просвіта” імені Тараса Шевченка.

Богдан Томенчук, книга поезій “Вишийте, мамо, бронежилет”

Богдан Томенчук — поет та освітянин з Івано-Франківська, директор Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти. Автор видав 14 поетичних збірок, зокрема “На паперті душі”, “Сповідайтесь, мої тривоги”, “Німі громи”, “Сезон ненаписаних віршів”, “Місто героїв і понятих”, “Силуети/Постаті”, “Ранкове місто пізніх ліхтарів”, “Жінка з одного вірша”, “Дві джезви”, “Ранкове місто пізніх ліхтарів”, “Переступний день”, “Ad libitum”, “Густина порожнечі”.

Кого від Прикарпаття висунули на Шевченківську премію-2025

“Вишийте, мамо, бронежилет” — поетична збірка, видана у 2023 році. Вона складається з віршів, написаних у різні роки, зокрема у перші місяці повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Гроші, вторговані з продажу книги, пішли на підтримку Збройних сил України.

"Вишийте, мамо, бронежилет", Шевченківська премія-2025, Богдан Томенчук

“Вишийте, мамо, бронежилет” — поетична збірка Богдана Томенчука, номінована на Шевченківську премію-2025. Колаж: Суспільне Івано-Франківськ

Богдана Томенчука на Шевченківську премію висунув Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.

Артур Дронь, книга поезій “Тут були ми”

Артур Дронь — поет та військовослужбовець 125 окремої бригади територіальної оборони ЗСУ на позивний Давид. Народився у селі Воскресинці, жив у Підмихайлівцях, що на Івано-Франківщині. Автор збірки віршів “Гуртожиток № 6”. Твори Дроня надруковані в антологіях “Молоді голоси” та “Поміж сирен: нові вірші війни”, у збірці оповідань “Моє тихе Різдво”. Окремі його поезії перекладені литовською, англійською, польською, італійською, фінською, норвезькою, білоруською, естонською, іспанською та французькою мовами. До повномасштабного вторгнення РФ в Україну Артур Дронь працював івент-менеджером у “Видавництві Старого Лева”.

Кого від Прикарпаття висунули на Шевченківську премію-2025

“Тут були ми” — поетична збірка на воєнну тематику, яка побачила світ у 2023 році. У лютому цього ж року рядки з вірша Дроня процитувала прем’єр-міністерка Італії Джорджіа Мелоні. У листопаді 2024 року книжка вийде англійською мовою в ЄС та Великій Британії, а у лютому-березні 2025 — у США та Канаді.

"Тут були ми", Артур Дронь, Шевченківська премія-2025
“Тут були ми” — збірка поезій Артура Дроня, номінована на Шевченківську премію-2025. Колаж: Суспільне Івано-Франківськ

Артура Дроня на Шевченківську премію висунув “Український осередок міжнародного “ПЕН-клубу”.

Зиновій Легкий, книга “Час каяття і розплати”

Зиновій Легкий — освітянин, автор новел, повістей та 30 романів. Народився у селі Заланів Рогатинської громади. Літературною діяльністю почав займатися наприкінці 1960-х років. Лауреат премій імені Богдана Лепкого та Ірини Вільде. Проживає на Львівщині.

Кого від Прикарпаття висунули на Шевченківську премію-2025

“Час каяття і розплати” — книга, видана у Львові у 2023 році про події XX століття на Галичині. До неї увійшли три романи — “Стогін ріки”, “Розірвана пастка” та “Розплата”.

"Час каяття і розплати", Зиновій Легкий, Шевченківська премія-2025

Зиновія Легкого на Шевченківську премію висунула Львівська обласна універсальна наукова бібліотека.

Літературознавство і мистецтвознавство

Іван Коломієць (Вано Крюґер), книга есеїв “Розчахнута квітка”

Іван Коломієць на псевдо Вано Крюґер — поет, філософ, стипендіат президента України, член PEN Ukraine родом із Городенки, що на Івано-Франківщині. Автор поетичних збірок “Прощальний поцілунок Ілліча”, “Зіґґі Фрейд & Ктулху”, “Вертеп на Куренівці”, “Цебер без дна” та есеїв “Коли я чую слово “культура”…”

Кого від Прикарпаття висунули на Шевченківську премію-2025

“Розчахнута квітка” — книга есеїв про український культурний розвиток 2010-2020-х років, присвячена поезії, видана у 2020 році. У ній автор пише про поетів та поеток, як-от Іван ДрачОлег ЛишегаВасиль ГолобородькоЕмма Андієвська, Микола ВоробйовОлександр Мимрук та Дмитро Кириченко. Іван Коломієць пройшов з цією книгою до третього туру Шевченківської премії-2024 у номінації “Публіцистика й журналістика”.

Вано Крюґер, "Розчахнута квітка", Шевченківська премія-2025

Вано Крюґера на Шевченківську премію висунула Громадська рада з питань культури та спорту.

Публіцистика і журналістика

Володимир Мула, документальний проєкт “Футбол має тривати”

Володимир Мула — кінорежисер, продюсер, спортивний репортер, журналіст та ведучий. Народився у Городенці, що на Івано-Франківщині. Автор серії репортажів про Ріо-де-Жанейро та циклів “Балтійськими країнами” і “Американська мрія”. Був спеціальним кореспондентом української служби BBC на чемпіонаті Європи з футболу у Франції та на літніх Олімпійських іграх у 2016 році. Автор документальних фільмів “ЮКІ” та “Нація футболу”. У жовтні 2024 року Мула увійшов до складу Ради з державної підтримки кінематографії 2024-2026.

Володимир Мула

“Футбол має тривати” — документальний проєкт 2023 року, створений Володимиром Мулою у співавторстві з британським режисером Алексом Ґейлом на замовлення Paramount+. Фільм висвітлює шлях футбольного клубу “Шахтар” з Донецька на Лізі чемпіонів сезону 2022-2023 років під час повномасштабної війни. Завдяки цій чотирисерійній стрічці Мула став першим українським режисером, який здобув премію Sports Emmy Awards.

"Футбол має тривати", Володимир Мула, Шевченківська премія-2025

Володимира Мулу на Шевченківську премію висунуло державне підприємство “Національна кінематека України”.

Візуальні мистецтва

Нікіта Тітов, серія “Шлях свободи”

Нікіта Тітов — український художник, плакатист, ілюстратор. Народився в Йихві, що в Естонії. Тривалий час жив у Харкові, працював артдиректором рекламної агенції у Києві, а з березня 2022 року — мешкає в Івано-Франківську. Свій перший плакат Нікіта Тітов створив під час Революції гідності у 2013 році. Твори митця можна побачити у Facebook, на блакитно-жовтому паркані навпроти посольства РФ у Вашингтоні, а також у виставкових залах України та світу. Художник створює інсталяції, ілюстрації до книг та поштові марки (плакат “Передова”, який у 2020 році став водночас маркою та монетою Нацбанку; марка “Все буде UA!” у 2024 році). Деякі плакати та картини Нікіти Тітова зберігаються у фондах музеїв, зокрема й у бібліотеці Конгресу США.

Кого від Прикарпаття висунули на Шевченківську премію-2025
Processed with VSCO with b1 preset

“Шлях свободи” — серія плакатів Нікіти Тітова, які розповсюджуються у соціальних мережах та використовуються на різних акціях підтримки України у світі. Серія започаткована у 2013 році й до сьогодні нараховує понад 1750 робіт. Понад чотири сотні плакатів Тітов створив лише у перший рік повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

"Шлях до свободи", Нікіта Тітов, Шевченківська премія-2025

Нікіту Тітова на Шевченківську премію висунув Івано-Франківський краєзнавчий музей.

Зореслава Пилипишак, картина “Серце Ісуса”

Зореслава Пилипишак — акварелістка, поетка та майстриня-вишивальниця з Івано-Франківська. Авторка двох збірок — “Зустріч у кав’ярні” та “Зимовий джаз”. Малює натюрморти, займається художньою вишивкою.

Зореслава Пилипишак

“Серце Ісуса” — картина, виконана у техніці ручної вишивки хрестиком. Розмір — 55 на 65 сантиметрів. На вишивці — 115 тисяч рахункових хрестиків. На ній зображений Ісус на чорному тлі.

"Серце Ісуса", Зореслава Пилипишак, Шевченківська премія-2025

Це може бути вишита копія картини, присвяченої римо-католицькому культу “Найсвятішого серця Ісуса” святої Маргарити Марії Алякок. Автором оригіналу, ймовірно, є австрійський художник Ганс Зацка.

Зореславу Пилипишак на Шевченківську премію висунула франківська фортечна галерея “Бастіон”.

Фільм “Довбуш” — також серед номінантів на Шевченківську премію-2025

Цьогоріч у номінації “Кіномистецтво” — лише один претендент на Шевченківську премію-2025. Це — повнометражний ігровий фільм “Довбуш” Олеся Саніна, Сергія Михальчука та Алли Загайкевич, що вийшов у прокат у 2023 році.

Ростислав Держипільський, Олексій Гнатковський, Довбуш
Франківці Ростислав Держипільський та Олексій Гнатковський у фільмі “Довбуш”. Facebook/Dovbush Movie

Події фільму відбуваються у Карпатах на початку XVIII століття. У центрі сюжету — опришківський ватажок Олекса Довбуш. У стрічці грають українські, польські, американські актори, серед них — двоє франківців: народний артист України Ростислав Держипільський та заслужений артист України Олексій Гнатковський. Натурні зйомки відбувалися у Карпатах, Львові, Дрогобичі, Києві та на Тернопільщині. У широкий прокат стрічка вийшла 24 серпня 2024 року. За перший вікенд фільм зібрав 8,7 мільйона гривень. На сервісі IMDb кінокартину оцінюють на 7,7 бала з 10.

Фільм "Довбуш"

Стрічку “Довбуш” на Шевченківську премію висунула національна спілка кінематографістів України.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Петро Якимчук
Петро Якимчук
Журналіст, фрілансер. Інформаційний оглядач інтернет-ресурсу Правда іф. Закінчив економічний факультет ПНУ.
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Азов

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні