-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Синоптики розповіли, яку зиму слід очікувати українцям

-Реклама-spot_img
spot_img

Імовірність теплої зими досить висока, але й тріскучі морози виключати не варто

Прогноз погодних умов на сезон (в даному випадку, на зиму) є доволі складною задачею, оскільки вимагає врахування величезної кількості різноманітних факторів – починаючи від температури поверхні води у морях і закінчуючи особливостями атмосферної циркуляції на висотах у десятки кілометрів. Однак, якщо не брати до уваги багато дрібних деталей, то загалом для нашої місцевості умови погоди на найближчу зиму будуть визначатися ступенем розвиненості циклонічної діяльності в північній частині Атлантичного океану, фазовим станом Ель-Ніньо, а також конфігурацією стратосферного полярного вихору у верхніх шарах атмосфери, пише Мета.

Оскільки поверхневі води на півночі Атлантики та в районі Шпіцбергена досить прогріті, то це є надійною ознакою розвитку протягом зими серії активних циклонів (у тому числі глибоких та штормових), які здійснюватимуть міжширотний обмін теплом та доставлятимуть вологу і енергію до Північної полярної області. Як наслідок, в Арктичному регіоні (від Кольського півострова, Білого моря і далі на північ) температура повітря з високою ймовірністю очікується значно вищою за норму (принаймні на 3 – 5 °С), чому також сприятиме і низька концентрація морського льоду.

Що стосується відомого багатьом феномену Ель-Ніньйо, то воно зараз перебуває у стійкій від’ємній фазі (т.зв. Ла-Нінья) і за прогнозами збережеться в цьому стані на наступні кілька місяців. Таким чином, у тропічній частині Тихого океану зараз температура води нижча за норму, що частково може вплинути на загальну глобальну температуру на планеті. У період Ла-Нінья зазвичай зими в Північній півкулі стають більш прохолодні та вологі. Втім, внесок цього явища на такій великій відстані є менш очевидним, у порівнянні з іншими метеорологічними процесами місцевого значення.

- РЕКЛАМА-

Наприклад, набагато важливішим може стати раптове стратосферне потепління (РСП), суть якого полягає у спонтанному порушенні стабільності та локалізації стратосферного полярного вихору, про який згадувалося вище за текстом. Такий процес неможливо спрогнозувати за 2 тижні, але його вплив може стати визначальним для одного або навіть двох зимових місяців. Якщо РСП отримає суттєвий розвиток, це може призвести до глибоких і тривалих ультраполярних процесів у середніх широтах, які супроводжуватимуться різким похолоданням на значній території.

Прогноз температури повітря та опадів на період із грудня по лютий.
Прогноз температури повітря та опадів на період із грудня по лютий.

Прогноз температури та опадів на зиму 2024-2025. Джерело: wmolc.org

З урахуванням викладених вище факторів, а також спираючись на методи аналогів та статистику, з ймовірністю 60 – 65% зима 2024/2025 очікується досить теплою на території України. При цьому, згідно з розрахунками кількох Світових центрів прогнозу погоди, відхилення від норми може становитиме в середньому з грудня по лютий включно на рівні +0,7…+1,7 °С (див. карту вище). Але це аж ніяк не гарантує, що якийсь окремо взятий місяць зими не може стати холодним. Більш того, цей прогноз не виключає короткочасних похолодань, коли стовпчики термометрів можуть опускатися нижче -20 °С. Проте, точно можна сказати, що рекордно теплих зимових місяців очікувати не варто, а висота снігового покриву та його тривалість залягання істотно коливатиметься протягом усього зимового сезону, а також залежно від регіону нашої країни. Загальна кількість опадів прогнозується у межах норми з деякою тенденцією у бік їх надлишку, тобто 100 – 125% відносно середніх багаторічних показників. Найбільш вологою у Європі зима може виявитися в районі Скандинавського півострова і Британських островів, а найменше опадів буде спостерігатися в деяких країнах Середземномор’я і Туреччини.

Ще раз звертаємо увагу на те, що прогноз на зиму дає лише приблизну та опосередковану оцінку того, в якому напрямку розвиватимуться погодні процеси, виходячи з фактичного стану системи Океан-Атмосфера-Суша.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні