Деякі українські пенсіонери в 2025 році позбудуться доплат до своїх пенсій, а то й взагалі всіх виплат. Це, безумовно, погана новина. Хороших новин дві. По-перше, таких пенсіонерів в Україні відносно небагато, по-друге, всім іншим хочуть підняти пенсії, щоправда, не одразу. Пише Апостроф
Уряд України має намір здійснити пенсійну реформу. При цьому, якщо накопичувальний рівень пенсійної системи планується запровадити з 2026 року, то зміни у рамках солідарного рівня мають реалізуватися вже у середині наступного року.
Разом з тим, кожна реформа має свою ціну – іншими словами, для того, щоб десь додати, в іншому місці потрібно щось відібрати.
Спецпенсії уріжуть
Це правило повною мірою стосується запропонованої пенсійної реформи, що відображено у держбюджеті на 2025 рік.
Зокрема, планується скоротити розміри так званих спецпенсій, які одержують колишні (і дуже часто діючі) судді, прокурори, співробітники силових відомств.
Так, у прикінцевих положеннях закону про держбюджет міститься таке доручення Кабінету міністрів:
“розробити та подати до 1 липня 2025 року на розгляд Верховної Ради України проект закону про внесення змін до деяких законів України щодо встановлення єдиних підходів перерахунку пенсій особам, пенсія яким призначена за “спеціальними” законами, незалежно від зміни заробітної плати (доходу) / грошового забезпечення та здійснення таким особам індексації пенсій на загальних умовах…“
Йдеться про те, що такі пенсії не повинні перевищувати максимальний розмір у 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. Наразі такий прожитковий мінімум становить 2361 гривню і таким він залишиться і у 2025 році. Відповідно десять прожиткових мінімумів – це 23 610 гривень. При цьому на сьогодні багато спецпенсій істотно вищі, а, наприклад, у суддів та прокурорів вони можуть сягати 100 тисяч і більше гривень на місяць.
Спецпенсії доволі дорого коштують країні. у 2023 році на них було витрачено майже 100 мільярдів гривень, а у нинішньому, як очікується, на них потрібно близько 120 мільярдів гривень. Для порівняння, витрати бюджету-2024 на охорону здоров’я становили трохи більше 200 мільярдів гривень, а на всю соціальну сферу – 469 мільярдів гривень.
Очевидно, що, якщо влада виконає свою обіцянку і закриє лазівку для суддів із прокурорами призначати самим собі космічні виплати, витрати на спецпенсії в Україні скоротяться на десятки мільярдів гривень.
Тільки для справжніх “чорнобильців”
Скорочення пенсійних виплат нахабним суддям та прокурорам навряд чи викличе гнів простих українців – швидше, навіть навпаки, вони з ентузіазмом підтримають таку ініціативу.
Чого не скажеш про намір позбавити “чорнобильських” доплат значну кількість пенсіонерів.
Хоча й тут є певні нюанси.
Справа в тому, що, за твердженням влади, багато пенсіонерів спеціально прописуються в Чорнобильській зоні (при цьому навіть не живучи там), домагаючись у зв’язку з цим щомісячних доплат до своїх пенсій у розмірі 2361 гривні (прожитковий мінімум для непрацездатних осіб).
Як написала у Facebook голова комітету Верховної Ради з питань бюджету Роксолана Підласа, “ціна питання виплати пенсій новим “поселенцям” – близько 15 мільярдів гривень”.
Таким чином, “чорнобильська” доплата тепер буде доступна лише тим, хто проживав у зоні радіоактивного забруднення під час та одразу після аварії на ЧАЕС, що сталася 26 квітня 1986 року.
У статті 45 держбюджету на 2025 рік написано таке:
“установити, що у 2025 році на період дії воєнного стану в Україні доплата непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов’язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення, встановлюється за умови, що такі особи проживали або працювали у зоні безумовного (обов’язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення, станом на 26 квітня 1986 року чи у період з 26 квітня 1986 року до 1 січня 1993 року, у зв’язку з чим особі надано статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи…“
Пенсії ВПО повернуть державі
Є ще одна категорія українських пенсіонерів, в якій очікується оптимізація виплат.
Знову звернемося до закону про державний бюджет 2025 року.
“Установити, що у 2025 році акціонерне товариство “Державний ощадний банк України” перераховує до Пенсійного фонду України залишок коштів, що утворився в нього станом на 1 січня 2025 року на рахунках внутрішньо переміщених осіб, відкритих в акціонерному товаристві “Державний ощадний банк України” для виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 5 листопада 2014 року № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам”, рух за якими не здійснювався більше одного року, а також осіб, які згідно із зазначеною постановою не пройшли фізичну ідентифікацію протягом шести місяців з дати, коли така ідентифікація повинна бути здійснена“ , – йдеться у статті 40 бюджету-2025.
Тобто йдеться про пенсіонерів із числа внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
Вимоги щодо руху коштів та проходження ідентифікації пов’язані з необхідністю встановлення факту, що конкретний пенсіонер живий і саме він отримує призначену йому пенсію.
Пенсіонери з числа ВПО можуть пройти фізичну ідентифікацію декількома способами – особисто відвідавши відділення Пенсійного фонду або “Ошадбанку”, через веб-портал Пенсійного фонду, за допомогою відеоконференції.
До речі, ці вимоги до пенсіонерів-ВПО існували й у попередні роки.
Не зашкодити
Таким чином, як бачимо, влада вирішила навести лад у процедурах призначення та нарахування пенсій окремим категоріям громадян.
У принципі, ніякої зради тут не проглядається – адже це неправильно, коли додаткові виплати отримують ті, хто їх не заслуговує, чи то судді з прокурорами, які масово оформляють собі неіснуючу інвалідність, чи липові “чорнобильці”, чи “мертві душі”.
Інша річ, що хотілося б, щоб обійшлося без зловживань, тому що в більшості випадків мова все ж таки йде про найбільш уразливих у соціально-економічному плані представників нашого суспільства.
Нагадаємо Під час війни держава не затримувала ані пенсії, ані інші соціальні допомоги й виплати – Олена Шуляк