Одна з традиційних та обовʼязкових страв на різдвяному столі — славнозвісні пампухи. Це не лише смачна та ситна страва, але й давня традиція українського народу.
В час Різдва їх не тільки викладали на святковий стіл, але й пригощали ними колядників. В народі існує прикмета: що кращими вийдуть пампухи, тим щасливішою буде родина в новому році. Також існує приказка: «Печіть пампухи пухнасті, щоби жити в щасті.»
З гарними та рум’яними пампухами завжди порівнювали порядних й багатих господарів. До них примовляли: плаває, як пампух в олії.
Чимало згадок про ці невеликі дріжджові булочки збереглося з часів козацтва. Згадуються вони й у “Енеїді” Івана Котляревського – унікальному творі, де описано чимало старовинних страв української кухні. Зокрема гречані пампушки з часником.
Пампушки готували наші предки двома способами – випікали із житнього, пшеничного, гречаного або змішаного борошна. Подавали до борщу чи юшки з часниковим соусом. Також смажили в олії чи на смальці з різними начинками або без них.
В українській кухні вони бувають в дуже різних варіаціях: солодкі, солоні, з начинками.
Особливість різдвяних пампушок — вони обовʼязково мають бути пісними (не містити яєць, масла чи молока). В них додають мак, різні повидла (варення) або ж просто посипають цукровою пудрою.
МІСТО поділиться з вами рецептом пісних пампушок, які точно мають бути на вашому різдвяному столі.
Для цього вам потрібно:
- 500 мл теплої води
- Пів пачки пресованих дріжджів
- 3-4 ст.л. цукру
- 1 ч.л. солі
- 3 ст.л. соняшникової олії
- 1 ч.л. порошку до печива
- Муку додавайте по консистенції (різна мука може дати іншу консистенцію)
Рецепт доволі простий, опару робити не потрібно.
Всі інгредієнти поступово додавайте в теплу воду. Тісто має вийти дуже мʼяке та повітряне. Буде добре, якщо воно трохи буде липнути до рук.
На цьому етапі його потрібно у великій посудині залишити до години підходити у теплому місці.
Часу на цей етап може піти й менше ніж годину. Все залежить від температури у кімнаті. Коли тісто гарно підніметься — перекладіть його на робочу поверхню присипану борошном.
Радимо робити все руками не використовуючи скалку. Так тісто зможе залишитись більш повітряним.
Далі є два варіанти:
— якщо ви хочете робити пампушки без начинки, то просто розіпніть тісто руками в пласт товщиною до одного сантиметру. Стаканом або чашкою витисніть з тіста кола та залиште підходити. За це цей час розігрійте на сковорідці олію. Її в посудині має бути достатньо, щоб ваші пампухи могли плавати в ній та добре обсмажитись.
— якщо ви хочете пампухи з начинкою, то тісто має бути не дуже товстим. На одній половині зробить розмітку, де будете витискати пампухи. Тоді в колечка покладіть небагато начинки, накрийте іншою частиною тіста та починайте витискати. Залиште, щоб вони підійшли. Обсмажуйте в достатній кількості олії.
Після цього гарячі пампушки можна присипати цукровою пудрою.