-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Два дні? Встигнемо! Як на Прикарпатті авральними темпами освоюють бюджетні кошти

-Реклама-spot_img
spot_img

В останні дні року у системі електронних закупівель — аншлаг. Замовники купують, будують і ремонтують. Усе – в стислі терміни. Настільки стислі, що відремонтувати приміщення сільської ради на Прикарпатті встигли за день, а замінити вікна у школі — за лічені години.

Результат пошуку зображень за запитом "освоєння бюджетних коштів"

З року в рік державні установи, підприємства та організації наприкінці грудня поспішають максимально освоїти вільні кошти. В останні дні року закупівлі, як правило,  обмежуються оприлюдненням звіту про укладений договір. Відтак про відкриту конкуренцію та належну прозорість мова уже не йде. Парадокс, але посеред зими згадують про ремонти доріг та капітальні ремонти шкіл, дитсадків чи інших будівель. І тут очевидно, що або ці роботи за низьких температур будуть виконані неякісно, або їх виконали ще до підписання договору чи виконають уже наступного року. Будь-який із цих варіантів є серйозним порушенням, пише ГК.

- РЕКЛАМА-

За даними DOZORRO, в грудні 2018 року на закупівлі через процедуру звітування (тобто напряму укладаючи договори з постачальником на суми, нижчі від порогів ProZorro: до 200 тисяч гривень для товарів і послуг; до 1,5 мільйона — для робіт) державні структури та підприємства витратили 7,3 мільярда гривень. Допорогів у грудні було в 1,7 раза більше, ніж у середньому за 2018-ий.

Вікна і дороги

Звіти про укладені договори в останній тиждень грудня з’явилися і на Прикарпатті. У різних районах області купували техніку, устаткування, шкільні меблі, дрова, обладнання для дитячих майданчиків тощо. За кілька днів до завершення року були оприлюднені й десятки договорів на виконання капітальних ремонтів та будівельних робіт. Більшість із них були «закриті» вже за день-два, адже розпорядники коштів повністю розрахувалися з підрядниками за роботу. У Войнилівській ОТГ, до прикладу, за документами, підприємцю вистачило одного робочого дня, щоб капітально відремонтувати водонапірну башту в селищі. Вартість робіт склала 286 023 гривні. З підрядником повністю розрахувалися 27 грудня, а договір з ним уклали 26-го. За рекордно короткий час виконали і капітальний ремонт огорожі народного дому в селі Підбережжя (143 087 гривень), що неподалік Болехова, замінили вікна у Тлумацькій школі (267 374,74 гривні), здійснили капремонт будинку культури в селі Устеріки Білоберізької ОТГ (233 727 гривень) тощо.

А от управління освіти, молоді та спорту Снятинської районної державної адміністрації у п’ятницю, 28 грудня, підписало договір із місцевим підприємцем Романом Колотилом. За умовами договору підрядник мав замінити віконні блоки в Стецівській ЗОШ І-ІІІ ступенів. Сума договору склала 207 069 гривень і була повністю переведена на його рахунок цього ж дня, хоча у підписаному сторонами документі зазначено, що замовник здійснює оплату наданих послуг упродовж десяти днів після підписання акта приймання виконаних робіт та довідки про їхню вартість. Виходить, що підприємець за лічені години підписав із замовником договір, замінив у школі вікна (до речі, про яку саме кількість віконних блоків ідеться, в оприлюднених документах не вказано), надав усі необхідні документи, що підтверджують завершення робіт, й отримав гроші.

Цього ж дня у Снятині дуже продуктивно попрацював ще один підрядник — приватне підприємство «Проектно-виробнича будівельна компанія «БУДАГРОПРОЕКТ». Фірма зареєстрована в одному з сіл Снятинського району та загалом має з управлінням освіти, молоді та спорту Снятинської РДА вісім договорів на загальну суму 2 766 357 гривень. Останній договір був підписаний 28 грудня, і термін його дії закінчився 31 грудня. За 307 611 гривень «БУДАГРОПРОЕКТ» в стислі терміни виконав капітальний ремонт котельні Снятинської ДЮСШ. Всю суму коштів, як і Романові Колотилу, перевели в день підписання договору.

На Долинщині за схожою схемою капітально відремонтували приміщення санвузлів у Сенечівській школі. Щоправда, із передбачених договором 183 516 гривень підприємець Олександр Рип’янчин через два дні після укладення договору отримав 140 985 гривень.  Підписаним між ним і управлінням освіти, молоді та спорту Долинської РДА договором була передбачена цілком конкретна сума авансу — 42 530 гривень. Загалом це була десята угода між цими сторонами. За 2018 рік Олександр Рип’янчин набрав в управління освіти, молоді та спорту Долинської РДА підрядів на 1,8 млн. гривень.

Трьох днів, якщо вірити документам, вистачило, і щоб відремонтувати деякі дороги. Наприклад, ПП «Горизонт-ІФ» в один день отримав три підряди на ремонт доріг у селах, що входять до Тлумацької ОТГ. 150 000 гривень за виконані роботи в селах Пужники, Надорожна та Королівка підприємство отримало вже 28 грудня, тобто через дві доби після підписання договору. І це при тому, що в цей же період ця ж фірма займалася ремонтом дорожнього покриття в ще одному селі цього ж району: Грушківська сільська рада замовила робіт на 200 000 і теж повністю розрахувалася з підрядником 28 грудня.

«Ми все зробили»

Утім найбільше в останній тиждень грудня попрацювали у Ямницькій ОТГ. Капітальний ремонт адміністративного приміщення сільської ради, встановлення огорожі біля сільської ради та благоустрій території, капремонти вуличного освітлення, а ще —капремонт приміщення гімназії у селі Тязів, поточний ремонт приміщення ліцею в селі Павлівка, облаштування автобусної зупинки… І це — ще не увесь перелік робіт, які виконали на території ОТГ за два-три дні до нового року. Загалом за останній тиждень 2018 року було укладено понад півсотні різних договорів на загальну суму понад два мільйони гривень.

Два дні? Встигнемо! Як на Прикарпатті авральними темпами освоюють бюджетні кошти
Огородження та недостелена бруківка у Ямниці

Освоїти вільні кошти до настання нового бюджетного року Ямницькій сільській раді ОТГ допомогли свої ж підприємці. Договори з ними підписували «пачками». Так, лише 27 грудня, як свідчать дані clarity-project, із підприємцем Василем Глушаком було підписано одразу 10 договорів. Ще п’ять угод за два дні уклали з Михайлом Третяком — підприємцем і депутатом Ямницької ОТГ. Цей підрядник за два дні, очевидно, відремонтував два навчальні заклади на території громади та забрукував доріжки у селі Тязів, бо кошти за ці роботи йому перевели в повному обсязі. Загалом Михайло Третяк за 2018 рік на території Ямницької ОТГ отримав 17 підрядів на суму 2 676 869 гривень. Ще один рекордсмен — 28-річний підприємець із Загвіздя Василь Качкан. Його співпраця з Ямницькою ОТГ розпочалася у травні 2018 року — через місяць після реєстрації його як підприємця. Втім станом на кінець року нараховуємо вже 57 договорів на загальну суму 3 640 537 гривень. Здебільшого йдеться про ремонти вуличного освітлення. За останній тиждень грудня з підприємцем було укладено вісім угод.

Голова Ямницької ОТГ Роман Крутий у коментарі «ГК» запевнив, що всі роботи до кінця року і справді завершили. «У нас уже п’ять груп перевірок було — жодного припису. По всіх «закритих» договорах усе виконано», — наголосив голова. Щоправда, які саме роботи виконували в останні дні, скажімо, в навчальних закладах, посадовець не уточнив. Натомість почав розповідати, що в конкретній школі робили впродовж року.

«У Тязеві школу перекрили, бруківку довкола школи поклали, клас до першого вересня зробили відповідно до вимог Нової української школи. Це ті роботи, які завершували в тому числі і в той період, про який ви кажете. В останні дні ми закінчували розпочаті роботи, — зазначив Роман Крутий. — Загалом всі договори, які ви бачите на Прозоро, завершені в повному обсязі. Жодних невиконаних робіт у новий рік не перейшло».

Два дні? Встигнемо! Як на Прикарпатті авральними темпами освоюють бюджетні кошти
Бруківка у Тязеві

Втім біля приміщення сільської ради в Ямниці і нині — дві купи бруківки, а огорожа — лише з одного боку. Ймовірно, ці роботи ще будуть завершуватися. Водночас бруківка від вулиці Стефаника до моста, бруковане вимощення біля школи та деякі інші роботи з благоустрою й справді завершені. Проте підтвердження тому, що всі ці роботи виконували напередодні нового року, «ГК» не знайшов.

Аналітик центру «Антикорупційна платформа» Остап Бринський каже, що на сьогодні існує низка прогалин у законодавстві про публічні закупівлі, які допомагають обійти певні вимоги цього закону, наприклад, принцип відкритості. Однією з таких «лазівок», за його словами, є можливість укладати прямі договори, якщо вартість предмета закупівлі не перевищує межі, визначені законом. «Такою можливістю опублікувати звіт про укладений договір без проведення конкурсної процедури закупівлі дуже часто користуються бюджетні установи нашої області. І особливо різко зростає кількість прямих договорів у грудні, коли підходить до завершення бюджетний рік, — пояснює аналітик. — Замовники намагаються у будь-який спосіб використати кошти, які залишилися на казначейському рахунку. При цьому вони часто не стежать за тим, щоб були дотримані вимоги договору, який укладають з постачальником чи підрядником. Особливо це стосується робіт з будівництва і капітального ремонту, де діють чіткі правила — будівельні норми. Жоден притомний підрядник не піде виконувати капітальний ремонт дорожнього полотна, якщо дорогу замело снігом. Натомість, якщо перевірити закупівлі деяких замовників, то саме у мороз і сніг, за інформацією в документах, ремонтували місцеві автошляхи. Тому виходить, що роботи могли виконуватися ще до укладення договору, що тягне за собою цілу низку порушень. Гірший варіант, коли бюджетні гроші просто перераховують на рахунки будівельних фірм за невиконані ремонти або виконані неякісно з завищенням ціни на матеріали. Ця проблема повторюється з року в рік».

Остап Бринський додає, що кошти державного бюджету часто з’являються на рахунках розпорядників у останні місяці року. І це теж тягне за собою низку проблем. Але замовникам варто запроваджувати грамотне завчасне планування своїх закупівель. Також важливо, щоб керівні органи замовників запроваджували у себе конкурентні допорогові закупівлі і таким чином відходили від практики непрозорого, напівзаконного витрачання мільйонів бюджетних гривень.

Тетяна КІНДЮХ

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Орися Корчун
Орися Корчун
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф. Журналіст-фрілансер. Випускник Національного університету імені Тараса Шевченка 2009 року.

2 КОМЕНТАРІ

  1. А в Грушці зовсім ніхто не ремонтував дорогу. Що робить прокуратура пора перевірити ці роботи.Ви що смієтеся з людей і крадети гроші

  2. СВОЛОТОбода деребанить гроші і розпихує по карманах з нереальною швидкістю.

Comments are closed.

-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні