-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Від кайфу до криміналу. Які наркотики гуляють на Прикарпатті та що з цим робити

-Реклама-spot_img
spot_img

З початку року прикарпатські поліцейські задокументували понад 80 наркозлочинів, ліквідували чотири наркопритони. Крім того, вилучили понад 8 кг наркотиків і 107 г психотропних речовин.
Які саме наркотики гуляють Прикарпаттям, звідки вони беруться і хто потрапляє в наркотичну залежність, розказує “Репортер”.
Від кайфу до криміналу. Які наркотики гуляють на Прикарпатті та що з цим робити

З Франції і саморобних лабораторій

На Прикарпатті поодиноких споживачів наркотиків та водіїв під кайфом затримують регулярно. А от у січні поліція завершила справу з виготовлення та розповсюдження наркотиків в області.
Двоє місцевих мешканців у 2017-2018 роках вирощували, зрізали, сушили, подрібнювали рослини коноплі та збували їх на Прикарпатті. Також у них знай­шли 3000 таблеток субутексу, а ще чотири пістолети з патронами і 10 гранат.
Від кайфу до криміналу. Які наркотики гуляють на Прикарпатті та що з цим робити
Тимчасово виконуючий обов’язки начальника управління протидії наркозлочинності підполковник Андрій Редько розповідає, що з кожним роком кількість наркозлочинів збільшується. Тож нині основне завдання поліції – це виявлення лабораторій і конт­рабандних каналів.

«Якщо раніше більше вживали опіатів, тієї ж ширки, то нині більш поширена хімія, – говорить Андрій Редько. – Тенденція така, що амфетамін найпоширеніший серед молоді. Місцеві уже давно навчилися виготовляти його у лабораторіях – інформація доступна в інтернеті, якщо є навики чи сильне бажання, то закуповують обладнання і виготовляють. А один з найпоширеніших конт­рабандних наркотиків – субутекс – виготовляють у Франції. Там його застосовують як лікувальний препарат».

Розповідає, що амфетамін збувають на дискотеках, у розважальних закладах. Він має підсилюючий ефект, людина тривалий час може перебувати у стані ейфорії. Також його вживають таксисти, щоб не спати вночі.
Вирощують на Прикарпатті і марихуану – і поліція, і СБУ виявляли цілі ферми.

«В області є великі поля, тому є де створювати великі насадження снодійного маку чи коноплі, – говорить Редько. – Їх щороку виявляють під час оперативно-профілактичних відпрацювань. Вирощують ці рослини і вдома. У нас вони поширені традиційно. А от виготовлення хімії в лабораторіях – один із болючих моментів і пріоритетних напрямків роботи».

- РЕКЛАМА-

Додає, що більшість користувачів – молодь, яка пробує щось нове. А от виготовлення, як і конт­рабанда, потребує організації роботи, налагодження виробництва і збуту, інвестицій: «Аби завезти кілька тисяч таблеток субутексу, потрібні гроші, аби їх придбати, та канали для збуту. Простий школяр цим займатися не буде – це переважно люди із кримінальним багажем».

Група ризику

Цього року фактів розповсюд­ження наркотиків по школах ще не виявили. Але школярі все ж потрапляють у групу ризику, особ­ливо старшокласники – їх можуть залучати і як споживачів, і як збувачів.

Від кайфу до криміналу. Які наркотики гуляють на Прикарпатті та що з цим робити
Young junky with overdose

«Тут у першу чергу все ж мали б реагувати батьки, – говорить Анд­рій Редько. – Вони мусять знати, чим дитина займається, куди вона ходить. Чому дитина після першої ночі має шастати нічними клубами? Треба дивитись, у якому стані дитина приходить додому, що з нею відбувається. Вживання наркотиків змінює поведінку – це видно».

Каже, інколи неповнолітніх злочинці залучають і до збуту. Працює це по-різному: дитина може програтися на автоматах і шукати заробітку, або її змушують погрозами чи насиллям.
У понеділок, 25 лютого, з’явилася інформація, що дітям у школах роздають продукти з психотропами. У поліції її не підтвердили. Редько додає, що такий товар коштує грошей, тож ніхто просто так його роздавати не буде. Та якщо інформація підтвердиться, то обіцяє реагувати.
Алла Бойчук, керівниця відділу ювенальної превенції ГУНП Івано-Франківщини розповідає, що цього року у чотирьох підлітків виявили марихуану – у Рожнятівському районі та Франківську. А от так звані солі та спайси, рек­лама яких час від часу з’являється на стінах будинків, у дітей не знаходили, та й взагалі у школах наркотиків не було.
Коли дітей затримують з наркотиками, відомості вносять до єдиного реєстру за статтею 309 ККУ, а речовину направляють на експертизу. Якщо вага наркотика не достатня для криміналу, таке провадження закривають і виноситься постанова про притягнення до адмінвідповідальності. Якщо неповнолітній не має 16 років, то до відповідальності притягують батьків – за неналежне виховання. За рішенням суду, це може бути штраф від 340 до 1700 грн.

«З неповнолітніми ми працюємо і з метою профілактики і для виявлення шляхів збуту. Інформацію направляємо в управління протидії наркозлочинності, – говорить Алла Бойчук. – Звично однолітки між собою не поширюють, але підказують, до кого звернутися. Розповсюд­жують старші особи. Буває, що наркотики замовляють в мережі інтернет».

Від кайфу до криміналу. Які наркотики гуляють на Прикарпатті та що з цим робити

Залежність є, грошей нема

Головний лікар обласного наркодиспансеру Валерій Скопич каже, нині можна виділити дві групи наркоманів. Одні вживають стимулятори як от амфетамін чи ЛСД. Інші – опіоїдні наркомани – коноплю чи субутекс.
Нині в них на обліку є близько 1000 опіоїдних наркоманів. Але за оціночними даними, нині їх в області – до 8000. Ще близько 60 % молоді вживає стимулятори, як от амфетамін чи марихуану.

«Вони, може, чітко не сидять в системі, але тих, хто час від часу пробує стимулятори на свята, – повно. І вони вірять, що нічого страшного немає, – говорить Валерій Скопич. – Нам відомо, що амфетаміни запускають приховані психічні захворювання, з якими людина могла спокійно жити до старості. За останні три роки знаю п’ять випадків, коли поставили шизофренію тим, хто вживав амфетамін».

Каже, від амфетамінів практично ніхто не лікується. Водночас вони приносять великі гроші, бо молодь цікавиться – за ніч можна підготуватися до іспиту, активізується мислення, пам’ять. Якщо їх довго вживати, виникає виснаження, хронічна інтоксикація. Може бути і зневоднення, і тепловий удар, але такі випадки поодинокі. Крім того, амфетаміни не викликають наркотичний голод, якщо їх перестати вживати. Тому їх ще називають клубними наркотиками. А от кокаїн чи ЛСД – поширені мало.

«Кокаїн – дуже дорогий і викликає швидку залежність, а ЛСД складно й дорого виробляти. А от амфетаміни виробляти легко і дешево, – розповідає Валерій Скопич. – Хіміки їх синтезують за короткий термін, держава не встигає ці формули вносити до реєстру заборонених до обігу. Поліція їх лапає, а препарату немає в списках – значить, можна».

Серед опіоїдних наркотиків найбільш поширений контрабандний субутекс, його багато на чорному ринку.

«Наші пацієнти поняття не мають, що таке мак, голка чи ширка – одразу вживають субутекс, – каже Скопич. – Його можна і нюхати, і ковтати, і колоти – універсальний. Вони його приймають внутрішньо, а для цього потрібні більші дози. Тоді швидко приходять до такого стану, що залежність вже є, а грошей – нема! Вони переходять на ін’єкції, мішають різні препарати, щоб зекономити. І доходять до такого, що за 2-3 дні мають ломку».

За словами нарколога, за рік один наркоман навколо себе створює мережу з 6-12 людей.

«За 350 грн можна удвох-утрьох сісти і кайфанути. Але з часом вже треба 350 на кожного. Де взяти? Так велика частина споживачів є й розпов­сюджувачами, бо їм треба на чомусь заробляти. На жаль, попит є», – говорить Валерій Скопич.

Від кайфу до криміналу. Які наркотики гуляють на Прикарпатті та що з цим робити

Аби лиш не знали батьки

За рік в обласному наркодиспансері виявляють до 100 людей, які вживають марихуану – під час комісії на право керування транс­портом чи володіння зброєю. Таких беруть на профілактичне спостереження – вони впродовж року мають проходити контрольні обстеження.

«І це дає ефект, – каже Валерій Скопич. – Деякі пацани навіть кидають курити, бо бачать, що можуть зіпсувати собі біографію. Часто погоджуються робити все, аби лиш батьки не знали чи виші. За рік вдається досягти повної відмови. Лише одиниці мають залежність, з якою доводиться їх переводити на диспансерний нагляд і ставити діагноз «залежність».

При підозрі виявляють і стимулятори.
Каже, на Заході України відсоток дітей, які пробували наркотики до 14 років, – низький. За всю практику нарколога діагноз залежності на Прикарпатті поставили лише п’яти дітям віком до 16 років. А до 14 не було взагалі нікого – ні з алкогольною, ні з наркотичною залежністю.
Якщо у батьків є сумніви, чи вживає дитина наркотики, у наркодиспансері радять у першу чергу скористатися спеціальними тестами, які можна придбати в аптеках. Рекомендують мати вдома про всяк випадок тест на 10 наркотиків. Його вартість – від 210 до 400 грн. І якщо дитина каже, що нічого не вживала, хай попісяє в баночку – результат можна побачити одразу.

«У нас універсальна пропозиція до всіх – як побачите зміни поведінки, фазності сну, раптове зниження успішності – шукайте наркотики, – каже Валерій Скопич. – Якщо дитина не дасться, то й ми насильно не змусимо. Та коли лікар розмовляє доброзичливо, то без батьків вони розповідають».

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Орися Корчун
Орися Корчун
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф. Журналіст-фрілансер. Випускник Національного університету імені Тараса Шевченка 2009 року.
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Азов

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні