-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Помилки можуть закінчитися криміналом: підбірка захмарних цін на Прикарпатті з ProZorro

-Реклама-spot_img
spot_img

Хліб по 150 грн за кілограм, молоко – по 170 грн за літр, а кілограм риби – по 300-400 грн. За такими цінами освітні та медичні заклади на Прикарпатті закуповують продукти, якщо вірити офіційній інформації, яку вони оприлюднюють у системі публічних закупівель ProZorro.

Помилки можуть закінчитися криміналом: підбірка захмарних цін на Прикарпатті з ProZorro

Деякі розпорядники коштів свідомо чи несвідомо вносять у ProZorro дані, які викликають щонайменше подив і нерозуміння. “Антикорупційна платформа” знайшла кілька доволі цікавих закупівель, де продукти харчування та бензин закуповували за “космічними” цінами. Йдеться про закупівлі за прямими договорами. Нагадаємо, закон дозволяє не проводити конкурсні закупівлі з аукціонами, якщо вартість товарів та послуг не перевищує 200 тис. грн, а робіт – 1,5 млн грн., пише КУРС

До прикладу, минулого року Галицька центральна районна лікарня купувала хліб за ціною 150 гривень за кілограм. Лікарня уклала договір з підприємцем Іваськівим Андрієм Степановичем на 150 000 гривень на закупівлю 1000 кг хліба. Проте, за даними Єдиного веб-порталу використання публічних коштів E-data, за цим договором лікарня заплатила постачальнику більше, ніж відзвітувала у ProZorro, а саме 199 тис. грн.

“Швидше за все, замовник уклав додаткову угоду з підприємцем і збільшив вартість договору. Проте не відобразив ці зміни на ProZorro”, – коментує аналітик “Антикорупційної платформи” Остап Бринський.

- РЕКЛАМА-

За зверненням “Антикорупційної платформи” Управління захисту економіки в Івано-Франківській області порушило кримінальне провадження і перевіряє, наскільки законно закуповувався хліб у Галицькій ЦРЛ минулого року.

Інший приклад – закупівля молока для навчальних закладів Рожнятівського району. Управління освіти, молоді та спорту Рожнятівської РДА закупило в Івано-Франківського міськмолокозаводу 1184 літри молока за 199 000 гривень. Виходить, вартість одного літра становить 168 гривень.

Так само завищеними виявилися ціни на морожену рибу для шкіл та садочків району. Відповідно до розміщеної на ProZorro інформації, управління закупило 344 кілограми риби за 133 500 грн, тобто за 388 гривень за кілограм. Для порівняння, відділ освіти Галицького району купляв морожену рибу по 65 грн за кг, а Тлумацькому району риба обійшлася у 75 грн за кг.

Проте наприкінці року в управлінні освіти Рожнятівської РДА додивилися, що в обох закупівлях були допущені помилки. Тому у ProZorro змінили загальну кількість товару. Насправді рожнятівські освітяни закупили не 1184 літри молока, а 11 840 літрів. А риби не 344 кг, а – 1344 кг. Отже, ціна за літр молока стала 16,80 грн, а вартість риби знизилася з 388 до 99 грн. Тендерний комітет пояснив це “допущенням технічної помилки при заповненні договору”.

А Калуська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів №2, якщо вірити інформації на ProZorro, купувала бензин по 300 грн за літр. У березні минулого року школа уклала договір з підприємством “ОККО Контракт” на закупівлю 200 літрів бензину А-95 за 60 тис. грн. Щоправда, деталі цієї закупівлі глянути не вдалося, оскільки замовник не виставив на ProZorro скановану копію договору.

Ще дві цікаві закупівлі аналітики “Антикорупційної платформи” знайшли у Вільшаницького ДНЗ “Сонечко” у Тисменицькому районі. На початку цього року садочок закупив 45 кг продуктів харчування за 85 тис. грн і 30 кг молокопродуктів за 73,5 тис. грн. Що це за продукти харчування і які саме молочні продукти закупив навчальний заклад, нам так і не вдалося з’ясувати, оскільки ні на самій сторінці закупівлі у ProZorro, ані у договорі немає чіткого переліку товарів, які закуповувалися. Проте ціна за кілограм продуктів виходить вражаюча – майже 1,9 тис. грн в першому договорі і 2450 грн у другому.

Завищеними виглядають ціни і в закупівлях Погонянського психоневрологічного інтернату. Цього року 1 лютого заклад уклав договір з фермерським господарством “Баркол” на закупівлю 2500 кг овочів (цибулі, буряка, моркви, капусти) та яблук на 190 тис. грн. Тобто овочі та фрукти закупили за ціною 76 гривень за кілограм. Окрім того, за документами, в інтернаті закупили 3640 л бензину А-92 і дизпалива на суму 140 тис. грн, тобто по 38 гривень за літр.

Найбільше закупівель за завищеними цінами “Антикорупційна платформа” знайшла в Обласній психоневрологічній лікарні №3. Принаймні таку інформацію розмістили у ProZorro. Наприклад, 161 кілограм мороженої риби закуплено за 120 тис. гривень. Ціна за кілограм – 745 грн/кг. Інша закупівля – 328 кілограмів рису за 170 тисяч гривень. Ціна одного кілограма – 713 гривень. Також лікарня закупила 563 кілограми сметани, кефіру та сиру за 151 000 гривень, а це – 268 гривень за кілограм. А 1600 літрів пального лікарня начебто купила в “ОККО Контракт” за 183 тис. гривень. Тобто, по 114 гривень, що приблизно в чотири рази перевищує ринкові ціни.

У лікарні нам пояснили, що насправді продукти та бензин купували за ринковими цінами. Втім при внесенні інформації у ProZorro у них стався технічний збій. На підтвердження надіслали копії договорів з постачальниками, в яких вказані вартість та кількість товару та ціна за одиницю.

Так, відповідно до договору лікарня на 120 тис. грн купила 1519 кг мороженої риби по 79 грн за кг. Рису купила всього на 60 тис. грн – 2800 кг по 21,43 грн.

Молочні продукти на 151 тис. грн – це 976 кг сметани по 61,5 грн за кг, 1675 кг кефіру по 29,85 грн за кг та 683 кг кисломолочного сиру по 60 грн за кг.

На 183 тис. грн лікарня купила 3000 літрів бензину А-95 та 3100 літрів – дизельного палива. Бензин та дизпаливо купували по 30 грн за літр.

“Варто відзначити, що не завжди у таких закупівлях є корупція чи злий умисел. Часто замовники ненавмисно подають на ProZorro помилкові дані під час заповнення форм закупівель, – зауважує Остап Бринський. – Проте в будь-якому випадку, замовникам слід усвідомлювати, що дані, які оприлюднюються у системі публічних закупівель, – офіційні, тому не слід легковажити і заповнювати форми звітів на “аби було”.

Ми відправили звернення щодо всіх цих закупівель до Управління захисту економіки в Івано-Франківській області, аби з’ясувати, в яких з них були справді необачності, а в яких маніпуляції.

Марія Гаврилюк, Остап Бринський

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.

5 КОМЕНТАРІ

  1. Не все ж перевіряється, як слід. Порушинь дуже багато.

  2. клали вони хуй на ваше прозорро, але це поки що, поки когось із цих дебілів не посадять і вони нарешті зрозуміють, що це серйозно

  3. бачите брати і сестри а ми кричимо порошенко ворюга ворюга потрібно нового нового давай а ДАВАЙ ТУТ У НАС ПІД НОСОМ свободи яка виступає проти голодоморних тарифів і розкрадання держкоштів а ТУТ ПІД НОСОМ грабьож і так роблять на БУКОВЕЛІ і всюди -ТО МОЖЕ СПРАВА У НАС які нехочуть нічого робити а тільки вибрати собі на призидента і чекати -а що принесе краще коломойсько-зеленсько-тимошенко союз які вже зараз говорять про повернення приватбанку-а це спричинить долар по 40грн-чи газових родовищ які поставлять ціну в 12грн і жаль що це не розказують селам і дітям які по приколу хочуть голосувати

    • підтримую повністю, бо написано дуже справедливо і самокритично.

    • Шановні коментатори, Порошенко при владі 20 років!! НІЧОГО доброго, кім української мови, не зробив. Не зробив і за час президенства. Тому дуже наївно сподіватись,що зробить щось для нас з вами наступні 5років

Comments are closed.

-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Азов

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні