-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Атовець з Франківська розповів, як його “кинули” на 500 євро у компанії з працевлаштування

-Реклама-spot_img
spot_img

Учасника бойових дій з Івано-Франківська Віталія Ходоровського ошукала компанія “Воркхаб”. Чоловік заплатив 500 євро за працевлаштування в Фінляндії, однак потрапити на роботу не зміг. Про це він розповів у документальному розслідуванні Суспільного “Продам роботу. Дорого”.

Віталій Ходоровський у 2014-2015 роках воював на Донбасі.

“Я — учасник бойових дій. Був мобілізований. Як кажуть, країна покликала, я встав і пішов. Авдіївка, Зайцеве, Новотроїцьке. Тобто на цей момент я виконав свою місію”, — каже чоловік.

Ветеран розповідає, на заробітки за кордон хотів поїхати, щоб купити будинок. Заробити гроші в Україні на придбання помешкання у родини не було можливості.

“Середньостатистична сім’я: я працюю на виробництві, жінка — у школі. Тобто наш бюджет може складати, ну, хай 15 тис. грн. Ми не можемо собі дозволити поїхати на Буковель чи на море, як люди їздять за кордон кудись. Ми на всьому економимо. Мої діти одягаються у секонд-хенді. Тобто це у нас — норма. Дерев я посадив дуже багато, виховую двох синів. А от будинку мого нема. Ну, це — як мрія”, — розповідає Віталій Ходоровський.

Чоловік звернувся в компанію з працевлаштування “Воркхаб”, домовлявся про роботу майже пів року. Договір про послуги з працевлаштування з компанією отримав поштою. У ньому йшлося про те, що спочатку Віталій Ходорковський повинен заплатити 17 тис. грн, а компанія натомість повинна забезпечити його документами, перельотом, поселенням та роботою.

- РЕКЛАМА-

Іванофранківець повинен був працевлаштуватися на сирному заводі “Валіо” у Фінляндії. У перші два тижні випробувального терміну йому мали платити 12 євро за годину. Згодом – по 14,3 євро за годину. У компанії запевняли, якщо Віталію Ходоровському відмовлять в отриманні візи, він отримає компенсацію у розмірі 680 євро.

“Глянув і дивлюся так – фінською мовою. Є підписи, є печатки. Це підкупило мене ще більше. Авіапереліт, ПЛР-тест, за оформлення візи. Там є перелік, за що я повинен був сплатити ці 17 тисяч. Якщо я за три дні не сплачую — нічого не буде. Було мало часу на роздуми, можливо, я б десь пішов, ще порадився з юристами. Але, три дні. Це — велика сума – 500 євро – для мене. І я до останнього вагався. Прочитав ще раз цей договір і ще раз, і ще раз. Я підписав і сплатив гроші. 20 липня ми повинні були вилітати”, — розповідає Віталій Ходоровський.

Минуло кілька днів, тижнів, але з чоловіком ніхто не зв’язувався.

“Я починаю набирати менеджера Ірину – телефон не відповідає. Це мене трохи насторожило. Я заходжу на сайт “Воркхаб” – немає зв’язку зі сайтом. Я думав, можливо, якісь проблеми з Інтернетом. Ні, сайт щез першого числа. Я зрозумів, що щось не те. Я занепокоївся”, — пригадує Віталій Ходоровський.

Коли менеджери та керівники “Воркхабу” перестали відповідати на дзвінки, а сайт компанії зник, люди, які вже мали б отримувати свої візи і збиратися до Фінляндії, почали звертатися до поліції у різних регіонах України. Віталій приніс заяву у райвідділок в Івано-Франківську.

“Івано-Франківське Головне управління Нацполіції рекомендує вам звернутися щодо цього факту до суду у порядку цивільного судочинства” (йшлося у відповіді поліцейських на звернення Віталія – ред.). Тобто ніби складу злочину немає. Слідчі сказали, що у мене шансів нуль, тобто я сам самовільно віддав гроші. Мене дуже вразило оце, що немає складу злочину. Питання у тому, що у нашій країні так виходить, що якщо людина вкраде курку, її посадять. А якщо шахраї у мене забрали 500 євро, це — нормально. От у чому питання. Тобто нема… Мене, мене це “вбило”, можна сказати, “нема складу злочину”. Ну, як це немає складу злочину? Я написав заяву у Голосіївське відділення поліції (у Києві — ред.), щоб мою справу приєднали до тих потерпілих, які — у Голосіївському відділенні, щоб ми були в єдиному провадженні. Там відкрили кримінальну справу”, — каже Віталій Ходоровський.

Ошукані компанією “Воркхаб” українці почали об’єднуватися, створювати закриті групи і чати.

“Ви зрозумійте, нас “кинули”, я так думаю, десь людей 500, розумієте? Це — велика кількість людей. Ми зібралися — люди небагаті. Хтось їхав заробити гроші, щоб діти пішли вчитися, у когось батьки хворі. Виходить, що от за що я воював? За правову державу, щоб органи захистили нас від цього всього свавілля”, — обурюється ветеран російсько-української війни.

У червні 2021 року поліція розпочала розслідування. Справу “Воркхаба” кваліфікували як шахрайство в особливо великих розмірах або вчинене організованою групою. Поліція отримала 280 заяв ошуканих громадян.

Віталія Ходоровського вперше допитали у поліції через три місяці після того, як він подав заяву. І уже після того, як команда Суспільного передала результати свого розслідування у поліцію.

“Патріот. Це дуже сказано високо. Патріоти далі воюють, а я — тут. Я намагаюся щось зробити тут для цієї країни. От на цей момент навіть з тим, з чим ми зіткнулися, з цим шахрайством – це теж велика справа, тому що ми хочемо, щоб такого в Україні більше не було. Розумієте, так як, напевно, кожен хоче, щоб війни не було в Україні, а ми — ці, хто бореться з цими шахраями, ми хочемо, щоб більше такого не було, щоб ці люди були покарані, от у чому питання”, — каже Віталій Ходоровський.

Суспільне надіслало інформаційний запит до Головного управління Нацполіції Івано-Франківської області, аби довідатися, чому поліцейські не відкрили кримінальне провадження після заяви Віталія Ходоровського.

-РЕКЛАМА-

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні