Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Багатостраждальна дорога до підніжжя Говерли: хто і коли її відремонтує

-Реклама-spot_img
spot_img

Екологічний збір, який проводять на дорозі від селища Ворохта до навчально-спортивної бази “Заросляк” на Івано-Франківщині, у сезон, що триває з 1 травня до 1 листопада, сягає понад 1 млн грн у місяць.

На що витрачають зібрані гроші й хто відповідає за ремонти дороги, що веде до підніжжя Говерли, читайте у репортажі Суспільного, передає Правда.іф.

Мандрівники про дорогу, що веде до підніжжя Говерли

Щоб вийти на Говерлу, Сергій Мамасоєв з дружиною приїхав із Запорізької області. Перед під’їздом до гори чоловік заплатив 160 грн.

“За довкілля, за те, що тут порядок підтримують. Озеленення оце все, я гадаю. Маршрути — ті ж самі. Не знаю, треба заплатити, отже треба заплатити”, — говорить Сергій Мамасоєв.

Багатостраждальна дорога до підніжжя Говерли: хто і коли її відремонтує
Турист Сергій Мамасоєв. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Тернополянин Андрій разом із друзями приїхав у Карпати, аби побачити одне з найбільш високогірних озер в Україні Несамовите. Воно теж розташоване у межах Карпатського національного природного парку, працівники якого і проводять відповідний збір.

Дорога
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Реєструємося, оплачуємо і все. Фіскальний чек видають”, — каже турист.

- Advertisement -

Дорога, що веде до підніжжя Говерли, — в поганому стані, говорить харків’янин Олег Українець і припускає, що на її ремонт і мали б йти зібрані гроші.

Дорога до Говерли
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Мені сказали, що це — на дорожні збори. Тут — такий популярний маршрут, а доїзду немає жодного”, — каже Олег Українець.

Мирослав Оленюк на Говерлу планує зійти утридцяте. Чоловік каже: не розуміє, чому 12 км туристичного маршруту роками не ремонтують: “Тут завжди була погана дорога. За моєї пам’яті ремонту не було”.

Гроші з екологічного збору мають інше призначення

За видачу квитків туристам відповідає працівник Карпатського нацпарку Олег Лепецький.

“Це — в’їзд у національний природний парк, за відвідування заповідника. Це вважається за пішу стежку. Оплата з людини — 80 грн з дорослого, 40 грн — з дитини. Для учасників бойових дій, людей з інвалідністю, дітей-сиріт, дітей дошкільного віку — безкоштовно”, — пояснює Олег Лепецький.

За його словами, щоденно за шлагбаум проїздять 500-600 людей. Збір з туристів, каже чоловік, тут триває пів року — з 1 травня до 1 листопада.

У сезон місячний збір перевищує 1 млн грн, розповідає заступник директора Карпатського національного природного парку Любомир Безрукий. Жодної гривні, каже чоловік, на ремонт доріг не передбачено.

Багатостраждальна дорога до підніжжя Говерли: хто і коли її відремонтує
Заступник директора Карпатського національного природного парку Любомир Безрукий. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Ці гроші йдуть на прибирання сміття, бо ви розумієте, що прибирати сміття з Говерли можна тільки руками, ніяку механізацію неможливо залучити. На вивіз сміття. Ці гроші йдуть також на зарплату тому ж обліковцю, на створення відпочинкових зон маршрутом. Окрім цього, на закупівлю і виготовлення інформаційних стендів, їхнє оновлення, на роздаткову літературу. Кожен відвідувач отримує флаєр”, — пояснює Любомир Безрукий.

З його слів, у Карпатському національному природному парку працюють майже 250 людей. Зарплату їм виплачують з держбюджету.

Дорога до Говерли
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Говерла — одна з головних туристичних локацій парку, до підніжжя якої веде 12-кілометровий відрізок шляху. 8 км, за словами заступника директора Карпатського національного природного парку Любомира Безрукого, належить Ворохтянській громаді. Решта — державному підприємству “Дороги Прикарпаття”, яке свій відтинок дороги планує лагодити, додає Безрукий.

“Вони вже дали нам лист, в якому запевнили, що проведуть ремонт десь у найближчі терміни”, — каже Любомир Безрукий.

Ремонт дороги для Ворохтянської громади — не по кишені

Капітальний ремонт 8 км шляху, що перебуває на балансі Ворохтянської громади, у 2021 році вартував 90 млн грн, розповідає голова громади Олег Дзем’юк.

“Для бюджету селищної ради ні тоді, ні тепер — це непідйомна сума. Якщо зараз перерахувати кошторисну частину, то ця сума буде значно більша через інфляційні процеси. І сама селищна рада не в змозі полагодити. Це навіть не обговорюється, бо треба два річні бюджети докупи скласти, щоб зробити ту дорогу”, — каже Дзем’юк.

Дорога до Говерли
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

З його слів, ще до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну велася мова про передачу частини цієї дороги в державну власність.

“Була навіть сесія. Але почалася війна і ці всі процеси зупинилися”, — додає Дзем’юк.

Дорогу до підніжжя Говерли ремонтуватимуть найближчим часом

Ямковий ремонт частини шляху Ворохта — Говерла проведуть найближчим часом, повідомила у коментарі Суспільному директорка держпідприємства “Дороги Прикарпаття” Леся Вітовська.

Дорога до Говерли
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

“Планується ямковий ремонт, місцями будуть зроблені невеликі карти. Якщо говорити по сумі, то поки не проведуть розрахунок, важко сказати”, — каже Леся Вітовська.

З її слів, компанія також готова прийняти на баланс й частину дороги, що належить Ворохтянській громаді: “У період війни це все призупинене. Надіємося, що по завершенні війни зможемо відновити. Ми не проти прийняти на баланс дорогу. Також надіємося, що буде достатнє фінансування, щоб тримати її в належному стані й забезпечити безпечний проїзд”.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-
Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine
Квартири Івано-Франківськ
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні