Бояться вхопити себе за хвоста? Чому ГПУ не шукає реальних розкрадачів армії

Генеральна прокуратура взялася шукати винних у розвалі української армії.   Керівник відомства Юрій Луценко анонсував перевірку усіх міністрів оборони та керівників Генерального штабу у період з 1991 до 2014 роки. Мовляв, експертні висновки вже підтвердили зв’язок окупації Росією Криму з діями екс-міністрів оборони Михайла Єжеля, Дмитра Саламатіна і Павла Лебедєва.

Зауважимо – це розслідування триває мало не з 2014 року. Останній раз Луценко звітував по ньому у 2016-му. На той час ГПУ назбирала вже близько 800 томів матеріалів, половину з яких, правда, засекретила. Кінця-краю слідству не видно, а головні підозрювані – Єжель, Саламатін і Лебедєв вже втекли до Росії і шанс покарати їх мізерний.

Тож ГПУ сконцентрувалася на головному конкурентові нинішнього президента на виборах – Анатолієві Гриценку, котрий керував Міністерством оборони у 2005-2007 рр. Юрій Луценко недавно прямо натякнув, що ця справа стане «політичним вироком для причетних до розвалу армії». З усіх колишніх міністрів і керівників Генштабу нині у політиці присутній лише лідер «Громадянської позиції», тож одразу закрадається підозра, що президентський кум і його відомство таким чином вступили у передвиборчі перегони.

Той факт, що генпрокурор до завершення слідства вказує на винних і обіцяє їм «наслідки» – порушення презумпції невинуватості, а втягування слідчого органу у політику – пряме порушення закону.

Чи варто Гриценку хвилюватися через ці погрози? Або ж у Генпрокуратурі затіяли чергове «розслідування» лише заради антипіару рейтингового кандидата?

Для початку нагадаю, що наприкінці вересня минулого року Генеральна прокуратура сама ж і підтвердила відсутність кримінальних правопорушень у діяльності колишнього міністра оборони Гриценка. А днями Дніпровський суд Києва постановив, що звинувачення у «незаконному розпродажі армії», які прозвучали на адресу кандидата з вуст народного депутата Олександра Бригинця є наклепом і зобов’язав останнього їх спростувати.

Не вельми правильно, що розслідування ведеться лише проти колишніх міністрів оборони і керівників Генштабів, в той час як рішення про розпродаж військового майна ухвалюють аж ніяк не вони особисто. Де-де, а в ГПУ про це мали б точно знати.

У Законі України «Про оборону» прямо написано – лише Генеральний штаб визначає потреби нашої армії в особовому складі озброєнні та ресурсах.

До його ж компетенції відносяться і рішення про фінансування армії, земельні ділянки та решту майна. Тобто Генштаб вирішує скільки і чого потрібно нашій армії, щоб захистити країну від агресії. Причому спочатку найвище керівництво держави визначає для Генштабу головні стратегічні цілі.

Отже, лише те, що Генеральний штаб визначить надлишковим, або те, що армія не використовує взагалі виставляється на продаж. Після складання таких списків їх додатково розглядають ще й відповідні міністерства та затверджує уряд.

Виходить, список підозрюваних Луценка має бути куди ширшим, ніж він його озвучив, а ще – включати і його самого. Адже Луценко, коли був міністром внутрішніх справ у 2004-2005 роках беззаперечно голосував за списки армійської зброї до продажу, які тепер називає злочинними. Так само серед підозрюваних мав би бути і Петро Порошенко, який був секретарем РНБО у 2005 році, і Олександр Турчинов який тоді ж керував СБУ.

Луценко дарма не бере до уваги той факт, що і після початку війни Україна продовжувала продавати майно армії навіть у Росію.

Наприклад, військовий експерт Іван Апаршин, посилаючись на офіційну відповідь з Міністерства оборони, повідомив, що 2014 Україна продала дуже багато зброї та ще й за заниженими цінами. Приміром, 40 тисяч автоматів по 363 гривні за штуку, ракети до  ПТРК «Конкурс» по 1 143 грн, 10 БТР-70 по 74 тис. грн за один і тому подібне.

По-третє, слідство і сумновідома парламентська ТСК змішують «мух з котлетами». Адже правильно було б озвучувати не просто обсяги списаного і проданого майна, а й зазначати – що з нього застаріло і армія замінила новішою зброєю, що просто лежить і не використовується військом з якихось причин, а що – взагалі згнило і є непридатним.

Цю частину майна було б злочином не продавати, бо утримувати його на балансі Міноборони також коштувало б чималих державних грошей.

Також було б правильно озвучувати суми отримані від продажу армійських надлишків та вказувати, на що їх витратили.

Наприклад, 2005 році під керівництвом тодішнього міністра оборони Анатолія Гриценко розробили і затвердили Державну програма розвитку Збройних сил на 2006 – 2011 роки. А реалізовувати її планували у тому числі і коштом, отриманим від продажу надлишкого майна. Причому планувалися не якісь там поверхневі зміни, а глобальна реорганізація всієї структури армії і управління нею. Вже тоді Гриценко пропонував оптимізувати структури органів військового управління за стандартами найкращих армій Європи та НАТО. І коли б реалізацію цієї стратегії не зупинили при Януковичу, наша армія уже була б не гірша за будь-яку натівську.

Більш того, Гриценко був єдиним міністром оборони, який почав боротися з внутрішньою корупцією. Він запровадив прозорий механізм реалізації надлишків, увів їх автоматизований облік та реальну, а не занижену оцінку незалежними експертами.

Несправедливо замовчується і те, що саме при Гриценкові військовим видавали по 5-7 тисяч квартир щорічно. Усього за цей час вдалося побудувати, придбати або частково компенсувати грошима житло для 12 600 сімей військових.

Сьогодні ж квартир військовим майже не видають. І не тому, що бракує грошей, а тому, що розкрадають їх безбожно. Недавно Рахункова палата за результатами перевірки програми будівництва Міністерства оборони виявила, що у 2016-2017 роках з більше ніж 1,2 млрд грн, виділених на неї невідомо куди ділася половина – близько 600 мільйонів гривень! Також перевірка встановила, що з запланованих 2 200 квартир за цей період Міноборони отримало менше половини – лише 1 083.

Одразу виникає логічне питання – чи правильно Генпрокуратура, шукаючи винних у розвалі армії, обмежується 2014 роком? Чи, все ж таки, мала б розширити розслідування і на сьогодення? Про нинішні зловживання у оборонній сфері знято і написано десятки журналістських розслідувань, натомість нічого не чути про реальні кримінальні справи проти військових корупціонерів. А може вони бояться, що кінці цих заплутаних схем врешті-решт приведуть ініціаторів розслідування у їхні ж кабінети?

Саме через цю кругову поруку і у Міністерстві оборони, і у Генеральному штабі досі сидять генерали, які своїми недолугими рішеннями та корупцією розвалили нашу армію. Ба більше, їхня  безкарність і досі породжує нові зловживання та робить неможливими дійсно якісні зміни у Збройних силах.

Андрій Соколовський

(Visited 66 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5132

загрузка...

Королева Єлизавета ІІ вразила весняним образом на світському заході (фото) 13:04

Королева Великобританії Єлизавета ІІ стала запрошеною гостею на урочистому святкуванні 100-річчя Центру урядового зв'язку в Лондоні. Ця організація є об'єднанням спецслужб, які відповідають за розвідку і захист інформації британського уряду...

"Двоє виснажених татусів": Рікі Мартін показав романтику в ліжку з чоловіком (фото) 12:35

Схоже, півторамісячна доня співака Рікі Мартіна та художника Джвана Йосефа не дає занудьгувати своїм татусям. Через крихітну Люсію, яку народила сурогатна мати, чоловіки постійно недосипають. Винятком не став і Валентинів день, але в Рікі все...

Супрун заробляє менше за своїх заступників: відома зарплата за січень 12:03

Виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун отримала зарплату за січень у розмірі 29 тисяч 415 гривень. Це значно менше, ніж зарплата кожного з заступників Супрун. Про це 24...

Можемо хоч завтра, – Лукашенко заявив про імовірне об'єднання Росії та Білорусі 11:34

Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що вони готові хоч завтра створити союзну державу з Росією, якщо обидві сторони до цього готові. Лукашенко після переговорів з президентом РФ Володимиром Путіним заявив, що "якою...

Путін про Україну: За кілька років між нами утворився величезний розрив, а мова – одна 11:02

Президент Росії Володимир Путін й надалі переконує, що в Україні та Росії розмовляють однією мовою, щоправда водночас політик підкреслив, що за кілька років між країнами утворився величезний розрив. Як зауважив господар...

Пенсії зростуть: коли і на скільки 10:33

Минулого року в Україні почали реформувати пенсійну систему. Було прийнято закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій. З 1 березня розмір пенсійних виплат зросте на...

Як ефектно знешкодити безпілотник противника: українські воїни розробили новий радіокомплекс (відео) 10:01

На Чернігівщині у навчальному центрі "Десна" відбулися випробування українського спеціального радіокомплексу, за допомогою якого можна активно протидіяти безпілотним літальним апаратам. Цей радіокомплекс повністю розробили та виробили в Україні. Як пояснили...

Українська економіка стабільно зростає - міністр фінансів 09:47 1 коментар

Міністр фінансів України Оксана Маркарова заявила, що після падіння 2014 року українська економіка стабілізувалася і повернулася до режиму постійного зростання. За її словами, золотовалютні резерви на сьогодні - найвищі за...

Ломаченко очолив рейтинг найкращих боксерів світу за версією talkSPORT 09:13

Чемпіон світу у легкій вазі за версіями WBA і WBO Василь Ломаченко очолив рейтинг р4р (незалежно від вагової категорії) за версією talkSPORT. Про це повідомляє видання Tribuna.com. Інший українець Олександр...

Опитування: Росія і США - найбільші загрози безпеці Європи 08:24

Росія і США - найбільші загрози безпеці Європи, свідчить опитування німецького Фонду Фрідріха Еберта, проведене в семи європейських країнах. Про це пише Onet.pl. Більшість респондентів у всіх семи країнах переконана, що ситуація з безпекою в...

Збройні сили отримали більше 100 модернізованих танків Т-64 (фото+відео) 07:51

Збройні сили України отримали понад сотню модернізованих на Харківському бронетанковому заводі танків Т-64. Про це повідомив Урядовий портал. "Українська армія отримала понад 100 модернізованих танків Т-64!", - йдется у повідомленні....

Ще один депутат від Ляшка позивається до Супрун 06:33 1 коментар

Народний депутат від фракції Радикальної партії Олексій Ленський подав судовий позов на виконувача обов’язків міністра охорони здоров’я Уляну Супрун Про це повідомляє Главком з посиланням на дані порталу Судова влада...

A journey around Poland: A comprehensive guide to Poland 10:13

Poland is a truly incredible country, filled with incredible history, beauty and fun. So, when you think of Poland, what do you think of? Krakow? Warsaw? The cheap beer? The...

Як бонуси за реєстрацію від казино підсаджують гравців на азарт 16:12

Гральний бізнес в Україні продовжує розвиватися, завдяки психологічним особливостям і слабкостям гемблерів. Як показує практика сотень казино, гравців необхідно стимулювати вносити гроші на депозит, причому не нав'язливо. Багато онлайн казино...

Ну, тепер справи підуть: Окупований Крим підписав угоду про взаємний розвиток туризму з Чечнею 14:05 2 коментарі

Бандити Кадирова і без того одними з перших взялися віджимати все що могли з початком окупації. Маленький, але приємний, штрих для путінських зайд, як констатація факту впливу "чеченської колони" Путіна...

"Як халат": Меланія Трамп вигуляла рожеве пальтечко за $3 тисячі (фото) 13:36 4 коментарі

Схоже, романтичний настрій Дня Святого Валентина не оминув і першу леді США Меланію Трамп. Із нагоди приїзду до Білого дому президента Колумбії дружина Дональда Трампа вбралася в життєрадісне рожеве пальто від Fendi. Як...

Ляшко у День закоханих зробив романтичне зізнання: Ростік, дякую, що ти є (фото) 13:04 3 коментарі

Лідер Радикальної партії Олег Ляшко, як і його колеги, влаштував публічні вітання у мережі своїй коханій людині – Ростіку. Саме так депутат і кандидат у президенти назвав свою жінку Росіту. Окрім...

15 лютого – Стрітення Господнє: традиції та прикмети 12:35

15 лютого християни східного обряду святкують Стрітення Господнє. У 2019 році свято припадає на п'ятницю. Це одне із 12 найголовніших церковних свят у році, хоча і не є вихідним. Стрітення...

Будинок Кошулинського: що відомо про маєтки кандидата в президенти (фото) 12:03 4 коментарі

19 листопада 2018 року Руслана Кошулинського висунули як єдиного кандидата в президенти від націоналістичних сил. Кандидатом на пост Президента України ЦВК зареєструвала його 28 січня 2019 року. Що відомо про нерухомість Руслана...

Палкі поцілунки та обійми світових лідерів та українських політиків: епічні фото вас здивують 11:34

Щороку 14 лютого закохані пари святкують День Святого Валентина. Ми вирішили пригадати найбільш пристрасні поцілунки-привітання міжнародних та українських політиків. Вони, як з'ясувалося, обожнюють тактильний контакт. Безперечено найбільший любитель поцілунків та...
  • ріел ІФ виринаюча