Бурштинська ТЕС хоче підняти золовідвали на два яруси – люди бояться отруєння води і пилових бур

У Галичі сьогодні відбулися громадські слухання, на яких директор “ДТЕК Бурштинська ТЕС” Денис Шмигаль представив проект “Нарощування золовідалів №1 та №2 (реконструкція)”. Громади Бурштина, Галича та довколишніх сіл одностайно виступили проти.

Золовідвал №2

Золовідвал №2

На слуханнях, на яких були присутні і представники Мінекології, були делегації Галича та Бурштина, сіл Бовшів, Задністрянськ, Поплавники та інших. А також представники районної влади, обласні та районні депутати, громадські активісти, пише КУРС.

Очолила слухання Олена Вільчанська – представниця Мінекології. Вона представилася працівницею бухгалтерського відділу міністерства.

https://kurs.if.ua/media/gallery/full/6/1/61557799_465952164151764_4544050230659645440_n.jpg

Проект, що його представив громадськості директор Бурштинської ТЕС Денис Шмигаль, передбачає відновлення активного використання золовідвалів, що знаходяться біля сіл Бовшів та Задністрянське. Проект реконструкції дозволить на теперішніх трьох насипати ще два яруси золовідвалів, піднявши терикон золи до 24 м заввишки. Відтак зона імовірного впливу від золовідвалів пошириться загалом на 8 сіл: Бовшів, Задністрянське, Більшівці, Демешківці, Німшин, Поплавники, Слобідка, Кінашів та місто Галич. Тому громадські слухання провели у Галичі, пояснили представники Мінекології.

За словами Шмигаля, на місцях теперішніх відвалів заплановано наростити 4-й та 5-й яруси. При цьому теперішня площа золовідвалів 68,2 га в процесі реконструкції зменшиться до 32 га, запевнив директор Бурштинської ТЕС.

За проектом, реконструйовані відвали зможуть прийняти 2,67 млн кубометрів золи. Їх вистачить на 5,5 років експлуатації. На гребені відвалів планують встановити 12 створів вимірювальної апаратури, щоби контролювати процеси. “Після заповнення золовідвали будуть рекультивовані, засіяні травами”, – повідомив Шмигаль.

https://kurs.if.ua/media/gallery/full/6/1/61073007_2076085372520129_172180918159540224_n.jpg

Директор Бурштинської ТЕС каже, що проект реконстукції золовідвалів проходив ОВД і має висновки, що ця діяльність істотно не вплине на клімат, мікроклімат, життєдіяльність людей та заповідні території.

За словами Шмигаля, не передбачається скидання води в поверхові та підземні води. Теперішній канал з освітлено водою, яка виливається в річку Гнила Липа, в ході реконструкції буде закільцований – стане реверсним. Повітря буде забруднене найбільше під час реконструкції – порахували, що викинуть в атмосферу 366,2 тонн різних шкідливих речовин. Однак надалі, додав Шмигаль, вплив буде на існуючому рівні.

“Загалом вплив на навколишнє середовище зменшиться. Вплив на здоров’я населення прийнятний”, – читав висновки ОВД Шмигаль.

Він повідомив, що впродовж наступних двох років ТЕС планує озеленення по периметру золовідвалів.

“По ОВД було 12 зауважень до плану реконструкції, їх подали в письмовому вигляді до міністерства. Ми їх врахували – якісь повністю, якісь частково”, – зауважив Шмигаль.

Під час обговорення проекту стало зрозуміло, що мешканців прилеглих до золовідвалів сіл категорично не влаштовує існуючий рівень їхнього впливу. Золовідвали забруднюють повітря, землю і воду. Панівні західні і північно-західні вітри накривають сажею і Бовшів, і Задністрянське. Місцеві мешканці називають таке явище “пиловою бурею”. Дощі змивають чорний пил на землю та у воду.

Денис Шмигаль визнав, що на сьогодні підприємство не має ефективної системи подавлення пилу. І це впливає на мешканців прилеглих сіл.

“Сесія сільської ради Бовшева прийняла рішення не допустити нарощення відвалів. Ми не можемо погодитися на створення нових, коли на цих відвалах, що є, не забезпечується дотримання екологічного законодавства”, – виступила голова села Ганна Очкур.

Голова Бовшева розповіла, що село користується привозною та бутильованою водою. Ту, що є у місцевих криницях, неможливо кип’ятити, бо вона з сажею.

“Нас турбує жахлива демографія – смертність від онкології. 23 людей з онко вмерли в Бовшеві від початку цього року. Хворіють і діти, і дорослі. Рак горла і легенів – це типові діагнози. Нас це дуже турбує! Як ми маємо жити далі? Знаємо, що ТЕС не має очисних споруд. Канал з так званою освітленою водою знаходиться не за 100 м, а за 20 м від житла. Ми бачимо, як ТЕС господарює на відвалах тепер, тому не можемо казати, що будемо “за”, – пояснила позицію громади Ганна Очкур.

На запитання із зали про контроль за забрудненням Денис Шмигаль повідомив, що проект реконструкції золовідвалів не передбачає встановлення стаціонарних постів моніторингу якості повітря, води, ґрунту. І порадив громадам залучати державні контролюючі органи, якщо вони бачать порушення.

Міський голова Бурштина Роксолана Джура зауважила, що чорний сніг у місті є постійно – випадає кожної зими. Пригадала, що за 4 роки її каденції відбулося 6 нарад з обласними службами і нардепами, які були покликані вирішити проблему викидів, – і без результатів. “В Рогатині теж є чорний сніг. Це проблема 30-км зони довкола ТЕС”, – зауважила Джура. Одним словом, місто Бурштин не підтримує проект нарощення золовідвалів Бурштинською ТЕС.

“Заперечуємо реконструкцію, бо площа золовідвалів реально більша, ніж її завляють у проекті реконструкції, – виступив представник проекту “Бурштинський екологічний канал” Олексій Олійник. – На цей час частина обох сіл з житловими будинками фактично знаходяться в санітарній зоні золовідвалів – це близько 40 будинків у Бовшеві і не менше 15 у Задністрянському. Вважаємо, що треба закривати відвали і повністю робити їх рекультивацію”.

Шмигаль погодився, що частина будинків розташовані в санітарній зоні, але вказав, що “це ще радянський спадок”.

Голова профкому Бурштинської ТЕС звернув увагу присутніх, що за 5 років загальне підняття відвалу на 24 м вивищить гору золи над Бовшівською церквою, а головне – над водним дзеркалом Бурштинського моря. Це, на його думку, є неетичним і загрозливим.

Читайте також: Чи зможе дихати Бурштин?

На громадських слуханнях зробили спробу від обговорення складування золи перейти до теми її переробки. Запитали, чи відновлять завод з переробки золи на керамзит. “Це не передбачено в плані розвитку підприємства. Але ви можете подати пропозиції”, – відреагував Шмигаль.

За рік Бурштинська ТЕС спалює 5 млн т вугілля. Розрахунково – вихід золи 20%, тобто 1 млн т. Ринок сухої золи в Україні – 60 тис. т., відтак мусить бути складування, обґрунтовував необхідність відновлення золовідвалів Денис Шмигаль.

Він розповів, що ДТЕК розробила стандарти використання золи в дорожньому будівництві. Вони зареєстровані. Але їх використання передбачає нові технології будівництва доріг, бо зола може йти тільки в “подушку” основи. “Для автобанів це найкраще технічне рішення, бо така основа стійка до перепаду температур. Однак зола наразі залишається не затребуваною, хоч активне будівництво доріг могло би дозволити уникнути відвалів і навіть на кілька років могло би усунути існуючі”, – розповів Шмигаль.

Павло Андрусяк, голова Галицької районної ради, вказав на те, що тема громадських слухань лежить в іншій площині, аніж технічне обговорення реконструкції золовідвалів.

“По факту маємо конфлікт між підприємством і мешканцями району, передовсім мешканцями двох сіл. Не треба який раз говорити нам про сплачені податки, ніхто не готовий розраховуватися грошима за здоров’я своїх дітей, – звернувся він до директора Бурштинської ТЕС. – Діючі відвали є проблемні? Є. Їх реконструкція розрахована на 5 років, а далі? Проблема залишається”.

Вирішення ситуації Павло Андрусяк бачить у ліквідації проблеми, тобто золовідвалів.

“Ми готові з громадами тиснути на Мінінфраструктури, щоби будували дороги з використанням золи, бо це вирішує екологічну проблему району. Але для цього ви маєте усвідомити, що золовідвали і викиди, забруднення – це спільна проблема підприємства і громад. Якщо підприємство не буде вирішувати цю проблему, то рано чи пізно підприємство працювати не буде”, – наголосив голова райради.

Серед більш як кількох десятків виступів – а виступали ще громадські активісти, мешканці сіл, голова Галицької РДА – не було жодного, який би підтримав реконструкцію і нарощування золовідвалів. Спільним для всіх аргументом було те, що на існуючих відвалах не дотримані межі санітарної зони, не відстежуються забруднення і не планується подальший екологічний моніторинг, відтак можливі “пилові бурі” та буде продовжуватися і поширюватися забруднення води та ґрунтів.

Коли вже всі, хто записувався на виступи, висловилися, головуюча оголосила: громадські слухання вважають такими, що відбулися. Відеозапис слухань і протокол викладуть у відкритому доступі на сайті Міністерства екології.

Важливо: впродовж місяця письмові пропозиції та зауваження до проекту нарощування золовідвалів №1 та №2 Бурштинської ТЕС слід подавати до Мінекології. Їх зобов`язані розглянути і дати відповідь.

Фото – Василь Абрамів.

(Visited 294 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Ахметушка разом з петром хочуть підняти ціни на електроенергію в рази якщо це дозволить зе то ми виберем другого начальника який посадить всю нечисть і тюрму.

  Гість,

  Як скаже Ринат, так і буде. Так що спокійно

  Гість,

  Чому якийсь рижий мудак має розпоряджатись НАРОДНИМ МАЙНОМ????!!!! А електростанції це народне майно!!! Невже не знайдеться смітника, щоб закинути туда рижого і винести за межі України!!!! Та й не тільки рижого, але й усіх інших злодіїв, які нас обкрадають і наживаються?????!!!!!!!

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5728

загрузка...

У Галицькому районі перевіряють воду, повітря та ґрунти 17:49

17 липня, у місті Галич відбувся брифінг з представниками Інститут Медицини Праці ім. Ю. І. Кундієва НАМН України. Вони брали для дослідження проби ґрунту, води та повітря в Галицькому районі....

У Бурштині на золовідвалах піднявся пил 11:53 1 коментар

28 червня у Бурштині на золовідвалі пориви сильного вітру підняли у повітря золу та пил. Про це повідомили в прес-службі ДТЕК. «Попередньо для проведення робіт на золовідвалі працівники підрядної організації...

Мешканці Галицького району потерпають від бурі попелу з Бурштинської ТЕС (фото+відео) 17:14

З минулих вихідних через спеку 10 ярус золовідвалу Бурштинської ТЕС, а це близько 20 га почав пилючити. Про це повідомив франківський активіст Василь Абрамів. За його словами, першим запобіжником мала б...

У Бурштині виявили незначне перевищення концентрації діоксиду азоту у повітрі 22:27 1 коментар

Бурштинська міська рада оприлюднила результати вимірюванння забруднення атмосферного повітря на території Бурштина. «Дослідження стану забруднення атмосферного повітря показали незначне перевищення максимальної разової гранично допустимої концентрації діоксиду азоту на контрольній точці...

Фахівці не виявили у водоймах Прикарпаття збудників холери 16:45

Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України з профілактичною метою щорічно в період з 1 червня по 1 жовтня здійснює моніторинг води з відкритих водойм на наявність холерних вібріонів. Про це...

У Бурштині провели заміри забруднення атмосферного повітря (фотофакт) 20:15

11 червня на проханням міського голови Бурштина Роксолани Джури з метою мобільного вимірювання стану забруднення атмосферного повітря на території Бурштина працювала пересувна екологічна лабораторія Львівської міської ради. Про це повідомили...

Прикарпатців попереджають про обприскування полів 22:44

Бурштинська міська рада інформує мешканців громади про проведення технологічних операцій з обприскування сільськогосподарських культур у період з 10 по 17 червня. Попередження проводиться з метою: дотримання відповідальності та відкритості перед...

Хто вирубує ліси на Прикарпатті і чому штрафи не зупиняють (відеосюжет) 19:27 8 коментарів

Що не виборча кампанія, чимало українських кандидатів і політсил прописували у своїх програмах активну боротьбу з вирубкою лісів, такі заклики лунають і зараз, а тим часом, Україна втрачає зелені легені....

Найбільшим забруднювачем повітря на Прикарпатті залишається Бурштинська ТЕС 17:30

Головне управління статистики інформує. Протягом 2018р. в області утворилось (за попередніми даними) 1969,8 тис.т відходів, що на 1,1% більше, ніж у 2017р. Більше половини загальнообласних обсягів (54%) утворених відходів припадає...

На Івано-Франківщині зросли обсяги викидів у повітря 12:18

Головне управління статистики інформує. Всесвітній день охорони навколишнього середовища покликаний привернути увагу громадськості до подолання наслідків і негативних тенденцій впливу людської діяльності на навколишнє середовище,  збереження та відтворення природних ресурсів....

Після журналістського розслідування відкрито кримінальне провадження за фактом нещадної вирубки лісу на Надвірнянщині 21:18 9 коментарів

Прокурор Івано-Франківської області відповів на запит щодо сумнівної вирубки лісу в Надвірнянському районі. Нагадаємо, до Версій звернулися стурбовані мешканці села Волосів. Прикарпатці розповіли, що невідомі ледь не щодня вивозять деревину...

“Останній шанс на життя”: студенти франківського вишу зняли відео про екологічні негаразди (відеофакт) 13:11

Студенти Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу зняли відео про екологічні негаразди. Про це йдеться на офіційному сайті вишу. У 1971 р. до Генерального  секретаря ООН звернулися 2200 діячів науки й...

На Івано-Франкіщині незаконно вирубали дерева, на суму понад один мільйон гривень 10:33 2 коментарі

На території одного з лісгоспів Прикарпатття виявили незаконну рубку. Такими були результати планової перевірки, проведеної Державною екологічною інспекцією Карпатського округу на території ДП “Рогатинське ЛГ”, повідомляють у прес-службі Івано-Франківської ОДА. Загальна сума...

Як запобігти паводкам у Карпатах? 17:09 5 коментарів

Через сильні опади у річках Прикарпаття значно піднявся рівень води. На території Івано-Франківської та Львівської областей  впродовж двох декад травня випало від 150 %до 230% місячної норми опадів. На Прикарпатті...

Рибпатруль Франківщини за 50 днів викрив 111 правопорушень 13:11

Протягом 50 днів нерестової заборони рибальства на Прикарпатті (з 1 квітня по 20 травня 2019 року) держінспекторами Івано-Франківського рибоохоронного патруля було проведено 88 рейдів, інформує WestNews. В результаті викрито 111 порушень...

Депутати облради вкотре звернули увагу на екологічний стан Прикарпаття (відеосюжет) 22:27

Дбаючи про довкілля. 28-а сесія обласної ради заслухала звіт “Про виконання Програми охорони навколишнього середовища”. Найпроблемнішими на Прикарпатті залишаються раціональне використання водних та земельних ресурсів. А також правильне поводження з...

Прикарпатський громадський активіст показав, як ДТЕК Ахметова нищить екологію Прикарпаття (фоторепортаж) 19:43 7 коментарів

Прикарпатський громадський активіст показав, як ДТЕК Ахметова нищить екологію Прикарпаття. Мова йде про бурштинську ТЕС, яка хоче влаштувати зоовідвал у селі Бовшів Галицького району. Пр не зрозумілу ситуацію повідомив у...

У Тисмениці стоки з хутрофірми залили городи мешканців і потрапили в ріку (фоторепортаж) 18:01 1 коментар

Чорна смердюча рідина заповнила територію біля хутрофірми, сусідні городи мешканців райцентру і потекла в річку Ворона. Наскільки небезпечні ці стоки, з'ясують екологи. Порив каналізації стався сьогодні. Чорна в'язка смердюча рідина...

Екологічні гроші Галича: на що тратять мільйони? 18:51

Бурштинська ТЕС є найбільшим платником екологічного податку на Прикарпатті. За рік компанія сплачує понад 300 мільйонів гривень. 55% із них залишаються на місцевому рівні. Непоганий фінансовий ресурс для вирішення складних...

Як зникає карпатський ліс: активісти показали масові вирубки на Івано-Франківщині (відеофакт) 18:01 7 коментарів

В мережі Ютуб оприлюднили відео з вражаючими масштабами вирубок лісів у Карпатах. фото ілюстративне Українські Карпати, гірський масив Горгани, що розділяє Карпати на Прикарпатті та Закарпатті, з масою цікавих і...
 • ріел ІФ виринаюча