Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Чому захисні маски не падають в ціні, попри те, що товар давно перестав бути дефіцитним

-Реклама-spot_img
spot_img

Виробництво та продаж медичних масок сьогодні – окремий і дуже прибутковий вид бізнесу.

Компанії, які у розпал карантину займались продажем ліній такого виробництва в Україні, обіцяли своїм клієнтам щомісячний дохід понад $ 500 тисяч.

До карантину маски в аптеках коштували близько 2 грн за штуку та місяцями залежувалися на полицях. Зараз це один з найбільш ходових товарів, попри зростання ціни подекуди у десять разів. Здорожчання масок на початку карантину людям пояснювали дефіцитом товарів. Зараз нестачі немає, то чому ж не падає ціна?

- Advertisement -

Маски стали ходовим товаром відразу після введення карантину у березні цього року. Але ціна на них поступово поповзла вгору ще у січнілютому, з початком епідемії в Китаї, пише Правда.іф з посиланням на Західний Кур’єр.

«В середині лютого закупівельна ціна на маски почала зростати. Буквально за кілька днів середня ціна 2 грн за штуку виросла до 4 грн, – на правах анонімності розповіла «ЗК» фармацевт однієї з мережі всеукраїнських аптек. – На кінець лютого ціна нових партій одноразових масок сягала 12-14 грн за одиницю».

Після оголошення карантину 18 березня середня ціна маски становила майже 18 грн за штуку, за добу її роздрібна ціна у різних аптеках виросла ще на 2-5 грн. На кінець березня середня закупівельна ціна одноразової маски сягала 25 грн і купити її в Івано-Франківську було доволі складно через дефіцит.

Станом на сьогодні попит на засоби індивідуального захисту стабілізувався, дефіцит відійшов у минуле. Відтак зафіксувалась і ціна. Вартість одноразової медичної маски в Івано-Франківську зараз становить 5-10 грн у роздріб.

Стрибки цін у минулому та нинішня «розтяжка» аж у п’ять гривень на один і той самий товар пов’язана недобросовісністю аптечних мереж та фармадистриб’юторів. Держава не в змозі проконтролювати спекуляції з цінами на засоби захисту. Посередники та приватні аптеки мають необмежену можливість «накрутити» вартість, якщо ціна витримує ринкову конкуренцію.

Заступник начальника відділу закупівель КП «Обласний аптечний склад» Надія Григор’єва каже, якщо комунальна аптека може встановити максимальну націнку на товар на рівні 10%, приватники у цьому плані не контрольовані.

«Хоча якраз у великих мережах аптек є найбільше можливостей знизити ціну, – вважає Надія Григор’єва. – За рахунок великих оптових партій та співпраці безпосередньо з виробниками вони можуть суттєво зекономити на закупці. В комунальних аптеках обігових коштів немає, ми працюємо на відтермінування, тому для нас вибір постачальників обмежений. Останню партію масок ми закупили по 6 грн, продаємо по 6,60».

Для приватника, який розраховується за товар відразу, ціна цих же масок в закупці буде 5 грн. А продавати їх можуть і по 10 грн.

Директор Івано-Франківського учбово-виробничого підприємства УТОГ Ігор Остяк розповідає, його підприємство першим у місті на початку березня переорієнтувало свої виробничі потужності на багатотисячний пошив масок та інших захисних засобів. Але співпрацювати з аптеками підприємство відмовилося навідріз навіть в період дефіциту. Причиною стала саме спекуляція на цінах.

«Купуючи у нас маски по 4,55 грн, у найближчій аптеці на моїх очах їх продавали по 15 грн за штуку. Ринковою ціною вважається 20% від закупівельної вартості, а вони ставили 300%. Це ніхто не контролював, я не чув, щоб жодну аптеку за таке оштрафували», – переконує Ігор Остяк.

За весь час карантину УВП УТОГ випустило понад 240 тисяч медичних масок. Собівартість товару змінювалася весь час через коливання цін на матеріали. Перші партії масок на виході коштували 3,5 грн за штуку. Далі ціна за схемою робота плюс собівартість зросла до 4,5 грн і на піку досягнула 5 грн.

«Відразу різко підскочили ціни на матеріали. Наприклад, резинка ще в березні подорожчала у 100(!) разів, – каже Ігор Остяк. – Від 33 коп до понад 3 грн за метр. Санбон (матеріал для пошиву медичних масок) за короткий час виріс від 4 грн до 8 грн за метр. Причому це все українські виробники».

Виробники пояснювали зростання цін попередніми закупівлями з Китаю. Наприклад, чернівецьку резинку для масок гонконгська фірма викупила на рік вперед. Саме Китай має статус найбільшого експортера масок у світі. Таким чином, зараз маски, зроблені з української сировини, китайці постачають нам. Купуючи в аптеці одноразову маску, з вірогідністю 80% вам продадуть товар, зроблений саме в Китаї, але поставлений українським дистриб’ютором.

Чому захисні маски не падають в ціні, попри те, що товар давно перестав бути дефіцитним

Сьогодні ціна одноразової медичної маски, виробленої в Івано-Франківську, на виході знову знизилася від 5 до 4,5 грн, каже Ігор Остяк. Поступово дешевшають ціни на матеріали через зростання внутрішньої конкуренції між виробниками та постачальниками. Резинку можна купити за ціною 2 грн за метр, санбон здешевів з 8 грн до 6 грн за метр.

Попит теж поступово знижується. Якщо раніше маски розкуповували дуже швидко, зараз багато товару стоїть у запасі на складах. Збільшення продажів фармацевти та виробники очікують з початком навчання у школах.

«Ми уже три місяці як згорнули виробництво масок, – каже Ігор Остяк. – Зараз виконуємо інші замовлення. Шиємо для Міністерства оборони, є замовлення на Польщу. Єдине, ми розробили спеціальні дитячі маски для учнів 1-4 класів. Якщо поступлять замовлення від закладів освіти, ми їх оперативно виконаємо».

Надія Григор’єва переконує: хоч до своїх докарантинних рівнів ціни на засоби захисту навряд чи повернуться, їхня вартість уже не зростатиме. Це можливо лише, якщо карантин повністю скасують і попит на маски знизиться до показників минулих років.

«Масок по 2 грн уже не буде. Але і нинішня ціна уже частково йде на спад через перенасичення ринку», – вважає посадовиця.

В КП «Обласний аптечний склад» констатують, підвищення цін торкнулося не тільки масок, а практично всіх засобів захисту та товарів, затребуваних в карантин. Приміром, ціна на безконтактні термометри до карантину у роздріб була менше 1000 грн. Нині – 1500-1600 по закупці. Дефіциту на більшість засобів захисту немає. Частково не вистачає лише одноразових захисних костюмів.

Ольга КОМАР

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

-Реклама-
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні