pravda.if.ua
http://pravda.if.ua

Дим над водою: 110 років тому через катастрофу під час нафтовидобутку в Бориславі «загорівся» Дністер27 Чер, 16:02

Відголоском найбільшої в Галичині екологічної катастрофи, яка в червні 1908 року трапилася на нафтовому промислі «Ойл сіті» у місті Бориславі, стала гігантська пожежа в руслі Дністра: клуби диму над водою стелилися, як страшний чорний змій. Біля села Піддністряни поблизу Ходорова загорілася нафтова пляма, яка рухалася рікою до Чорного моря.

 

У той час саме почав бурхливо розвиватися промисловий видобуток нафти на Прикарпатті, перші свердловини (так звані нафтові шиби) з’являлися у Биткові біля Надвірної, в Ріпному на Рожнятівщині, а головним центром нафтовиків стали околиці Борислава. Ці землі були справжнім нафтовим клондайком, тут нафту черпали тоннами із невеликих глибин, наживаючи величезні статки. Але при цьому особливого досвіду в нафтовидобутку тоді ще не було і про техніку безпеки ніхто особливо не дбав. Кару за таку легковажність у поводженні з нафтою довго чекати не довелося, пише Правда іф.

«Землю обітовану» Галичини – Борислав і околиці – минулої суботи, вразила страшна катастрофа, яка тільки дивом не прибрала грізніших розмірів і не перетворила країну багатств і скарбів на край нужди», – повідомляв краківський тижневик «Новини Ілюстровані».

 

На промислі «Ойл сіті», де видобутком нафти займалися американці, стався великий розлив нафти, коли з підземних надр ударив надзвичайно потужний фонтан. «Чорне золото» затопило людські городи, знищивши там весь урожай, а потім нафта потрапила в річку Тисменицю – притоку Дністра. Нафтова пляма почала рухатися вниз за течією ріки, отруюючи все навколо.

Під час однієї червневої грози від удару блискавки на промислі «Ойл сіті» в Бориславі нафта спалахнула, тут вибухнула гігантська пожежа, приборкати яку не вдавалося упродовж трьох тижнів. Стовп диму під час цієї катастрофи бачили аж у Самборі – за 50 кілометрів. Осередок вогню спробували накрити велетенським дзвоном, аби перекрити доступ кисню, але фонтан нафти відкинув дзвін, як забавку. Приборкувати стихію послали спеціально навчених вогнеборців із Перемишля. Лише в перший день, за даними видання «Новини Ілюстровані», із димом пішло 600 вагонів нафти, а збитки завдані промислу оцінювалися у десятки тисяч корон.

 

Тим часом нафтова пляма з Борислава допливла до села Піддністряни, де тутешні селяни спершу навіть зраділи такій оказії і бочками стали вичерпувати вартісний у всі часи продукт із Дністра, щоб використовувати його для своїх потреб. Але радість була недовгою. Цього разу причиною нещастя стала не стихія у вигляді блискавки, а необережність або забавка із сірниками: якийсь дітвак кинув запалку в масляну пляму на воді і ріка за мить загорілася…

(Visited 181 times, 1 visits today)