Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Фірми членів виконкому Матеївецької ОТГ освоюють бюджетні кошти громади

-Реклама-spot_img
spot_img

Протягом 2017-2018 років Матеївецька об’єднана територіальна громада підписала ряд договорів на закупівлю робіт з капітального ремонту доріг та будівель. Аналітики “Антикорупційної платформи” нарахували серед них 24 закупівлі, де оплати за виконані роботи здійснювалася із порушенням умов договорів.

Фірми членів виконкому Матеївецької ОТГ освоюють бюджетні кошти громади

За більшістю договорів кошти перераховувалися сільською радою на наступний день після підписання відповідної угоди. Як приклад, закупівля робіт для капітального ремонту вулиці Прикарпатська в селі Кропивище. Так, 26 грудня 2017 року сільська рада ОТГ підписала із Філією “Коломийська ДЕД” ДП “Івано-Франківський облавтодор” договір на 204,7 тис. гривень, а вже наступного дня відбулася проплата за виконану роботу. Виходить, що підрядник відремонтував дорогу буквально за один день.

За такою ж схемою Філія “Коломийська ДЕД” капітально відремонтувала дорожнє покриття вулиці Лесі України в селі Пилипи. Договір на 268,6 тис. гривень сільська рада ОТГ підписала із підряником 18 грудня 2017 року. Наступного дня із підприємством розрахувались.

- Advertisement -

Втім, у Матеївецькій ОТГ протягом доби встигають не тільки ремонтувати дороги, але й привести до ладу школи і садочки. Так, ТОВ “Альбатрос-2В”, яке проводило капітальні ремонти для більшості шкіл громади, за один жовтневий день змогло поміняти вікна та двері на суму 154,5 тис. гривень у Залучанському ДНЗ.

А ось комунальне підприємство “Господарник” за один день зробило у вересні капітальний ремонт котельні Матеївецької школи на суму 146,5 тис. гривень, а також котельні Пилипівського НВК на суму 145,2 тис. гривень у жовтні.

Умовами укладених договорів передбачено, що кінцеві розрахунки за виконані роботи з підрядником повинні здійснюватися через 10 днів після підписання Акта приймання об’єкта в експлуатацію. Натомість, відповідно до даних веб-порталу spending.gov.ua, замовник підписував договори з підрядниками, довідки КБ-3 та акти виконаних робіт в один і той самий день.

Відзначимо, що одні з найбільших одержувачів коштів громади – директор Філії “Коломийської ДЕД” Василь Мельничук і засновник ТОВ “Альбатрос-2В” Володимир Бегаль – члени виконавчого комітету Матеївецької ОТГ.

Аналітики “Антикорупційної Платформи” звернулися до Матеївецької ОТГ за роз’ясненням, чому сільські ради перераховували кошти на наступний день після підписання відповідної угоди.

Надія Зубенко, заступник голови тендерного комітету ОТГ, пояснила, що підрядники виконують ремонтні роботи за свій рахунок, а як тільки поступають кошти, із ними розраховуються.

“Ми беремо такого підрядника, щоб був платником податків у нашій громаді, мав усі ліцензії і документи на виконання робіт. Підрядник має свої ресурси, виконує роботи за свої кошти, а як поступають гроші, ми можемо їх проплатити”, – наголосила пані Зубенко.

Окремої уваги заслуговує фермерське господарство “Прометей”, зареєстроване на Орисю Книшук, дружину голови Матеївецької ОТГ Петра Книшука. З початку 2017 року господарство Книшуків отримало із бюджету громади майже 1,3 млн гривень в основному за продукти харчування для навчальних закладів.

Фірми членів виконкому Матеївецької ОТГ освоюють бюджетні кошти громади

Зацікавилася такою співпрацею й обласна прокуратура, яка звернулася до суду за фактом порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. У цій справі відбулося кілька судових засідань, проте безрезультатно. Голова Матеївецької ОТГ Петро Книшук уникає засідань, а дії правоохоронних органів називає “переслідуванням”.

Останнє з таких засідань відбулося 10 липня 2018 року. Тоді Коломийський міськрайонний суд переніс розгляд справи і постановив застосувати до Петра Книшука примусовий привід, щоб доставити обвинуваченого до суду. У самій Матеївецькій громаді цю ситуацію не коментують.

Раніше це питання навіть порушувалося під час зустрічі голів ОТГ з головою ОДА Олегом Гончаруком. Втім, обласна адміністрація стала на захист голови ОТГ, а заразом і чинного депутата обласної ради. Зокрема, Гончарук дав доручення керівнику юридичного департаменту ОДА розібратися в ситуації.

“На перший погляд, практика залучення до виконання замовлень місцевих підприємців є позитивною, адже дозволяє наповнювати за рахунок їхніх податків сільський бюджет. Проте проведення закупівель поза конкурсом може призвести до того, що виконком і сільська рада перетворяться на такий собі закритий клуб для освоєння бюджетних коштів, а відтак самі закупівлі можуть набути статусу “договорняків”. І перші ознаки такої тенденції ми можемо побачити зараз у Матеївецькій громаді”, – підсумовує аналітик “Антикорупційної Платформи” Остап Бринський.

*Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією.

Програма фінансується ЄС та співфінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.

1 коментар

Comments are closed.

-Реклама-
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні