Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Франківець створює на 3D-принтері моделі, які полегшують роботу лікарів

-Реклама-spot_img
spot_img

В Івано-Франківську на Промприладі, у відкритому цеху «Парасолька», діє 3D-лабораторія. Тут усі охочі можуть на 3D-принтері втілити свій власний проєкт.

Один із постійних резидентів «Парасольки» – франківський лікар Антон Шелест. У просторі він зібрав понад десяток 3D-принтерів та займається моделюванням і скануванням як комерційних проєктів, так і медичних. Недавно Антон використав свої вміння, щоб створити тимчасовий протез для військового, який проходить реабілітацію у Франківську, пише Правда.іф з посиланням на Репортер.

Принтер полегшує операцію

Антон Шелест закінчив Івано-Франківський національний медичний університет. Ще під час студентства зацікавився інженерією і проєктуванням.

Я ще тоді любив щось розкручувати, паяти, – розповідає Антон. – Одного разу прочитав у медичному журналі, що у Києві вже є виробництво ендопротезів із біосумісного титану. Мене це дуже зацікавило. Тоді я зібрав 3D-принтер і почав проєктувати якісь запчастини до техніки, машини тощо.

Після закінчення навчання Антон почав працювати лікарем-рентгенологом в обласній дитячій лікарні. Там уже мав доступ до комп’ютерної томографії, з якою можливостей для моделювання на 3D-принтері стало більше.

Я зробив кілька муляжів із даних комп’ютерної томографії і показав своєму викладачу, професору Вадиму Сулимі, – пригадує лікар. – Він зацікавився. А за кілька місяців за допомогою 3D-принтера ми створили додаткову навігацію до вже наявної заводської системи проведення хірургічної операції.

- Advertisement -
Франківець створює на 3D-принтері моделі, які полегшують роботу лікарів
Створені на принтері макети можуть допомогти лікарям підготуватися до операції

Навігація у хірургії – це спеціальне обладнання для проникнення інструментом, наприклад, у кістку, щоб провести операцію.

У нас був випадок: у хлопця в одній з кісток китиці руки була доброякісна пухлина – за формою як маленька зернинка, що розпухає зсередини у кістці, – пояснює Антон Шелест. – Єдиним способом це вирішити виявилося оперативне втручання. Особливість була в тому, що у цьому місці в руці є дуже багато кісточок, суглобових поверхонь, сухожиль. Якщо оперувати звичним способом, можна було б пошкодити суглоб чи зв’язку. Тому ми вирішили зробити на 3D-принтері спеціальне приладдя, куди пацієнт вставляє руку, вона фіксується, ми робимо зверху спеціальну направляючу накладку. Через отвір у ній вставляємо спеціальний стилет для забору біопсії, робимо надріз, потрапляємо у кісточку й дістаємо ядро. Це була дуже малоінвазивна операція – лише два шви.

Франківець створює на 3D-принтері моделі, які полегшують роботу лікарів
Працювати з 3D-принтером Антон навчився ще під час навчання в університеті

Протез для військового

Недавно Антон Шелест, за координації Вадима Сулими, створив на 3D-принтері протез для пораненого військового. Боєць втратив на війні пів долоні. Тож у 3D-лабораторії йому створили тимчасовий протез, щоб було зручніше проходити реабілітацію.

Ми не можемо зробити ідеальну біонічну руку. Для цього не вистачає команди і потужностей, – каже Антон Шелест. – Тож ми з професором Вадимом Сулимою вирішили зробити таку фіксацію до милиць. Річ у тім, що у військового є ще й протез на правій нозі від коліна і багато операцій на лівій нозі. Йому дуже важко вставати через незручне устаткування, на якому він ходить на милицях. А ми йому трохи полегшимо реабілітацію.

Тож, коли поранений звикне до протеза на правій нозі й розробить ліву ногу, користуватиметься тимчасовим протезом на руку, який розробив Антон. Потім його руку протезують уже біонічним протезом.

Читайте: Сталеві духом. У Франківську показали фото поранених захисників і збирають гроші, щоб втамувати їхній біль

Це перший медичний проєкт, який реалізував Антон Шелест. Він працює сам, за допомоги стажера Олександра Беляка. З лікарні роботу координують Вадим Сулима і його помічниця, лікарка Юлія Філяк.

А ще невелика команда виготовляє накладки на протези для військових. Вони слугують для комфорту поранених.

Ми проєктуємо накладку на трубу, яка йде від куксотримача до стопи, щоб імітувати форму ноги, – каже лікар. – Коли військовий йде у штанах, видно, що там труба, тож декому це може бути морально не комфортно. Тому от зараз двоє хлопців звернулися, щоб я зробив їм накладки. Тож чекаю розміри й буду виготовляти.

Франківець створює на 3D-принтері моделі, які полегшують роботу лікарів

Медична 3D-лабораторія у Франківську

Усі замовлення на медичну тематику Антон Шелест створює на волонтерських засадах. Фінансує благодійну діяльність з комерційних замовлень на 3D-друк, яких має достатньо. Є замовлення і з Європи, США, Канади.

На «Парасольці» Антон Шелест працює приблизно рік. Саме тут займається комерційними й соціальними проєктами і тут, разом з двома друзями, облаштував свою невелику 3D-ферму (зібрання в одному місці 3D-принтерів для друку – авт.). Замовлення для військових виконує в іншому місці, бо «Промприлад.Реновація» – соціальний проєкт і не працює для військових потреб.

Франківець створює на 3D-принтері моделі, які полегшують роботу лікарів
Відкритий цех “Парасолька” розташований зараз у корпусі С

Читайте: Пластик на лавки. Що роблять із кришечок з контейнера-серця у Франківську (ФОТО, ВІДЕО)

Інколи з проханнями звертаються й інші резиденти «Промприладу».

Прибігають хлопці з інших майстерень чи з офісу мережі «23 ресторани», просять спроєктувати щось для їхнього обладнання. Якщо це неможливо реалізувати, проєктую їм сам, – каже Антон Шелест. – Бо до кожного проєкту треба обирати свій матеріал і свій метод виготовлення. Десь можна використати метал, десь пластик.

Зараз майстерня «Парасолька» розташована у корпусі С на «Примприладі». Скоро переїдуть у нове приміщення, де наразі триває ремонт. Зміни заплановані у рамках проєкту «Нова економіка Франківська», за яким планують створити мейкерспейс – відкриті майстерні, де кожен зможе реалізувати свій проєкт, зокрема, і з 3D-сканування. Проєкт «Нова економіка Франківська» фінансується Європейським Союзом і, крім ремонту нових приміщень і створення майстерень, передбачає підтримку бізнесу ваучерами та навчанням.

Франківець створює на 3D-принтері моделі, які полегшують роботу лікарів
Скоро “Парасолька” переїде в інше приміщення на Промприладі

А в майбутньому Антон Шелест мріє розвинути свою справу зі сканування на 3D-принтері, бо це значно полегшує роботу для медиків.

Методи 3D-сканування в медицині – це майбутнє, яке вже настало. І яке нарешті дійшло до нас, навіть до Франківська, – каже Антон. – Якби у кожному місті була така лабораторія при університеті чи обласній лікарні, яка могла б виконувати запити місцевих лікарів, це було б дуже зручно для всіх. Створити таку лабораторію у Франківську і є моєю метою.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-
Квартири Івано-Франківськ
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні