Франківськ – місто майбутніх робототехніків

Франківськ – перше і поки єдине місто в Україні, де дітей безкоштовно навчають робототехніці. Проект вже дає перші результати, важливі й корисні для міської громади, пише Sotka.

Дитина має спробувати

Курс із вивчення Arduino-робототехніки запровадили минулого року у міському центрі науково-технічної творчості на базі гуртка з радіоелектроніки.

Arduino (Ардуіно) — це апаратна обчислювальна платформа для аматорського конструювання. Фактично це маленький комп’ютер, який має серце і мозок – мікроконтролер, спеціальне програмне забезпечення, на якому створюється програмне керування, пояснює викладач центру науково-технічної творчості та розробник навчальної програми з Arduino-робототехніки Олександр Аронець.

Сьогодні у гуртку займаються три десятки дітей. Наймолодшим – від 10 років.

“У нас принцип: дитина повинна спробувати. Якщо подобається – буде працювати, – розповідає Олександр. – Кажуть, що неможливо навчити співати дитину, в якої немає слуху. Це неправда. Якщо є бажання – навчиться. Це ж саме стосується програмування та електроніки”.

З допомогою різних давачів, модулів Arduino можна створити будь-яку автоматичну систему, і діти спочатку вчаться робити найпростіші речі. Поступово завдання стають складнішими. На завершення першого року навчання учні вже складають роботів.

Вихованці вчаться паяти, збирати радіоелектронні компоненти методом безпайкового монтажу – за допомогою бредборту. Врешті, можуть розробляти  навіть власних роботів і в майбутньому стати професійними робототехніками.

Соціальний проект Free Arduino ініціював підтриємець Олексій Трелевський. Він продає обладнання, в тому числі й роботизовану техніку. Підприємець на практиці зіштовхнувся з проблемою браку фахівців з робототехніки. “Важко знайти спеціалістів з програмування «заліза». Я вирішив, що їх треба готувати самотужки», – каже Олексій.

Олексій спершу організував гурток на базі свого магазину, куди запросив викладати Олександра Аронця. У чоловіків бачення, як розвивати робототехніку в Івано-Франківську.

На той час навчальна програма з Arduino робототехніки для дітей вже була затверджена Міністерством освіти і науки – розрахована на 72 години і три роки навчання на гуртках. Олександр Аронець написав перший підручник з Arduino українською мовою. Однак, для впровадження гуртків на базі шкільних та позашкільних закладів міста бракувало першого поштовху.

Трелевський подавав проект Free Arduino на грантові програми та звертався до меценатів. Так вдалося зібрати кошти на видання 1000 примірників підручника. Грошей вистачило також на 10 освітніх наборів Arduino, які передали у навчальні заклади, де відкрили такі гуртки.

Аронець і Трелевський модернізували набір, що зробило його дешевшим і доступнішим для шкільних гуртків. Провели безкоштовне навчання з Arduino – підготували 16 вчителів з робототехніки. Це дозволило відкрити 9 безкоштовних гуртків у школах Івано-Франківська.

“Ми залучаємо громаду, освітян, владу міста та бізнес, – розповідає Олексій. – Ми не просто створюємо безкоштовні гуртки, ми створюємо спільноту робототехніків і думаємо, як її розвивати».

Для школярів 10-11 класів вже планують навчання з програмування мікроконтролерів. Це буде плавним переходом від Arduino до рівня професійних завдань.

Ініціатива Олексія вже вийшла за межі міста. Гуртки робототехніки за підтримки франківців запрацювали у кількох школах області. Олександр Аронець вірить, що така “ланцюгова реакція” стане основою для підготовки якісних професіоналів, за якими полюватимуть працедавці. На ринку праці знання у сфері робототехніки можуть бути лише перевагою.

“Я цим хочу займатися, бо розвиток нації визначається знаряддями праці і засобами виробництва, які вона використовує. Якщо ми продовжимо застосовувати старі методи виховання, освіти, розвитку технічної творчості – то завжди будемо лише наздоганяти сучасний світ, – пояснює свою мотивацію Олександр Аронець.

Олександр мріє, щоб Україна була серед країн-новаторів. Для цього, каже він, треба змінювати не стільки владу, скільки власне ставлення до реальності.

Eco City

Ідея соціального проекту Eco City спала на думку вихованцям Олександра Аронця, коли вони брали участь у своєму першому підлітковому хакатоні.

До команди інноваторів увійшли п’ятеро підлітків: 15-річний Дмитро Обухов (програмування пристрою, налагодження передачі даних та розробка мобільного додатку, супровід проекту), 17-річний Богдан Фіцак (розробка 3D моделі пристрою, підбір модулів та виготовлення, розробка 3D моделі давачів швидкості вітру та напрямку вітру, супровід проекту), 17-річний Андрій Крохмалюк (компонування та виготовлення пристроїв, супровід проекту), 13-річний Володимир Врюкало (розробка мобільного додатку, супровід проекту), 11-річний Мар’ян Врюкало (супровід проекту).

Хлопці вважають, що сьогодні люди небезпечно мало переймаються екологічними проблемами, не відчувають відповідальності за довкілля. Діти вирішили це змінювати, наскільки можуть. Для цього вони задумали мережу пристроїв, які вимірюють якість повітря у місті.

Проект використовує Arduino робототехніку для побудови метеостанцій-аналізаторів атмосфери. Дані збираються на сервер, де їх вивчають, щоб визначити джерела забруднення.

На жаль, на хакатоні цей проект не знайшов підтримки. Організаторам реалізація Eco City видалась надто складною для дітей. Але Олексію Трелевському ідея юних робототехніків запала в душу. Діти створили прототип метеостанції, який вже успішно працює: моніторить показники забрудненості повітря в його магазині. Проект подали на грантовий конкурс – і отримали фінансування.

Ці пристрої передовсім будуть фіксувати концентрацію твердих мікрочастинок, що утворюються при згоранні різних видів палива. Вони дуже шкідливі для здоров’я, тому точна інформація про якість повітря у місті дуже потрібна самим мешканцям. Також пристрої відображатимуть температуру, вологість та рівень шуму.

Вже незабаром всі мешканці та гості міста зможуть в онлайн режимі дізнаватися про якість повітря в п’яти локаціях Івано-Франківська. В мерії погодили встановлення станцій біля ресторану “Urban Space 100” та на чотирьох автобусних зупинках.

Показники станцій наразі виводяться на сайт, а незабаром юні винахідники  запустять зручний мобільний додаток.

Хлопці мріють, що їхній проект не обмежиться лише інформуванням мешканців. Вони надіються, що він стане корисним міській владі при розробці програм з покращення міської екології.

(Visited 140 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Ага, шумери поруйнували всі заводи і хочуть майструвати роботів. Та ви навіть калькуляторів не годні зібрати, котрі штампував Позитрон як семочки в 80-90 роках ще за совка. Тепер там певно буряни цвітуть

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9513

загрузка...

В День Прапора Дзвиняцька громада підкорила Говерлу (фоторепортаж) 20:54

Сьогодні, 23 серпня, в Україні відзначають День Прапора. Учасники Молодіжної ради Дзвиняцької ОТГ ще зранку вирушили в дорогу, щоб втілити в життя свій нещодавній задум. Близько 20 людей з Дзвиняча,...

Мешканці міста насолодилися вечірніми краєвидами з міської Ратуші (фоторепортаж) 20:30

Сьогодні, 23 серпня, по всій Україні відзначається День Прапора. У Івано-Франківську протягом дня відбувся ряд заходів, а вже ввечері був вечірній підйом на оглядовий майданчик на міській Ратуші, інформує Правда.іф.

У прикарпатському селі оселяться доісторичні тварини (фоторепортаж) 20:23 3 коментарі

На Прикарпатті в селі Підгір'я активно тривають роботи із виготовлення вражаючих скульптур мамонтів. Сімейство доісторичних гігантів «оживе» просто неба вже у жовтні місяці. Зараз скульптори брати Пилипонюк (Богдан, Тарас і...

Поліклініки міста провели флешмоб до Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України (фоторепортаж) 19:10 3 коментарі

Сьогодні, 23 серпня, працівники поліклінік Івано-Франківська провели флешмоб до Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України, інформує Правда.іф. "Україна-це Ти! Флешмоб для Структурних підрозділів. Ви - найкращі та найкреативніші! Підтримаймо код...

Мешканці міста можуть переглянути виставу під відкритим небом (фоторепортаж) 19:10

Сьогодні у Івано-Франківську розпочалася вистава "Нового театру" - "Абрикосовий Рай", пише Правда.іф. Перегляд вистави проходить у Палаці Потоцького під відкритим небом. Мешканці міста мають змогу насолодитися ліричною драмою за п'єсою...

Не зраджують традиціям: в Угорниках влаштували патріотичний велопробіг (фоторепортаж) 18:55

Сьогодні, 23 серпня, в Угорниках влаштували традиційний велопробіг. Про це на своїй сторінці у Фейсбук написав міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, передає Правда.іф. "В Угорниках своя традиція. Вони організовують патріотичний...

У центрі Івано-Франківська відбувається молодіжна мистецька акція "Прапор України" (фоторепортаж) 17:38

Молодіжна мистецька акція "Прапор України" проходить у середмісті Івано-Франківська, пише Правда.іф.  Для франківців організували святковий концерт та вікторину. Також усім присутнім роздають синьо-жовті стрічки, як символ свята. На завершення учасники...

До Дня Незалежності у франківському спортклубі InterFit 50% знижки на абонементи 15:33

До Дня Незалежності України у спортклубі InterFit в Івано-Франківську 50% ЗНИЖКИ на 3, 6 і 12-місячні абонементи в тренажерний зал (повний безлім)! Щоб скористатися цією класною пропозицією, є два варіанти. INSTAGRAM. Зробіть...

Відома гімнастка розлучилася з одіозним олігархом (фото) 15:06 1 коментар

Про те, що гімнастка Ганна Різатдінова вже не разом із депутатом-утікачем Олександром Онищенком, стало відомо ще на початку червня. Але сама спортсменка підтвердила це лише зараз у коментарі JetSetter.ua. "Так, ми з...

Сексуальна Настя Каменських похизувалася формами у крихітному бікіні 14:37

Українська поп-виконавиця Настя Каменських насолоджується останніми літніми днями, проводячи їх поруч з басейном. Зваблива співачка, яка полюбляє продемонструвати свій стрункий животик та сідниці, не змогла не засвітити ще кілька подібних...

Потребуючим франківським родинам передали благодійну допомогу з Франції (фоторепортаж) 14:23

Міський центр соціальних служб для дітей, сім' ї та молоді надає соціальні послуги та здійснює соціальний супровід різних категорій населення, серед яких сім' ї, що потрапили у складні життєві обставини....

«Чорна п'ятниця» - за розкладом: Марцінків перевірив чистоту в місті перед Днем Незалежності (фоторепортаж) 13:16

Чиновники на велосипедаї та самокатах проінспектували місто. Про це написав на своїй сторінці у соцмережі Фейсбук міський голова Руслан Марцінків, передає Правда.іф. "Свято, а чорна п'ятниця - за розкладом. Бо...

На Площі Ринок розпочався ярмарок "Прикарпатський вернісаж" (фоторепортаж) 12:36

 Сьогодні, 23 серпня, в Івано-Франківську в рамках святкування Дня Прапора та Дня Незалежності України розпочався святковий ярмарок "Прикарпатський вернісаж", інформує Правда.іф. На ярмарку представлені вишивки, кераміка, сувенірна продукція, сири, мед та...

У дитячій лікарні Івано-Франківська презентували відремонтовані відділення (фоторепортаж) 11:47

Сьогодні у Івано-Франківській міській дитячій лікарні відкрили відремонтовані хол та інфекційне відділення грудного вигодовування, інформує Правда.іф. "На сьогоднішній день ми повністю завершили ремонт інфекційного відділення грудного вигодовування, облаштували його меблями,...

Даша Астаф'єва знялася в сексуальній фотосесії на даху 11:34

Екс-учасниця гурту NikitA Даша Астаф'єва взяла участь у фотосесії на даху. Чорно-білими знімками вона поділилася на своїй сторінці у Instagram. Зйомка вийшла дуже сексуальною і драматичною. На фото Астаф'єву можна побачити в...

Франківські красуні змагалися у “перегонах на підборах” (фоторепортаж) 10:35

Традиційну акцію «Перегони на підборах» під відкритим небом провели 18 серпня ТРЦ «Велес» та спортивний клуб «Альянс». Участь у перегонах взяли дівчата віком від 18 років на підборах від 9...

Українська фітнес-модель викликала справжній фурор "гарячими" світлинами з відпочинку (18+) 10:33 5 коментарів

Українська фітнес-модель і тренер Юлія Мішура викликала справжній фурор у мережі, показавши знімки зі свого відпочинку на Кіпрі. 27-річна киянка, яка в 2016 році виграла чемпіонат Європи WBPF (Всесвітня федерація...

Рятувальники Прикарпаття отримали подяки та грамоти з нагоди Дня Незалежності України (фоторепортаж) 09:50

Рятувальники Івано-Франківщини отримали подяки та грамоти від міського голови Руслана Марцінківа за сумлінне виконання службових обовя`зків та з нагоди відзначення 28-ї річниці Незалежності України та Дня Державного Прапора України.  

"Живий прапор": у Івано-Франківську провели святковий флеш-моб (фоторепортаж) 08:47

Флеш-моб та сотні франківців. Так, сьогодні Івано-Франківськ відзначає День прапора. На площі перед облдержадміністрацію мешканці міста створили так званий "живий" синьо-жовтий прапор, пише Правда.іф. "Щороку ми робимо флешмоб. Цього року...

Франківський митець передав свою нагороду за найкращий дворик міста у фонд Мистецького братства (фоторепортаж) 22:41

Як повідомляла раніше Правда.іф, у Івано-Франківську нагородили переможців конкурсу “Кращий дворик”. Відомий митець Ігор Роп’яник здобув третє місце у номінації «Краще приватне подвір’я (садиба)». Свою нагороду чоловік передав у фонд Мистецького братства....
  • ріел ІФ виринаюча