Франківськ – місто майбутніх робототехніків

Франківськ – перше і поки єдине місто в Україні, де дітей безкоштовно навчають робототехніці. Проект вже дає перші результати, важливі й корисні для міської громади, пише Sotka.

Дитина має спробувати

Курс із вивчення Arduino-робототехніки запровадили минулого року у міському центрі науково-технічної творчості на базі гуртка з радіоелектроніки.

Arduino (Ардуіно) — це апаратна обчислювальна платформа для аматорського конструювання. Фактично це маленький комп’ютер, який має серце і мозок – мікроконтролер, спеціальне програмне забезпечення, на якому створюється програмне керування, пояснює викладач центру науково-технічної творчості та розробник навчальної програми з Arduino-робототехніки Олександр Аронець.

Сьогодні у гуртку займаються три десятки дітей. Наймолодшим – від 10 років.

“У нас принцип: дитина повинна спробувати. Якщо подобається – буде працювати, – розповідає Олександр. – Кажуть, що неможливо навчити співати дитину, в якої немає слуху. Це неправда. Якщо є бажання – навчиться. Це ж саме стосується програмування та електроніки”.

З допомогою різних давачів, модулів Arduino можна створити будь-яку автоматичну систему, і діти спочатку вчаться робити найпростіші речі. Поступово завдання стають складнішими. На завершення першого року навчання учні вже складають роботів.

Вихованці вчаться паяти, збирати радіоелектронні компоненти методом безпайкового монтажу – за допомогою бредборту. Врешті, можуть розробляти  навіть власних роботів і в майбутньому стати професійними робототехніками.

Соціальний проект Free Arduino ініціював підтриємець Олексій Трелевський. Він продає обладнання, в тому числі й роботизовану техніку. Підприємець на практиці зіштовхнувся з проблемою браку фахівців з робототехніки. “Важко знайти спеціалістів з програмування «заліза». Я вирішив, що їх треба готувати самотужки», – каже Олексій.

Олексій спершу організував гурток на базі свого магазину, куди запросив викладати Олександра Аронця. У чоловіків бачення, як розвивати робототехніку в Івано-Франківську.

На той час навчальна програма з Arduino робототехніки для дітей вже була затверджена Міністерством освіти і науки – розрахована на 72 години і три роки навчання на гуртках. Олександр Аронець написав перший підручник з Arduino українською мовою. Однак, для впровадження гуртків на базі шкільних та позашкільних закладів міста бракувало першого поштовху.

Трелевський подавав проект Free Arduino на грантові програми та звертався до меценатів. Так вдалося зібрати кошти на видання 1000 примірників підручника. Грошей вистачило також на 10 освітніх наборів Arduino, які передали у навчальні заклади, де відкрили такі гуртки.

Аронець і Трелевський модернізували набір, що зробило його дешевшим і доступнішим для шкільних гуртків. Провели безкоштовне навчання з Arduino – підготували 16 вчителів з робототехніки. Це дозволило відкрити 9 безкоштовних гуртків у школах Івано-Франківська.

“Ми залучаємо громаду, освітян, владу міста та бізнес, – розповідає Олексій. – Ми не просто створюємо безкоштовні гуртки, ми створюємо спільноту робототехніків і думаємо, як її розвивати».

Для школярів 10-11 класів вже планують навчання з програмування мікроконтролерів. Це буде плавним переходом від Arduino до рівня професійних завдань.

Ініціатива Олексія вже вийшла за межі міста. Гуртки робототехніки за підтримки франківців запрацювали у кількох школах області. Олександр Аронець вірить, що така “ланцюгова реакція” стане основою для підготовки якісних професіоналів, за якими полюватимуть працедавці. На ринку праці знання у сфері робототехніки можуть бути лише перевагою.

“Я цим хочу займатися, бо розвиток нації визначається знаряддями праці і засобами виробництва, які вона використовує. Якщо ми продовжимо застосовувати старі методи виховання, освіти, розвитку технічної творчості – то завжди будемо лише наздоганяти сучасний світ, – пояснює свою мотивацію Олександр Аронець.

Олександр мріє, щоб Україна була серед країн-новаторів. Для цього, каже він, треба змінювати не стільки владу, скільки власне ставлення до реальності.

Eco City

Ідея соціального проекту Eco City спала на думку вихованцям Олександра Аронця, коли вони брали участь у своєму першому підлітковому хакатоні.

До команди інноваторів увійшли п’ятеро підлітків: 15-річний Дмитро Обухов (програмування пристрою, налагодження передачі даних та розробка мобільного додатку, супровід проекту), 17-річний Богдан Фіцак (розробка 3D моделі пристрою, підбір модулів та виготовлення, розробка 3D моделі давачів швидкості вітру та напрямку вітру, супровід проекту), 17-річний Андрій Крохмалюк (компонування та виготовлення пристроїв, супровід проекту), 13-річний Володимир Врюкало (розробка мобільного додатку, супровід проекту), 11-річний Мар’ян Врюкало (супровід проекту).

Хлопці вважають, що сьогодні люди небезпечно мало переймаються екологічними проблемами, не відчувають відповідальності за довкілля. Діти вирішили це змінювати, наскільки можуть. Для цього вони задумали мережу пристроїв, які вимірюють якість повітря у місті.

Проект використовує Arduino робототехніку для побудови метеостанцій-аналізаторів атмосфери. Дані збираються на сервер, де їх вивчають, щоб визначити джерела забруднення.

На жаль, на хакатоні цей проект не знайшов підтримки. Організаторам реалізація Eco City видалась надто складною для дітей. Але Олексію Трелевському ідея юних робототехніків запала в душу. Діти створили прототип метеостанції, який вже успішно працює: моніторить показники забрудненості повітря в його магазині. Проект подали на грантовий конкурс – і отримали фінансування.

Ці пристрої передовсім будуть фіксувати концентрацію твердих мікрочастинок, що утворюються при згоранні різних видів палива. Вони дуже шкідливі для здоров’я, тому точна інформація про якість повітря у місті дуже потрібна самим мешканцям. Також пристрої відображатимуть температуру, вологість та рівень шуму.

Вже незабаром всі мешканці та гості міста зможуть в онлайн режимі дізнаватися про якість повітря в п’яти локаціях Івано-Франківська. В мерії погодили встановлення станцій біля ресторану “Urban Space 100” та на чотирьох автобусних зупинках.

Показники станцій наразі виводяться на сайт, а незабаром юні винахідники  запустять зручний мобільний додаток.

Хлопці мріють, що їхній проект не обмежиться лише інформуванням мешканців. Вони надіються, що він стане корисним міській владі при розробці програм з покращення міської екології.

(Visited 107 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Ага, шумери поруйнували всі заводи і хочуть майструвати роботів. Та ви навіть калькуляторів не годні зібрати, котрі штампував Позитрон як семочки в 80-90 роках ще за совка. Тепер там певно буряни цвітуть

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4116

загрузка...

Аферист з франківського передмістя вдавав із себе офіцера СБУ цим самим видурюючи у місцевих підприємців десятки тисяч доларів (фоторепортаж) 18:01

Мешканець Прикарпаття, громадянин України Гринишин В.В., представляючись співробітником Служби безпеки України, входив у довіру прикарпатців та шляхом обману присвоював їх гроші.   Про це “Галці” повідомили в Управлінні внутрішньої безпеки...

Після пекла. Як за чотири роки змінилося життя бійців з Прикарпаття, які захищали Донецький аеропорт (фоторепортаж) 17:46 1 коментар

Цієї неділі, 20 січня, до Івано-Франківська з’їдуться військові з усієї області, аби пам’ятною ходою вшанувати захисників Донецького аеропорту (ДАП). 55-річний Олександр Жилак із Коломиї тримав оборону десь за 5 км...

На Прикарпатті відкопали черговий архів УПА, який датований 1946 роком (фоторепортаж) 16:35 9 коментарів

Сьогодні, 17 січня, у Рогатині на Івано-Франківщині місцеві мешканці передали повстанський архів, які вони виявили, директорові Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького" Русланові Забілому. У лісі під Рогатиномт троє місцевих знайшли...

Прикарпатцям на замітку: що приготувати на Другий Святвечір (рецепти ) 16:30

Другий Святий вечір, або "Голодна кутя" – це вечір 18 січня напередодні Водохреща. З появою першої зірки на небі вся сім'я сідає за стіл, який накривають лише пісними стравами, а...

Прикарпатські правоохоронці розшукують психічно неповносправну жінку, яка зловживає алкоголем та веде антисоціальний спосіб життя (фотофакт) 16:30 2 коментарі

Косівським відділом поліції розшукується Ванджурак Ніна Іванівна, 1983 р.н., жителька села Річка, участок Мариш, Косівського району, яка 03.01.2019 близько 12:00 годин покинула місце свого проживання та пішла в невідомому напрямку....

Голі Сергій і Сніжана Бабкіни радісно повалялися у снігу, прикрившись віником (фото) 15:06 1 коментар

Співак дуже емоційно тішився, поки його закопували у сніг лопатою. Український співак Сергій Бабкін, чия пісня очолила топ-40 хітів на українському радіо, показав, як екстремально розважається з дружиною, танцівницею Сніжаною Бабкіною....

Як прикарпатський учасник шоу “Зважені та щасливі” допомагає іншим худнути та долати комплекси (відеосюжет) 14:58 1 коментар

Володимир Однорог, учасник реаліті-шоу «Зважені та щасливі», розповів, як не набрати зайвих кілограмів, схуднути без шкоди для здоров'я і втримати вагу. Він знає, що таке комплекси через зайву вагу, знає,...

Спокуслива Дорофєєва у купальнику показала свій відпочинок у Дубаї (фото) 14:37 1 коментар

Співачка зняла відео у рамках флешмобу на підтримку її британської колежанки Адель. Співачка Надя Дорофєєва, яка разом із чоловіком, блогером Володимиром Дантесом відпочиває у Дубаї, долучилася до світового флешмобу #adelechallenge, який...

Солістка популярного гурту Kazka на Шрі-Ланці засвітила сідниці в купальнику (пікантні фото) 13:36

Солістка гурту Kazka Олександра Зарицька зробила те, чого її фанати, певно, давно чекали. Співачка показалася в купальнику на відпочинку. Причому, з найпікантнішого ракурсу – ззаду.  Олександра не хвилюється про свої кілограми, тому...

П'яний водій вчинив дві ДТП у центрі Івано-Франківська та утік із місця пригоди (фотофакт) 13:21

16 січня на вулиці Академіка Сахарова патрульні побачили жінок, які кликали на допомогу. Поруч стояли два автомобілі – Ford і Daewoo. Одна з жінок розповіла, що вона керувала Daewoo і...

Зіркова франківчанка Тіна Кароль вразила фанатів на сцені Львівської опери (фото) 12:57 2 коментарі

Співачка в прямому сенсі виблискувала на сцені Львівської опери Тіна Кароль виступила 15 січня у Львівській опері з унікальною концертною програмою “Різдвяна історія”. В рамках новорічного концерту українська виконавиці представила...

В мережі з’явились фото заводу в Калуші після пожежі (фотофакт) 12:26

12 січня в місті Калуш Івано-Франківської області загорівся олефіновий завод. До гасіння пожежі залучили 20 одиниць техніки та 110 чоловік особового складу пожежно-рятувальних підрозділів У ДСНС в області. У державній...

Відома франківська блогерка розповіла, як почала заробляти гроші через Інстаграм 11:13 2 коментарі

“Інстаграм – це можливості”, – каже франківка Саша Пустовіт, яку в мережі знають під ніком sashaabo. “Всі ті, хто не сидить просто на дивані і не рахує чужі гроші, а сам...

Народний депутат Євген Дейдей став батьком уперше (фото) 11:02 1 коментар

31-річний депутат Євген Дейдей став батьком уперше. 14-го січня його дружина Дарина народила сина. І про це повідомив у мережі сам щасливий батько. Як відомо, Дейдей розлучився з першою дружиною на початку...

У Зарваниці помер священик з Івано-Франківщини 10:55

13 січня після тривалої хвороби відійшов у вічність священик Української греко-католицької церкви отець Василій Івасюк. Народився священнослужитель 4 квітня 1944 року у селі Дора, Івано-Франківської області. Ієрейські свячення отримав від...

Старі франківські будинки продовжують осипатися людям на голови (фотофакт) 08:36

Старі франківські будинки продовжують осипатися людям на голови Вчора у другій половині дня, о 17.42 годині, у місті Івано-Франківську, по вулиці Грушевського, знадобилась допомога місцевих рятувальників. Працівниками ІФ МАРС надано...

Дорога з Івано-Франківська до Львова заблокована через ДТП: пасажирський "неоплан" вилетів з дороги (фотофакт) 08:26

Сьогодні, 17 січня, о восьмій годині ранку, на дорозі Бібрка – Львів сталася ДТП. Як повідомили в оперативному чаті IF INFO свідки з місця події, у с. Старе Село з...

На «Пасічній» горіла багатоповерхівка (фотофакт) 07:15

На «Пасічній» горіла багатоповерхівка В середу у обідню пору, о 12.40 годині, у місті Івано-Франківську, по вулиці Целевича, трапилася пожежа. Горіли речі домашнього вжитку на балконі та в приміщенні житлової...

Почути мамин голос: Маленькому прикарпатцю потрібні кошти на обстеження 00:15

Маленькому Миколці Полюк з Тисмениці потрібна допомога для придбання дороговартісного імпланта. Хлопчику поклали діагноз: глухота 4 ступеня. Наразі хлопчик з мамою вже перебуває на обстеженні в Києві. "Хочемо поділитися з...

Івано-Франківськ виграв конкурс на впровадження концепції Smart City 23:21

Місто виграло конкурс та буде реалізовувати проект «Впровадження інноваційних та безпечних для клімату рішень концепції Smart City в галузі інфраструктури, мобільності та енергоефективності в містах України». Вчора, 15 січня підписали...
  • ріел ІФ виринаюча