Гроші на небо. Коли франківський аеропорт нарешті стане сучасним

Франківський аеропорт є предметом суперечок уже багато років. Міська влада нарікає на компанію «Скорзонера», якій він переданий у концесію, а ті у свою чергу говорять, що це – політичні спекуляції. Під час останнього візиту на Прикарпаття президент Володимир Зеленський домовився про початок реконструкції та пообіцяв гроші з держбюджету.

Тим часом франківці лише мріють про широкий вибір авіарейсів і сучасний термінал, пише “Репортер“.

Робіть, усе повернемо

Нову увагу до аеропорту привернув Володимир Зеленський, коли відвідав його 2 серпня. Тоді директор аеропорту Петро Осипенко розповів, що потрібна нова злітно-посадкова смуга, щоб приймати більші літаки, а також реконструкція терміналу.

«Міська влада зацікавлена в аеропорті, ви зацікавлені. Ви знаходите гроші на все, а держава вам потім потрішечки віддасть 40 млн доларів, – звернувся Володимир Зеленський до Олександра Шевченка, колишнього директора «Скорзонери», потім народного депутата, який і нині небайдужий до справ компанії. – Зараз 40 млн надати, щоб упродовж року побудувати смугу, – просто немає цих грошей. Ми можемо цю суму розбити, наприклад, на три роки. За три роки віддам. Але ви не будете чекати. І Івано-Франківщина не буде чекати».

На прохання Шевченка подумати Зеленський сказав, що вирішити треба зараз і що він пропонує нормальні умови.

«Але ж у вас дуже складний договір про концесію, правильно? Підписуємо інвестиційну угоду з гарантією повернення за те, що повинна побудувати держава. Є інший варіант: ви будуєте, ми нічого не повертаємо», – засміявся Зеленський.

«Ми навіть не маємо права будувати цю смугу», – каже Шевченко.

«Ми знайдемо варіант, як вам надати ці права», – підсумував президент і вони потиснули руки.

Невже справді усе так просто?

Важка концесія

Міжнародний аеропорт Івано-Франківськ перебуває у комунальній власності й належить громаді області – за винятком посадково-злітної смуги, яка належить державі. Перший аеровокзал почали будувати ще у 1962, у 1992 він отримав статус міжнародного, а у 2002 його передали в комунальну власність області. Першим орендарем було ПП «Явсон», а у 2005 році – ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття».

У 2010 році Івано-Франківська ОДА передала аеропорт ТОВ «Скорзонера» на правах концесії (тимчасова експлуатація з обов’язковою виплатою концесійного внеску). Юрист Мирон Дмитрикпрацював тоді в ОДА і входив у робочу групу з моніторингу виконання концесійного договору.

«Головою адміністрації тоді був друг Шевченка Микола Палійчук і під кінець його каденції, у 2009 році, вони вирішили провести конкурс по укладенню концесійного договору, – розповідає Дмитрик. – У конкурсі взяли участь дві фірми – «Наф­тохімік Прикарпаття» і «Скорзонера». Бенефіціарами обох фірм є КоломойськийБоголюбов, частково Шевченко. Виграла «Скорзонера».

Передача відбувалася на хвилі підготовки до Євро 2012, тож однією з умов концесійного договору було приведення аеропорту у відповідність з умовами УЄФА. Франківський аеропорт мав бути запасним.

«Насправді, концесіонер до 2012 року майже нічого не робив. Здавалося, що вони чинять перешкоди іншим авіакомпаніям, аби ті туди не заходили, – каже Мирон Дмит­рик. – Наприклад, не мала скорочуватися чисельність працівників. Навіть частини передбаченої суми інвестицій не внесли. Але «Скорзонера» обіцяла, що вони почнуть працювати, і договір не розірвали, хоч підстав було достатньо».

За словами Дмитрика, останнім часом «Скорзонера» частково виконує зобов’язання: закуплена техніка, проводяться невеликі ремонти. Але за договором ще багато роботи: ремонт терміналу, зміна електрообладнання, ремонт бомбосховища, треба зробити віп-зал для очікування…

Отже, тепер «Скорзонера» в особі Олександра Шевченка, який де-юре є лише акціонером і колишнім директором, але якого де-факто пов’язують з фірмою, зобов’язалася відремонтувати термінал. Що ж стосується злітно-посадкової смуги, то вона є власністю держави. За словами голови франківської ОДА Дениса Шмигаля, підрядника, який її будуватиме, визначить тендер. І це може бути навіть не «Скорзонера».

Лоукостів поки що не буде

В історію з аеропортом підливав масла у вогонь і франківський мер Руслан Марцінків. Він неодноразово й публічно наголошував, що аеропорт розвивають погано і пропонував взяти його в комунальну власність міста. У лютому 2018 міськрада навіть звернулася з таким проханням до обласної, але, за словами міського голови, депутати з області їм відмовили. Втім, зараз мер каже, що хто б не вкладав гроші, оновлений аеропорт – це позитив.

«Подивимося, що з того вийде. Я думаю, це був розіграний сценарій, тому, напевно, держава дасть грошей на аеропорт, який у власності Коломойського. Зараз їхній час. Але для міста це добре, тому що нам потрібен сучасний аеропорт», – говорить Марцінків.

Також мер неодноразово говорив про заборгованість «Скорзонери» щодо оренди землі. Мовляв, ділянка, на якій стоїть аеропорт, – власність міста, а договору оренди так і не уклали. Як пояснили у «Скорзонері», договір концесії не передбачає плати за оренду землі. Про це між собою мають домовлятися місто та область. За словами Дениса Шмигаля, договору про право власності на земельні ділянки, на яких розташовані об’єкти, немає, його доручили оформити лише зараз.

У «Скорзонери» взагалі важкі стосунки з франківською владою.

«Ставлення міської влади загалом до аеропорту є деструктивним і шкідливим, – кажуть у пресслужбі «Скорзонери». – Жодної підтримки немає. А постійні заяви про міфічну заборгованість за оренду землі, погрози розірвання договору концесії не сприяють не лише інвестиційній привабливості аеропорту, а й міста загалом. Жоден інвестор не буде вкладати мільйони доларів у проєкт, якому свідомо перешкоджає влада та чинить рейдерські спроби».

Говорячи про те, що з нашого аеропорту не літають іноземні авіакомпанії, ті ж лоукостери, у «Скорзонері» повідомили, що проблема не у транспортному обслуговуванні – ціни тут навіть нижчі, ніж в інших аеропортах, а у злітній смузі. Зараз аеропорт може приймати лише літаки вагою до 55 тонн. А літати на таких малих суднах невигідно для іноземних компаній.

Те саме каже й голова ОДА Денис Шмигаль.

«Та смуга, що є зараз, розрахована на легкі військові винищувачі – там 30 см подушка і 16 см самі плити, – говорить Шмигаль. – Літаки понад 55 тонн сідати на неї вже не зможуть. А всі лоукостери використовують літаки вагою приблизно 100 тонн. Тому зараз ми не можемо говорити ні про які додаткові перевезення. Натомість, з передбаченими ремонтами і новою злітною смугою, можна буде збільшити пасажиропотік у 2,5 рази. До того ж, це 60-80 нових робочих місць, податки до бюджету – на 10 млн грн в рік».

У пресслужбі «Скорзонери» повідом­ляють, що навіть нова злітно-посадкова смуга – це ще не запорука іноземних авіакомпаній у місті. Мовляв, більшість із них відмовляються літати з Франківська: місто мале, а Львів з його аеропортом – під боком.

Грошей треба багато

Також у «Скорзонері» стверджують, що за роки дії концесійного договору вже вклали в аеропорт 20 млн грн, плюс недавно витратили 18 млн грн на обладнання для безпеки польотів. За ці кошти придбали 12 спецмашин, відремонтували аеровокзал і перон, купили нове табло, встановили відеоспостереження, нове освітлення та інше. Крім того, витратили 40 млн грн на дотації збиткових рейсів по Україні. Щомісячні концесійні платежі обласній раді склали 10,7 млн грн.

Зараз подальші дії – за профільними міністерствами та обласною владою.

«Мінфін мав би передбачити фінансування для Міноборони, – говорить Денис Шмигаль. – Міністерство інфраструктури мало б підготувати пропозиції щодо внесення змін до державної цільової програми до 2023 року в частині доповнення заходами з розвитку аеропорту. За нами залишається підготовка меморандуму зі «Скорзонерою», облрадою та усіма учасниками меморандуму про те, яким шляхом мав би рухатися концесіонер».

Приблизна вартість робіт для злітно-посадкової смуги – 32 млн доларів. Разом з будівництвом нової руліжної доріжки, встановленням нового аеродромного локатора, з держбюджету треба 38,7 млн доларів. А на реконструкцію інших руліжних доріжок – ще 6,3 млн доларів. За все це має платити держава.

При цьому «Скорзонера» повинна профінансувати реконструкцію перону (15,2 млн доларів), реконструкцію аеровокзалу та оснащення його новим обладнанням (9,98 млн доларів), заміну світлосигнального обладнання (1,7 млн доларів), інші роботи та обладнання (1,45 млн доларів). Разом – 28,3 млн доларів.

***

Зараз пропускна спроможність Міжнародного аеропорту Івано-Франківськ – 120 пасажирів на годину (у Львові – 2000). Пасажиропотік – 110-112 тис пасажирів на рік. У 2017 році пасажиропотік зріс на 12,7 %, у 2018 – на 1,8 %.

Радянська будівля з сухим фонтаном перед фасадом мало нагадує потужні сучасні аеропорти. Всередині кілька людей чекають на рейс, їх тут на день лише чотири, всі – Міжнародними українськими авіалініями (власник – група «Приват»). Дивлячись на це, так хочеться, щоб франківський аеропорт став сучасніший і багатолюдніший – хоч за чиїсь гроші.

(Visited 254 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6424

загрузка...

Юнаку, який постраждав у ДТП на Калущині, потрібні кошти на лікування 00:15

Мешканець села Станькова Калуського району травмувався внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, що трапилася 15 вересня у селі Негівці. 15-річний Назар Федоришин отримав тілесні ушкодження та доставлений до лікувального закладу, інформують “Вікна”. Наразі стан хлопця важкий:...

На Верховинщині вчителька побила колишню директорку школи 23:22 2 коментарі

Вчителі та учні Ільцівської школи скаржаться на булінг з боку нової директорки та її матері – вчительки географії. Перед початком нового навчального року в загальноосвітній школі села Ільці, що на...

У Калуші стіна аварійного будинку тримається на газовій трубі (фотофакт) 23:08 1 коментар

Аварійний будинок розташований на вулиці Грушевського, 31. Про це у соцмережі повідомив Віталій Яців, інформують "Вікна". "Грушевського, 31. Поворот і спуск на Загір'я. Стіна будинку тримається на газовій трубі. Обережно", — йдеться в...

Безхатька, який вбив свого товариша по чарці, засудили до 9 років 22:41

Нещодавно, 13 вересня, Івано-Франківський міський виніс вирок чоловіку без постійного місця проживання, який вбив товариша. Інцидент стався взимку 2016 року. Обвинувачений чоловік бродягував та зловживав спиртними напоями. Тимчасово проживав у підвалі...

У селі на Рожнятівщині виявили скаженого собаку 22:27

За результатами дослідження Івано-Франківської регіональної лабораторії Держпродспоживслужби встановлено сказ собаки в с. Сваричеві Рожнятівського району. Про це повідомили у Держпродспоживслужбі Івано-Франківської області. «З метою координації дій з ліквідації захворювання проведено...

Ціна будівництва моста на Пасічну зросла на майже 600 мільйонів гривень 22:05 1 коментар

Народна депутатка від Івано-Франківська Оксана Савчук просить в уряду 150 млн грн на добудову моста через Бистрицю Солотвинську. Вартість будівництва, за її словами, становить вже 594,6 млн грн. Оксана Савчук звернулася...

Нове дорожнє кільце з’явилося в Івано-Франківську (фотофакт) 21:19 3 коментарі

Кільце облаштували на перетині вулиць Шухевича-Височана. Про це повідомили у Фейсбук-спільноті “Франківськ Автомобільний“. Облаштування кільцевої розв’язки виконала будівельна компанія “Спілка забудівників”.  

До відома прикарпатців: стало відомо, скільки вихідних буде в жовтні 20:56

Всього в жовтні 31 день, серед них – 9 вихідних і 22 робочих. 14 жовтня - День захисника України. У православному календарі це теж велике свято - Покров Пресвятої Богородиці....

Напівоголений чоловік з ножем бігав по Франківську 20:35 5 коментарів

Сьогодні, 18 вересня, у Франківську на Симоненка стався інциндент. Неприємна пригода сталась сьогодні близько 8 ранку. Прессекретар патрульної поліції Івано-Франківщини Христина Мриглід повідомила, що у квартирі сиділи двоє чоловіків та...

У Франківську сильний вітер пошкодив огорожу та дах на напівзруйнованій будівлі (фотофакт) 19:56

В Івано-Франківську 9 вересня внаслідок сильного вітру подшоджено огорожу та дах напівзруйнованої будівлі, інформує Правда.іф. Листи бляхи з огорожі та даху валяються просто по вулиці, наражаючи перехожих на небезпеку. Про це...

Через буревій на Прикарпатті без світла залишились 18 населених пунктів 19:53

Пориви вітру спричинили поодинокі вимкнення електромереж на Івано-Франківщині. Станом на 15:00 внаслідок негоди без електроенергії залишаються 14 населених пунктів повністю та 4 частково. Відключення у Галицькому, Долинському, Тисменицькому, Тлумацькому, Рогатинському...

Прикарпатцям на замітку: завершується реєстрація на щорічний Півмарафон 19:27

Шостий Франківський Півмарафон 2019 (Frankivsk Half Marathon’19) відбудеться в Івано-Франківську вже цієї неділі, 22 вересня. Зареєструватися на забіг можна лише до 19 вересня. Цього року організатори збільшили вибір дистанцій, щоб...

На пішохідному переході у Франківську авто збило дитину (фотофакт) 18:51 7 коментарів

18 вересня близько 16:00 в Івано-Франківську трапилася дорожньо-транспортна пригода. На вулиці Івасюка на пішохідному переході збили дитину. Про це повідомили в телеграм-каналі Чат 112. “”Ланос” вдарив дитину. Потерпілому хлопчику на вигляд...

В одному з готелів на Прикарпатті транслювали заборонені російські канали 18:12 1 коментар

Спільними зусиллями представника Національної ради в Івано-Франківській області та Управління СБУ краю в готелі села Поляниця припинено трансляцію трьох російських телевізійних каналів. 9 вересня до представника Національної ради України з...

У Галицькому нацпарку новий мешканець – лелека зі зламаним крилом (відеосюжет) 17:46

Селяни на Житомирщині врятували молодого лелеку, який зламав крило. Молодий лелека вчився літати, і скалічився. Поранений птах самотужки дістався до найближчої людської господи. Його прихистили, але лікувати птаха у житомирському...

Франківець намагався вкрасти з магазину верхній одяг 17:09 3 коментарі

Учора, 17 вересня, в Івано-Франківську поліцейські охорони затримали 32-річного чоловіка за крадіжку куртки. Про це інформують в управлінні поліції охорони. Завадити крадіжці допомогла кнопка «Термінового виклику поліції» і наряд поліції...

Франківців запрошують на презентацію книги Володимира Присяжнюка 16:52

20 вересня о 17 год. В Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім.. І. Франка відбудеться презентація нової поетичної збірки Володимира Присяжнюка  “ЕКСПРЕСІЇ“. Книга вийшла у видавництві «Сполом». Автор передмови —...

Разумков обзавівся прессекретаркою: що відомо про звабливу брюнетку (фото) 16:30 2 коментарі

Прессекретаркою спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова офіційно стала Ольга Туній. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомила народна депутатка від партії "Слуга народу" Євгенія Кравчук. "Тепер офіційно Ольга Туній — прессекретарка голови...

Не втратити пам’ять: про що говорить нова братська могила, знайдена на Прикарпатті (фото+відео) 16:20

У селищі Більшівці історики натрапили на нові докази радянського терору — масове поховання закатованих українців. Такі знахідки — один із небагатьох способів зрозуміти масштаби червоного терору, адже часто даних про заарештованих...

Що ми залишимо для майбутніх поколінь? На Рожнятівщині масово вирубують ліс (фотофакт) 15:44 1 коментар

В урочищі "Батин", що у Рожнятові масово вирубують ліс, інформує Правда.іф. Про це повідомила у спільноті Рожнятівщина у смартфоні Діана Данилюк. "Добралися "хижацькі руки" і до цього місця! А коло так званої...
  • Калуський бровар