Гроші розсварили калуських педагогів

Калуська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат, яка була заснована понад 40 років тому, нині переживає не найкращі часи. Цьогоріч у школі вперше немає підготовчого і першого класів.
news-image: Гроші розсварили калуських педагогів

Державна реформа, кажуть педагоги, допоможе школі померти. Утім реформа водночас дала і неочікуваний ефект. Відкриті публічні звіти змусили колектив задуматися, а відтак запідозрити керівника закладу у фінансових маніпуляціях, пише Галицький кореспондент.

У цій спеціальній школі, яка загалом складається із семи окремих будівель, завжди навчалися діти зі зниженим слухом з усієї області. Їхня кількість у ті чи інші роки коливалася в межах сотні. У минулому навчальному році було сформовано 14 класів із середньою наповнюваністю по шість учнів. Також тут діяла дошкільна група, яку відвідувало семеро діток. Більшість учнів школи тут не просто навчаються, а й живуть (додому їх забирають лише на вихідні та канікули) і потребують відповідних умов. У школі вони начебто створені, та педагоги кажуть, що не всюди.

Брак елементарного

«Початкова школа не має елементарного обладнання. Ані телевізора чи комп’ютера для дозвілля дітей, ані відповідної апаратури для їхнього навчання, – каже вчителька початкових класів Ірина Заліська. – Косметичні ремонти щороку доводиться робити за кошти батьків, інформаційні стенди – за гроші вчителів, а іграшки хіба що спонсори та меценати подарують…»

Колеги Ірини Ігорівни демонструють ігрову кімнату в корпусі, де розміщені початкові класи. Вона з двома диванами, але зовсім без іграшок. Єдиною розвагою для дітей тут є кілька великих м’яких кубиків. Кімната має всього кілька «квадратів». Усе ж «багатство» школи – в адміністративному корпусі, кажуть педагоги. А вони навіть до ксерокса не мають доступу, що вже казати про спеціалізовану літературу чи обладнання.

Бракує, за словами вчителів, елементарного. До прикладу, логопедичних зондів, які є першочерговим інструментом для допомоги в постановці звуків і формуванні вимови у діток. Із старшими учнями працювати не легше. Деяким вчителям, коли вони готуються до уроків, доводиться звертатися за допомогою до колег зі звичайних шкіл. Інакше будь-які лабораторні та практичні роботи з фізики, хімії чи біології стають «віртуальними».

Педагоги кажуть, що раніше на всі ці речі якось менше звертали уваги. Але після того, як школа, відповідно до законодавства, почала регулярно публікувати звіти, задумалися. Адже з’ясувалося, що заклад загалом оперує немалими грошима. За 2017 рік, до прикладу, загальна сума видатків склала понад 12 млн. гривень. І хоча 10 млн. з цієї суми пішли на зарплати, 2 млн. все ж витратили на потреби школи.

«Два роки поспіль у школі робили реконструкцію складських приміщень. Не ремонти класів, не реконструкцію навчальних корпусів, а саме складів! Ми не маємо обладнання, інвентарю, жодного нового кабінету, а тут реконструкція складу! Там справді розбили стіни, встановили перегородки, вікна, двері та підлогу. В результаті кабінети отримали заступник з господарської діяльності та інженер-технік, – наголошує Ірина Заліська. – Деякі суми зі звітів, як на мене, взагалі фантастичні. До прикладу, за минулий навчальний рік на бензин списали 50 тис. гривень, цього року – 60 тисяч. У нас діти їздять у ПТУ №7 на допрофільну підготовку. Але за рік таких виїздів – не більше десяти. Решту часу вони займаються в школі у бібліотеці. На який бензин пішли такі гроші? Так само питання виникають і щодо суми в 287 тис. гривень, які начебто використали на придбання матеріалів і обладнання. Нам крейду видали і це все, що ми реально отримали».

Педагоги скаржаться також на те, що на дітей не виділяють засобів гігієни (за винятком хіба що рулона туалетного паперу на тиждень), що у їдальні старий, здебільшого металевий посуд, що навіть сиротам нині не дають канцтоварів, хоча раніше їх забезпечували практично всім необхідним для навчання. Тим часом, школа цьогоріч звітує про придбання 700 одиниць товарів для дому і для кухні та 1111 штук миючих засобів на загальну суму 107 тис. 714 гривень. За даними dozorro.org, у лютому 2017 року інтернатом було придбано 300 чашок, 350 тарілок і 1000 одноразових стаканів. Але, запевняють вчителі, посуд їм ледь не щороку дарують благодійники.

«Ми ніколи не бачили цих звітів, ніколи ними не цікавилися. Але зараз бачимо, що благодійна допомога, а також кошти батьків ніде не облікуються, а відповідно, і звітів немає. Все подароване береться на баланс школи, але чи не списуються за ті чи інші подарунки потім кошти закладу?» – замислилися в колективі.

Нагадаємо, що від минулого року українські школи на законодавчому рівні зобов’язали звітувати про свої надходження і видатки. Перші такі звіти мали бути опубліковані до 1 грудня 2017 року. Йдеться про звітування як за державні кошти, так і за благодійні внески батьків та інші види допомоги. На сьогодні всі школи Калуша на своїх веб-сайтах публікують відповідну інформацію. Абсолютна більшість з них звітує і про благодійні надходження. Натомість інформації про благодійні кошти спецшколи-інтернату у відкритому доступі немає.

У коментарі «ГК» директор школи Роксолана Караїм запевнила, що до кінця року такий звіт буде оприлюднений. Усі документи, переконує вона, в школі є у паперовому вигляді. Відобразити їх у формі звіту – тривала процедура, бо будь-який вид допомоги відображається у відповідному акті, після чого бухгалтерія робить звіти і відправляє їх в область на підпис. Утім, чому не звітували про спонсорську та благодійну допомогу в 2017 році та за жоден місяць 2018-го, адміністрація закладу так і не пояснила. Хоча і не заперечує той факт, що отримує підтримку від низки громадських організацій, фондів та волонтерів.

Натягнуті стосунки

Останньою краплею в терпінні педагогів став ярмарок, який нещодавно проводився у школі. Зібрані батьками, дітьми і педагогами кошти директор вирішила спрямувати на потреби навчального закладу. Як варіант – встановити альтанки та лавочки. Погодила це начебто з батьківським комітетом школи. Відтак з класних керівників почала вимагати кошти. Коли ж два класи відмовилися передати зібрані гроші, мотивуючи це тим, що залишать їх на потреби класів, у школі розгорівся скандал.

«Мене як класного керівника викликали на зібрання батьківського комітету і відчитували, як школярку – з мене вимагали пояснень і, власне, коштів! Це неприпустимо!» – нарікає Ірина Заліська.

«Ми не перший рік проводимо у школі ярмарки, але в попередні роки завжди була якась конкретна благородна ціль. Ми збирали гроші нашій хворій колезі, учасникам АТО. Цього разу обрали таку «високу» мету, як лавочки. Звісно, для школи, яка скоро перестане існувати, де немає коштів на придбання матеріалів на косметичний ремонт, це найнеобхідніше, – іронізує педагог Оксана Яцишин. – ХХІ століття, а в нас, крім крейди і дошки, більше нічого немає. Пообіцяли нам калуські благодійники проектор і екран надати. Ми звернулися до адміністрації, щоб виділили бодай один ноутбук, але й це хтозна, чи буде. Хоча ноутбуків у школі – повно».

Роксолана Караїм зі звинуваченнями педагогів категорично не згідна. Каже, що альтанки і лавочки школі потрібні, але це був лише один із варіантів, на що спрямувати кошти. «То батьки збирали ті кошти, а не я, – зазначає керівник. – Потім ті ж батьки почали обурюватися, чому всі класи дають гроші на потреби школи, а клас Ірини Ігорівни – ні. Вона фактично спровокувала конфлікт між батьками, і досі її клас так тих грошей і не передав». Зрештою, за 5 414 гривень, які зібрали під час ярмарку, у школі вирішили провести телебачення у два корпуси та придбати для кімнати відпочинку три крісла-груші.

Загалом Роксолана Караїм усю цю ситуацію вважає спровокованою навмисне. Каже, що через особисті натягнуті стосунки з педагогом нині потерпає увесь колектив. За її словами, по мірі можливості в школі створюють умови для навчання та проживання діток в усіх корпусах. Поточні ремонти зроблені всюди, в класах – тепло і комфортно. Звісно, коштів на все не вистачає, на капітальні видатки грошей в останні роки не надходить узагалі, а те фінансування, яке школа отримує, часто доводиться спрямовувати на незаплановані роботи. Цьогоріч, до прикладу, довелося робити поточний ремонт системи опалення.

На сьогодні сторони конфлікту порозуміння так і не знайшли. Ірина Заліська тим часом отримала з департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА відповідь на свою скаргу, яку направила після ярмарку. Вона, зокрема, просила провести в школі фінансову перевірку. У відповіді ж зазначено, що школа-інтернат оприлюднює інформацію про використання коштів на своєму веб-порталі та на єдиному веб-порталі використання публічних коштів, а для обліку благодійних внесків має спеціально відкритий рахунок. І хоча кошти від ярмарку навіть через два місяці після його проведення на спеціальний рахунок школи не надійшли, в департаменті цьому оцінку вирішили не давати.

Педагоги додають, що не підтримав їх департамент і тоді, коли приймалося рішення про припинення функціонування у спецшколі дошкільної групи та підготовчого класу. Дітей з особливими освітніми потребами, акцентує Оксана Яцишин, примусово випустили зі школи, хоча так поспіхом робити це вже у цьому році потреби не було. Дії дирекції закладу і департаменту освіти ОДА, як вважає частина трудового колективу спецшколи, спрямовані на планомірне знищення їхнього спецзакладу.

(Visited 188 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Мокші дурнуваті
  То у вас голоду за в рас не
  А тут голубці холодці ковбаси
  А торти які
  Вам так далеко до українців
  Бо ви крім макаронів нічого не знаєте

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9457

загрузка...

На Прикарпаття приїхали Петро Порошенко та Митрополит Епіфаній 12:44

Сьогодні, 18 лютого, на Прикарпаття приїхав Президент України Петро Порошенко та предстоятеля української православної церкви Епіфаній, інформує Правда.іф. У селі Манява, у Манявському Хресто-Воздвиженському чоловічому монастирі, зібралися тисячі вірян та...

Скільки немовлят народилося в Івано-Франківську за минулий тиждень 12:23

За минулий тиждень  у міському клінічному перинатальному центрі народилося 35 дітей: 17 хлопчиків і 18 дівчаток, про це Правда.іф. повідомили в Управлінні охорони здоров’я Івано-Франківської міської ради.

Відома українська співачка Alyosha запросила маленьку прикарпатку спільно заспівати на сцені 11:49

Юна вихованка Продюсерського центру «Star Team» Vlada K (Владислава Кіцелюк) заспівала з відомою українською співачкою Alyosha на одній сцені, інформує Правда.іф. Нещодавно Alyosha розпочала свій український тур «Поруч» в обласній...

Увага! На Прикарпатті оголошено значну снiголавинну небезпеку 11:47

У зв’язку з відлигою, 19 лютого у горах Iвано-Франкiвської та Закарпатської областей зберігається значна снiголавинна небезпека (3 рiвень). Про це Правда.іф повідомили в Управлінні з питань цивільного захисту ОДА.  

Впродовж минулої доби на Прикарпатті зафіксовано відразу 10 підпалів сухої трави та побутового сміття 09:39 2 коментарі

Впродовж минулої доби на Прикарпатті зафіксовано відразу 10 підпалів сухої трави та побутового сміття. Із настанням тепла прикарпатці знову взялися за старе. Люди бездумно підпалюють суху траву, та сміття, яке...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

18 лютого – 95 років від дня народження Івана Фіцаловича (1924-2018), композитора, понад 50 років викладав у музичній школі, писав музику для оркестрів, створив майже сотню обробок народних пісень. Рубрика...

Сьогодні на Прикарпатті перебуватиме Президент Порошенко 08:02 3 коментарі

Сьогодні на Прикарпатті перебуватиме Президент Порошенко. Упродовж дня в області заплановано декілька заходів за участі Гаранта, пише Правда іф. В 11.00 годині на нього очікуватимуть у Манявському монастирі, де він...

Хто з івано-франківців сьогодні перебуватиме без благ цивілізації (перелік адрес) 07:07

У понеділок, 18 лютого, в Івано-Франківську – плановi вiдключення oкремих пoслуг, – нагoлoшує служба oперативнoгo реагування викoнавчoгo кoмітету Івано-Франківської міськoї ради. Частина будинкiв в Івано-Франківську буде без води, газу чи світла....

Висота снігового покриву на Драгобраті становить понад півтора метри 22:10

на Сл ПОЖЕЖЕВСЬКА: температура повітря: 5,4°С, вітер: північно-західний 5 м/с, пориви 7 м/с. Висота снігового покриву становить 39-140 см, сніг старий, злежаний, стабільний. на Сл ПЛАЙ: температура повітря: -1,8°С, вітер:...

За два роки кількість комунального транспорту у Франківську має сягнути 50%, – Марцінків 21:07 4 коментарі

Про це міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків заявив в ефірі ОТБ “Галичина”. Марцінків має надію, що до липня в місті з’являться ще два нові комунальні автобусні маршрути. Він наголосив, що...

Православна міграція. На Прикарпатті ще є 30 храмів московського патріархату 18:35 3 коментарі

10 лютого у Богородчанах на громадських слуханнях вирішували, кому має належати Домініканський собор. Суперечки навколо храму тривають роками. А з переходом вірян до Української помісної автокефальної православної церкви розгорівся новий конфлікт, пише...

«Приватбанк» завищив вартість курорту «Буковель» майже на мільярд 16:53

У 2016 році службовці «Приватбанку» завищили вартість гірськолижного курорту в Буковелі на 800 мільйонів гривень, а потім віддали його під заставу НБУ для отримання великого стабілізаційного кредиту. Отримані кошти були...

Прикарпатські військовослужбовці отримали бойові відзнаки (фотофакт) 13:45 13 коментарів

Сьогодні, під час відзначення річниці виходу з Дебальцевого бойові нагороди отримали учасники подій в Дебальцево, пише Правда.іф.

На Вічевому майдані розгорнули польову кухню (фотофакт) 13:41 1 коментар

Сьогодні в Івано-Франківську відзначають четверту річницю виходу з Дебальцевого. Зранку відбулася Літургія, хода та молитва в Меморіальному сквері, інформує Правда.іф. Також на Вічевому майдані для військовослужбовців розгорнули польову кухню. Для...

В Івано-Франківську збудують військовий гарнізонний храм 13:36 4 коментарі

В Івано-Франківську збудують військовий гарнізонний храм. Про це під час сьогоднішнього віча на якому вшановували пам'ять героїв полеглих під Дебальцево повідомив військовий капелан. Священнослужитель повідомив присутнім, що уже завершились перемовини...

Сьогодні на Прикарпатті у смертельній ДТП загинула жінка (фоторепортаж) 13:33 1 коментар

Сьогодні, 17 лютого в Калуші сталася дорожньо-транспортна пригода. Аварія сталася автомобілями «Рено» на іноземній реєстрації та «Фольксваген». Як повідомляє прес-служба Івано-Франківського ГУНП, внаслідок ДТП пасажирка автомобіля Рено від отриманих травм...

У Івано-Франківську рятувальники виїхали на пожежу, а виявили мешканців, які готували собі шашлики 23:27 3 коментарі

На сторінці Комунальної установи «Івано-Франківська міська рятувальна служба» соціальної мережі Фейсбук зявилося повідомлення про досить незвичний виклик, інформує Правда.іф. «Сьогодні МАРСіани отримали незвичний виклик на вул. Довженка 11. У повідомленні...

Франківська лікарка Олександра Бойчук може очолити перинатальний центр у Львові 22:21 5 коментарів

Департамент охорони здоров’я ЛОДА подав подання в управління майном спільної власності Львівської облради про призначення в.о. директора Львівського обласного перинатального центру Олександри Бойчук – лікаря акушер-гінеколога з Івано-Франківська. Про це...

У Франківську асоціація учасників АТО відмовилася від безкоштовних квитків на виступ "Кварталу-95" 21:56 12 коментарів

Івано-Франківській міській асоціації пропонували дві сотні безкоштовних квитків на виступ "Кварталу-95" за участю кандидата у Президенти Володимира Зеленського. Шоумен і кандидат у Президенти Володимир Зеленський приїхав до Івано-Франківська 10 лютого разом з...

У 2019 році в розвиток палацу Потоцьких вкладуть 10 мільйонів 21:13 7 коментарів

Палац Потоцьких і вся його територія перейшли у комунальну власність ще в лютому минулого року. За цей час там провели кілька фестивалів, купу виставок, майстер-класів, кінопоказів, навіть відтворювали історичні битви....
 • ріел ІФ виринаюча