Гройсман на роздоріжжі. До кого податися прем’єру на виборах?

Свита глави держави досі вважає, що одна з найбільших помилок Порошенка – заміна Яценюка.  Пише Главком.

На Банковій Гройсмана постійно намагаються ставити на місце - Гройсман на роздоріжжі. До кого податися прем’єру на виборах?

В Україні офіційно стартувала президентська кампанія. І глава держави Петро Порошенко вже активно її веде, хоча ще не зареєструвався кандидатом. Президент вдало використав отримання Томосу про автокефалію і вже відправився у «православний тур» регіонами. У команді Порошенка давно ухвалили рішення позиціювати його як «батька нації», який відповідає за стратегічні питання. Водночас всі негаразди на кшталт підвищення цін мають асоціюватись з урядом на чолі з Володимиром Гройсманом. Показово, що на підписання Томосу полетіла низка урядовців та взагалі дивних персонажів, а от прем’єр-міністра на цьому святі не було ні в Стамбулі, ні в Україні.

Гройсман напередодні президентських виборів опинився у невизначеній ситуації. Його відносини з Порошенком та найближчим оточенням президента давно зіпсовані. Свита глави держави досі вважає, що одна з найбільших помилок Порошенка – заміна Арсенія Яценюка. Розрахунок на те, що Гройсман, якого вважали своїм, буде почуватися зобов’язаним Порошенку не спрацював. Новий прем’єр почав багато чого вимагати ще під час призначення уряду, а згодом взагалі «відірвався від коренів». «Вінницький хлопчик надто швидко став підійматись ліфтом, і в нього розвинулася кесонна хвороба», – сумно посміхаючись, оцінює швидку кар’єру екс-мера облцентру один з високопоставлених президентських соратників у розмові з «Главкомом».

На Банковій Володимира Борисовича регулярно намагаються ставити на місце. Остання така історія – звинувачення в незаконному збагаченні колишнього головного фіскала Мирослава Продана, фаворита та друга прем’єра. Продан, замість того, аби з’явитись на допит, виїхав на якийсь час за кордон – нібито на планове лікування до Німеччини. Та згодом повернувся, суд відпустив його навіть без застави, яку вимагало звинувачення. Це дало підстави підозрювати, що за відсутності Продана в країні ініціатори його арешту та Гройсман все ж домовилися і зам’яли конфлікт. З того часу ніяких різких рухів та випадів на адресу один одного сторони не робили – суцільна тиша і благодать. Але досі, за три місяці до виборів, прем’єр так і не озвучив: підтримає він Порошенка чи іншого кандидата, або показово відсторониться від виборчої кампанії?

Чи стане «зрадником»
Одна з причин образи президентського крила на Гройсмана – його надто близьке зближення з попередником. Прем’єр навіть завітав на з’їзд «Народного фронту», де сів в першому ряді поруч з Яценюком і штовхнув вітальну промову. Після таких дружніх обіймів цілком логічно, що й подальша виборча стратегія у них буде спільна. Наступний з’їзд «фронтовиків» запланований на лютий, і Яценюк вже потролив Порошенка заявою, що «Народний фронт» підтримає в президенти тільки представника своєї партії. При цьому дав зрозуміти, що сам технічним кандидатом бути не згоден. Це може бути формою торгів з президентом, а може означати, що «фронтовики» разом з Гройсманом вже вирішили таки висловити «тиху» підтримку Порошенку.

Самостійні політичні амбіції Гройсман плекає давно – в нього є своя група піарників, які продукують від імені прем’єра адресні розсилки та білборди з переліком досягнень уряду та розхвалюють його в соцмережах. Прем’єр не дарма до останнього пручався підвищенню цін на газ – по його іміджу господарника з народу, якому аж надто болять проблеми простих людей, це завдає відчутного удару. «Ви ж розумієте, що на платіжках, які отримають взимку, буде стояти хештег #урядгройсмана», – шуткують на Банковій, не приховуючи, кого саме зроблять винним у непопулярних рішеннях.

Якийсь час на рівні чуток та припущень обговорювалось самостійне балотування Гройсмана в президенти, яке б майже поховало шанси Порошенка на другий тур. Навіть замовлялись відповідні соцопитування, але прем’єр заявив, що не буде грати в таку гру. Втім і про повну підтримку діючого президента, який привів юного вінницького мера до великої політики, Гройсман також ще не заявляв. І не факт, що заявить.

Така незрозуміла поведінка Гройсмана дратує багатьох. У БПП вже звучали голоси про відставку голови уряду, проте поки вони є поодинокими, так би мовити, для перевірки реакції. Секретар комітету з питань національної безпеки і оборони Іван Винник, наприклад, заявив, що Гройсман буде зрадником, якщо не піде на вибори в команді Порошенка, і нагадав, завдяки кому той досяг таких вершин.

Гройсман на роздоріжжі (фото з відкритих джерел)

Нагадує прем’єру про його витоки у коментарі «Главкому» і депутат Іван Мельничук, який балотувався у рідній для Гройсмана Вінницькій області. «Думаю, він буде допомагати президенту – по совісті, по людяності, які в нього ще є варіанти? – задається питанням Мельничук. – Завдяки президенту він був і головою Верховної Ради, і прем’єр-міністром. Володимир Борисович, як розумна людина, завжди приймає правильні рішення і на ближчий час, думаю, його стезя – суцільна допомога президенту». На зауваження про те, що між Гройсманом та Порошенком давно вже не має взаєморозуміння, депутат наводить приклад чоловіка і дружини: «У всіх таке може бути, але ж це не означає, що вони мають розлучатись, не народжувати дітей і не будувати хату».

Політолог Володимир Фесенко вважає, що вступати у прямий конфлікт з Порошенком Гройсман не буде, частково через ту саму справу Продана: «Думаю, він буде дотримуватись партнерського нейтралітету у відносинах з президентом. Його тактична задача в цьому році – якомога довше лишитись на посаді прем’єра і створити сприятливі умови для участі в парламентських виборах. Після президентських виборів буде дуже неоднозначний період, а до них він буде займатись тим самим, чим зараз».

Дійсно, справжня ціль для Гройсмана – парламентські вибори. Верхівка коаліціантів намагалась домовитись про якийсь спільний партійний гіперпроект нинішньої влади ще до виборів президента, але всі домовленості давно заглохли. В тому числі, через позицію Гройсмана, амбіції якого в цьому проекті, як він вважав, не були враховані. Після ж президентських виборів політичний ландшафт буде зовсім іншим. Якщо Порошенко програє, Гройсман може розраховувати збудувати під парламентські вибори власну силу вже без свого патрона та, скажімо, з осколками «Народного фронту». На думку політтехнолога Андрія Золотарьова, який помічений у симпатіях до Гройсмана, у нинішнього прем’єра нема такої токсичності як у його попередника Яценюка, тож на деякі самостійні перспективи як лідер партпроекту він таки може розраховувати.
«У Гройсмана не відібрати його вміння з усіма домовитись

«Ринковий» досвід
На боці інших кандидатів, окрім Порошенка, Гройсман грати навряд чи ризикне. Цікаво, що якщо президентські вибори виграє Тимошенко, їй якийсь час доведеться мати справу з урядом Гройсмана, якого вона позаминулого року називала «людиною, у якої немає освіти, яка абсолютно не орієнтується в економічних та соціальних питаннях, яка іде на поводу у кланів і служить їм». Прем’єр тоді відреагував швидко, охрестивши ЮВТ «мамою української економічної слабкості, знищення української незалежності, корупції, популізму і неефективності». Тимошенко в свою чергу порівняла Гройсмана з «гучним пупиришком», на який можна натиснути, він вибухає – і на цьому все». Втім після цього обміну ударами вони вже майже не дозволяли собі переходити на особистості. Наприкінці минулого року Тимошенко в черговий раз запропонувала відправити уряд у відставку через підвищення цін на газ, але це вже нагадувало обов’язкову програму. «Гройсман розуміє, що у Тимошенко непогані шанси стати президентом, і намагається використовувати тактику нейтралітету, не вплутуючись у конфлікти з нею», – робить висновок Володимир Фесенко.

Андрій Золотарьов відмічає договороздатність Гройсмана, корені якої вбачає в минулому: «У Гройсмана не відібрати його вміння з усіма домовитись – вочевидь, ще з часів роботи на вінницькому ринку. З Юлією Володимирівною, думаю, він теж домовиться – принаймні, в нього буде можливість зібрати валізи».

Окрім Тимошенко, своя важка історія відносин була у Гройсмана з ще одним кандидатом в президенти Андрієм Садовим, пов’язана зі «сміттєвою блокадою». Не був помітним прем’єр в якихось пікіруваннях з Анатолієм Гриценком. Останній зізнавався, що не спілкувався з Гройсманом з моменту його призначення і не виявляє цікавості в політичному союзі з ним. У «Вечірньому кварталі» новоспеченого фаворита президентських перегонів Володимира Зеленського прем’єра, на відміну від інших політиків, майже не пародіювали.

Співрозмовники «Главкома» сходяться в тому, що Гройсман не буде підтримувати на цих виборах когось з суперників діючого президента. Як особливо і його самого. А витратить час виборчої кампанії на підвищення власної капіталізації, розповідаючи про те, що ситуація під контролем і економіка росте. На місяць виборів – березень – заплановане осучаснення пенсій, яке собі в позитив намагатимуться записати і президент, і прем’єр. І тут вони знову будуть конкурувати, а не діяти в зв’язці, як колись самовпевнено розраховував Порошенко, роблячи ставку на свого вінницького протеже.

Павло Вуєць, «Главком»

Джерело

(Visited 153 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7507

загрузка...

Тоня Матвієнко показала свою молодшу донечку (фото) 15:38 1 коментар

Співачка замилувала юзерів світлиною дівчинки. Українська співачка Тоня Матвієнко, яка у листопаді відсвяткувала ювілей старшої доньки, цього разу привітала молодшу Ніну з днем народження. Сьогодні, 15 січня, дівчинці виповнилося три...

Голі Сергій і Сніжана Бабкіни радісно повалялися у снігу, прикрившись віником (фото) 15:06 1 коментар

Співак дуже емоційно тішився, поки його закопували у сніг лопатою. Український співак Сергій Бабкін, чия пісня очолила топ-40 хітів на українському радіо, показав, як екстремально розважається з дружиною, танцівницею Сніжаною Бабкіною....

Спокуслива Дорофєєва у купальнику показала свій відпочинок у Дубаї (фото) 14:37 1 коментар

Співачка зняла відео у рамках флешмобу на підтримку її британської колежанки Адель. Співачка Надя Дорофєєва, яка разом із чоловіком, блогером Володимиром Дантесом відпочиває у Дубаї, долучилася до світового флешмобу #adelechallenge, який...

Солістка популярного гурту Kazka на Шрі-Ланці засвітила сідниці в купальнику (пікантні фото) 13:36

Солістка гурту Kazka Олександра Зарицька зробила те, чого її фанати, певно, давно чекали. Співачка показалася в купальнику на відпочинку. Причому, з найпікантнішого ракурсу – ззаду.  Олександра не хвилюється про свої кілограми, тому...

Колишню львівську журналістку примусово депортували з Росії (фото) 13:04 2 коментарі

Олена Бойко відома регулярною участю у прокремлівських програмах на російському телебаченні. В середу, 16 січня, колишню львівську журналістку Олену Бойко (Віщур), яка у серпні 2015 року після обшуків СБУ втекла до Москви, примусово депортували з території...

Десятки міст України підуть під воду до 2100 року - дослідження 12:35

Через зміну клімату Одеса, Херсон, Миколаїв, Маріуполь та ще 30 українських міст можуть бути підтоплені до 2100 року. До 2100 року можуть бути частково затоплені 34 українських міста, а повністю — 62 села. Такі результати дослідження Екодії і вчених. У дослідженні...

Вагітна нардепка Олена Кошелєва засвітила у ВР обручку (фото) 12:03

У депутатов закончились зимние каникулы. Пише СТРАНА.ua. 15 января после зимних каникул депутаты вернулись в парламент и теперь Верховная Рада будет работать в обычном режиме – неделя через неделю. На самом...

Перший заступник голови АП одружився з депутаткою від Порошенка (фото) 11:34

Виявляється, депутатка від БПП Наталія Агафонова віднедавна значиться на сайті Ради як Наталія Ковальчук, бо вийшла заміж за першого заступника голови АП Віталія Ковальчука. Про це стало відомо журналістці "1+1" Ользі...

Народний депутат Євген Дейдей став батьком уперше (фото) 11:02 1 коментар

31-річний депутат Євген Дейдей став батьком уперше. 14-го січня його дружина Дарина народила сина. І про це повідомив у мережі сам щасливий батько. Як відомо, Дейдей розлучився з першою дружиною на початку...

Водохреща близько: як підготувати організм до купання в ополонці за два дні (відео) 10:33

Свято Водохреща відоме майже всім українцям. Хрещення Господнє святкують традиційно 19 січня, цей день вважається закінченням періоду Святок. У цей день освячують водойми, а люди купаються у крижаних ополонках в...

Другий Святий вечір: традиції святкування надвечір'я Водохреща 10:01

Традиції вечора "Голодної куті", або як ще його називають надвечір’я Богоявлення або другий Святий вечір, традиційно відзначають 18 січня. Звечора і до півночі, в ніч на величне свято Йордан 19...

Іноземці знову зацікавилися українським боргом. Гривня може зміцнитися 09:47 2 коментарі

Ситуація на ринку облігацій внутрішньої держпозики початку 2018 року, коли нерезиденти активно купували боргові зобов'язання країни, повторюється і на початку 2019 року. Про це повідомив заступник голови НБУ Олег Чурій,...

Гройсман назвав пріоритети роботи уряду на 2019 рік 09:13 6 коментарів

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман назвав пріоритетами роботи Кабінету Міністрів на 2019 рік економічний розвиток, розвиток людського капіталу, безпеку і оборону, заходи з енергонезалежності та посилення боротьби з корупцією. Про це...

Українцям перед виборами роздадуть субсидії готівкою 08:24 1 коментар

Виплата субсидій у готівковій формі почнеться з березня цього року. Про це розповів журналістам міністр соціальної політики України Андрій Рева, передає Урядовий портал. "Була нарада у Президента України за участі...

Бойовики обстріляли вантажівку ЗСУ: постраждали 10 військових 08:24 5 коментарів

У середу внаслідок обстрілу бойовиками військового автомобіля Збройних сил України поранення і травми отримали 10 військовослужбовців. Про це повідомляє у Facebook штаб операції Об'єднаних сил. "В ході злочинного обстрілу російсько-окупаційними...

Журналістку Бойко, яку депортували з Росії, привезуть до львівського СБУ 06:42 5 коментарів

Скандально відому львівську журналістку Олену Бойко (Віщур), яку депортували з Росії, привезуть до Львова. Ймовірно, це відбудеться сьогодні, 17 січня Про це повідомив речник Львівського УСБУ Олег Александров, який також...

Кремль підтримував Порошенка у 2014 році: неочікуване зізнання Лаврова 17:39 7 коментарів

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зізнався, що у Кремлі подобалася позиція чинного українського президента Петра Порошенка, коли він тільки балотувався на цю посаду. За його словами, тоді український гарант...

Росія завозить на Донбас нову зброю, – розвідка 17:07 1 коментар

Російське окупаційне командування продовжує використовувати тимчасово окуповані території Донбасу як полігон для випробувань своїх нових зразків озброєнь. Про це на денному брифінгу заявив представник прес-центру МОУ Дмитро Гуцуляк. Проросійські терористичні війська...

Україну чекає невелике потепління 16:30

Погода в Україні у четвер, 17 січня буде сонячною та теплою. Вдень температура повітря зросте і по всій території України істотно відчуватиметься "плюс", лише на Сході спостерігатиметься невеликий "мінус". Про...

Розлючений Гриценко не зміг пояснити роль Балоги в його кампанії, - UA:Перший 15:38 2 коментарі

Кандидат у президенти України Анатолій Гриценко в прямому ефірі програми "Тема дня" на телеканалі "UA:Перший" агресивно відреагував на запитання ведучого про роль Віктора Балоги у його команді. Роздратований політик намагався...
  • ріел ІФ виринаюча