Гройсман на роздоріжжі. До кого податися прем’єру на виборах?

Свита глави держави досі вважає, що одна з найбільших помилок Порошенка – заміна Яценюка.  Пише Главком.

На Банковій Гройсмана постійно намагаються ставити на місце - Гройсман на роздоріжжі. До кого податися прем’єру на виборах?

В Україні офіційно стартувала президентська кампанія. І глава держави Петро Порошенко вже активно її веде, хоча ще не зареєструвався кандидатом. Президент вдало використав отримання Томосу про автокефалію і вже відправився у «православний тур» регіонами. У команді Порошенка давно ухвалили рішення позиціювати його як «батька нації», який відповідає за стратегічні питання. Водночас всі негаразди на кшталт підвищення цін мають асоціюватись з урядом на чолі з Володимиром Гройсманом. Показово, що на підписання Томосу полетіла низка урядовців та взагалі дивних персонажів, а от прем’єр-міністра на цьому святі не було ні в Стамбулі, ні в Україні.

Гройсман напередодні президентських виборів опинився у невизначеній ситуації. Його відносини з Порошенком та найближчим оточенням президента давно зіпсовані. Свита глави держави досі вважає, що одна з найбільших помилок Порошенка – заміна Арсенія Яценюка. Розрахунок на те, що Гройсман, якого вважали своїм, буде почуватися зобов’язаним Порошенку не спрацював. Новий прем’єр почав багато чого вимагати ще під час призначення уряду, а згодом взагалі «відірвався від коренів». «Вінницький хлопчик надто швидко став підійматись ліфтом, і в нього розвинулася кесонна хвороба», – сумно посміхаючись, оцінює швидку кар’єру екс-мера облцентру один з високопоставлених президентських соратників у розмові з «Главкомом».

На Банковій Володимира Борисовича регулярно намагаються ставити на місце. Остання така історія – звинувачення в незаконному збагаченні колишнього головного фіскала Мирослава Продана, фаворита та друга прем’єра. Продан, замість того, аби з’явитись на допит, виїхав на якийсь час за кордон – нібито на планове лікування до Німеччини. Та згодом повернувся, суд відпустив його навіть без застави, яку вимагало звинувачення. Це дало підстави підозрювати, що за відсутності Продана в країні ініціатори його арешту та Гройсман все ж домовилися і зам’яли конфлікт. З того часу ніяких різких рухів та випадів на адресу один одного сторони не робили – суцільна тиша і благодать. Але досі, за три місяці до виборів, прем’єр так і не озвучив: підтримає він Порошенка чи іншого кандидата, або показово відсторониться від виборчої кампанії?

Чи стане «зрадником»
Одна з причин образи президентського крила на Гройсмана – його надто близьке зближення з попередником. Прем’єр навіть завітав на з’їзд «Народного фронту», де сів в першому ряді поруч з Яценюком і штовхнув вітальну промову. Після таких дружніх обіймів цілком логічно, що й подальша виборча стратегія у них буде спільна. Наступний з’їзд «фронтовиків» запланований на лютий, і Яценюк вже потролив Порошенка заявою, що «Народний фронт» підтримає в президенти тільки представника своєї партії. При цьому дав зрозуміти, що сам технічним кандидатом бути не згоден. Це може бути формою торгів з президентом, а може означати, що «фронтовики» разом з Гройсманом вже вирішили таки висловити «тиху» підтримку Порошенку.

Самостійні політичні амбіції Гройсман плекає давно – в нього є своя група піарників, які продукують від імені прем’єра адресні розсилки та білборди з переліком досягнень уряду та розхвалюють його в соцмережах. Прем’єр не дарма до останнього пручався підвищенню цін на газ – по його іміджу господарника з народу, якому аж надто болять проблеми простих людей, це завдає відчутного удару. «Ви ж розумієте, що на платіжках, які отримають взимку, буде стояти хештег #урядгройсмана», – шуткують на Банковій, не приховуючи, кого саме зроблять винним у непопулярних рішеннях.

Якийсь час на рівні чуток та припущень обговорювалось самостійне балотування Гройсмана в президенти, яке б майже поховало шанси Порошенка на другий тур. Навіть замовлялись відповідні соцопитування, але прем’єр заявив, що не буде грати в таку гру. Втім і про повну підтримку діючого президента, який привів юного вінницького мера до великої політики, Гройсман також ще не заявляв. І не факт, що заявить.

Така незрозуміла поведінка Гройсмана дратує багатьох. У БПП вже звучали голоси про відставку голови уряду, проте поки вони є поодинокими, так би мовити, для перевірки реакції. Секретар комітету з питань національної безпеки і оборони Іван Винник, наприклад, заявив, що Гройсман буде зрадником, якщо не піде на вибори в команді Порошенка, і нагадав, завдяки кому той досяг таких вершин.

Гройсман на роздоріжжі (фото з відкритих джерел)

Нагадує прем’єру про його витоки у коментарі «Главкому» і депутат Іван Мельничук, який балотувався у рідній для Гройсмана Вінницькій області. «Думаю, він буде допомагати президенту – по совісті, по людяності, які в нього ще є варіанти? – задається питанням Мельничук. – Завдяки президенту він був і головою Верховної Ради, і прем’єр-міністром. Володимир Борисович, як розумна людина, завжди приймає правильні рішення і на ближчий час, думаю, його стезя – суцільна допомога президенту». На зауваження про те, що між Гройсманом та Порошенком давно вже не має взаєморозуміння, депутат наводить приклад чоловіка і дружини: «У всіх таке може бути, але ж це не означає, що вони мають розлучатись, не народжувати дітей і не будувати хату».

Політолог Володимир Фесенко вважає, що вступати у прямий конфлікт з Порошенком Гройсман не буде, частково через ту саму справу Продана: «Думаю, він буде дотримуватись партнерського нейтралітету у відносинах з президентом. Його тактична задача в цьому році – якомога довше лишитись на посаді прем’єра і створити сприятливі умови для участі в парламентських виборах. Після президентських виборів буде дуже неоднозначний період, а до них він буде займатись тим самим, чим зараз».

Дійсно, справжня ціль для Гройсмана – парламентські вибори. Верхівка коаліціантів намагалась домовитись про якийсь спільний партійний гіперпроект нинішньої влади ще до виборів президента, але всі домовленості давно заглохли. В тому числі, через позицію Гройсмана, амбіції якого в цьому проекті, як він вважав, не були враховані. Після ж президентських виборів політичний ландшафт буде зовсім іншим. Якщо Порошенко програє, Гройсман може розраховувати збудувати під парламентські вибори власну силу вже без свого патрона та, скажімо, з осколками «Народного фронту». На думку політтехнолога Андрія Золотарьова, який помічений у симпатіях до Гройсмана, у нинішнього прем’єра нема такої токсичності як у його попередника Яценюка, тож на деякі самостійні перспективи як лідер партпроекту він таки може розраховувати.
«У Гройсмана не відібрати його вміння з усіма домовитись

«Ринковий» досвід
На боці інших кандидатів, окрім Порошенка, Гройсман грати навряд чи ризикне. Цікаво, що якщо президентські вибори виграє Тимошенко, їй якийсь час доведеться мати справу з урядом Гройсмана, якого вона позаминулого року називала «людиною, у якої немає освіти, яка абсолютно не орієнтується в економічних та соціальних питаннях, яка іде на поводу у кланів і служить їм». Прем’єр тоді відреагував швидко, охрестивши ЮВТ «мамою української економічної слабкості, знищення української незалежності, корупції, популізму і неефективності». Тимошенко в свою чергу порівняла Гройсмана з «гучним пупиришком», на який можна натиснути, він вибухає – і на цьому все». Втім після цього обміну ударами вони вже майже не дозволяли собі переходити на особистості. Наприкінці минулого року Тимошенко в черговий раз запропонувала відправити уряд у відставку через підвищення цін на газ, але це вже нагадувало обов’язкову програму. «Гройсман розуміє, що у Тимошенко непогані шанси стати президентом, і намагається використовувати тактику нейтралітету, не вплутуючись у конфлікти з нею», – робить висновок Володимир Фесенко.

Андрій Золотарьов відмічає договороздатність Гройсмана, корені якої вбачає в минулому: «У Гройсмана не відібрати його вміння з усіма домовитись – вочевидь, ще з часів роботи на вінницькому ринку. З Юлією Володимирівною, думаю, він теж домовиться – принаймні, в нього буде можливість зібрати валізи».

Окрім Тимошенко, своя важка історія відносин була у Гройсмана з ще одним кандидатом в президенти Андрієм Садовим, пов’язана зі «сміттєвою блокадою». Не був помітним прем’єр в якихось пікіруваннях з Анатолієм Гриценком. Останній зізнавався, що не спілкувався з Гройсманом з моменту його призначення і не виявляє цікавості в політичному союзі з ним. У «Вечірньому кварталі» новоспеченого фаворита президентських перегонів Володимира Зеленського прем’єра, на відміну від інших політиків, майже не пародіювали.

Співрозмовники «Главкома» сходяться в тому, що Гройсман не буде підтримувати на цих виборах когось з суперників діючого президента. Як особливо і його самого. А витратить час виборчої кампанії на підвищення власної капіталізації, розповідаючи про те, що ситуація під контролем і економіка росте. На місяць виборів – березень – заплановане осучаснення пенсій, яке собі в позитив намагатимуться записати і президент, і прем’єр. І тут вони знову будуть конкурувати, а не діяти в зв’язці, як колись самовпевнено розраховував Порошенко, роблячи ставку на свого вінницького протеже.

Павло Вуєць, «Главком»

Джерело

(Visited 164 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6171

загрузка...

Кум Путіна Віктор Медведчук заявив про підтримку Зеленського 15:38 11 коментарів

Політик і кум російського президента Віктор Медведчук має намір підтримати на виборах України кандидата в президенти Володимира Зеленського. Про це сказав Медведчук в інтерв'ю Financial Times. "Якщо Зеленський дійсно хоче...

"Вас усіх зберуть у відхожому місці": Добкін почав відверто погрожувати прихильникам Порошенка (фото) 15:06 9 коментарів

Відповідні слова одіозний нардеп розмістив у соцмережі. Народний депутат України Михайло Добкін грубо відповів на пост у Twitter української телеведучої Яніни Соколової. Вона запитала в аудиторії: "Стадіон. Гра. У світі активних уболівальників...

Політтехнолог Зеленського Разумков відмовився говорити українською в ефірі (відео) 14:37 8 коментарів

Представник штабу Володимира Зеленського Дмитро Разумков у прямому ефірі відмовився розмовляти українською мовою і наголосив на свої принципах: «Питання не в російськомовному населенні та виборах». Про це він завив в...

Суд визнав незаконною націоналізацію ПриватБанку 14:30 7 коментарів

Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов Ігоря Коломойського до Нацбанку й Кабміну щодо націоналізації ПриватБанку. Суд визнав протиправним і скасував рішення про виведення неплатоспроможного "Приватбанку" з ринку за участю держави....

Міжнародний скандал: Британська поліція звинувачує Тігіпка у викраденні внуків (фото) 14:05

Поліція Британії розслідує справу, у якій фігурує 34-річна донька політика Сергія Тігіпка Ганна. Жінка вивезла двох своїх дочок із Британії і відмовилася повертатися. Тож тепер її екс-чоловік не має змоги...

Коломойський: Ми воюємо на Донбасі самі з собою. Це ніякий не Путін (відео) 13:36 5 коментарів

Ігор Коломойський в другій частині інтерв’ю журналістці Соні Кошкіній на її YouTube-каналі відповів на питання про те, як Україні повернути Донбас. Його відповідь можна оцінювати як рекомендацію розпочати переговори з...

Популізм Зеленського може дорого обійтись Україні, - Financial Times 13:04 4 коментарі

Як зазначає впливове американське видання Financial Times, кандидат у президенти України Володимир Зеленський отримав значну підтримку завдяки тому, що виступив проти політичного істеблішменту. Та головна проблема для України в тому, що за...

Українці платитимуть за комуналку по-новому: домоправителі, абонплата та пеня 12:35 1 коментар

З 1 травня буде введено в дію закон про житлово-комунальні послуги. Він змінить принцип обслуговування будинку та прибудинкової території. Також вводиться поняття абонплати за ЖКП і пеня на заборгованість по...

До військових на підборах: Меланія Трамп засвітила ефектний образ (фото. відео) 12:03

Перша леді США Меланія Трамп взяла участь у черговій офіційній поїздці. Представниця білого дому відправилась до Північної Кароліни, де засвітила стильне вбрання. Поки Іванка Трамп реалізовує соціальну програму президента США...

Коломойський планує повернутися в Україну 11:34 4 коментарі

Український олігарх Ігор Коломойський, який з вересня 2018 року живе в Ізраїлі, обіцяє в разі перемоги Володимира Зеленського на президентських виборах повернутися в Україну. Про це Коломойський розповів в інтервʼю...

Прогноз погоди на 18 квітня: дощі відступають з України, а от тепло потрохи здобуває перемогу 11:02

Погода в Україні у четвер, 18 квітня: буде здебільшого сухо, сонячно, і навіть тепло – до +14...+16. Але вночі вдарять заморозки подекуди навіть до -5 градусів. Зранку може впасти дощ,...

СБУ затримала 7 спецслужбовців РФ, які вчиняли в Україні теракти 10:49 4 коментарі

Силовики затримали сімох осіб зі складу диверсійно-розвідувальної терористичної групи спецслужб Росії та ще одну людину, яка сприяла злочинам на території України. Про це на брифінгу 17 квітня розповів голова Служби...

«Патріотичний» гумор Володимира Зеленського (відео) 10:33 3 коментарі

Пропонуємо вашій увазі короткий екскурс у «патріотичний» гумор кандидата в Президенти В.Зеленського та його команди, зібраний колективом Hybrid Warfare Analytical Group. Джерело

Три причини не голосувати за Зеленського (відео) 10:01 9 коментарів

Звичайно, причин є багато, але тут виокремили головні. Повідомляє Відсіч. 1. ПІДТРИМКА. Підтримка Зеленського з самого початку трималась на підтримці Кремля. Кремлівські та прокремлівські політики, які на російських телеканалах та телеканалах,...

Суд зняв арешт з рахунків у банку Януковича-молодшого 09:47 2 коментарі

Шевченківський райсуд Києва 17 квітня скасувала арешт рахунків у "Всеукраїнському банку розвитку", який належав сину екс-президента Віктора Януковича Олександру. Про це у Twitter повідомила прес-секретар генпрокурора Юрія Луценка Лариса Сарган. "Ухвалою...

"Скидається на загрозу державного перевороту чи окупації": Забужко про Зеленського 09:13 3 коментарі

Українська письменниця Оксана Забужко заявила, що просування Володимира Зеленського кандидатом у президенти України нагадує спробу державного перевороту з метою передачі країни під зовнішнє управління. Про це Забужко сказала в ефірі...

Коломойський: "Коли переможе Зеленський, я повернусь в Україну" 08:24 6 коментарів

У випадку перемоги Володимира Зеленського на виборах президента України олігарх Ігор Коломойський обіцяє повернутись в Україну. Про це він розповів в інтерв'ю журналістам програми "Схеми". На запитання, чи повернеться він,...

Порошенко каже, що його рейтинг зріс до 40% 07:51 8 коментарів

Заступник директора Київського міжнародного інституту соціології Антон Грушицький заявив, що рейтинг з майже 40% підтримкою діючого президента Петра Порошенка, який він сам оприлюднив напередодні, базованний на телефонному опитуванні, яке не...

Дебати на НСК: Аласанія розповів, про що домовились штаби Порошенка і Зеленського 05:37 4 коментарі

Голова правління НСТУ Зураб Аласанія розповів про результати переговорів представників кандидатів у президенти у Міністерстві внутрішніх справ. Про це він написав у Facebook. За його словами, зі штабу Порошенка участь...

Більше хвилюється за молодь РФ, ніж власної країни, – організатора зустрічі Зеленського з Макроном обурили погляди кандидата 20:22 9 коментарів

Філософ Бернар-Анрі Леві розкрив подробиці про кандидата в президенти Володимира Зеленського, якому організував зустріч з президентом Франції Еммануелем Макроном. Про це повідомляє Диалог.UA з посиланням на The Wall Street Journal....
  • ріел ІФ виринаюча