-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Грязьовий вулкан, мамонти та високогірна обсерваторія: цікаві факти про Карпати

-Реклама-spot_img
spot_img

Карпати – особливе місце для кожного українця. Цей гірський масив має незліченну кількість неймовірних місцин та цікавих маршрутів. Проте мало хто здогадується, наскільки багато унікальних локацій можна знайти у цьому регіоні.

  • У 1809 році відомий польський географ, письменник та громадський діяч Станіслав Сташиць склав першу геологічну карту України, а точніше – Карпат. На ній можна знайти багато вершин та позначку найвищої точки нашої держави – Говерли.
  • Один з найстаріших та найдовших кам’яних залізничних мостів у світі знаходиться у Ворохті на Івано-Франківщині. Це арочний віадук, побудований через річку Прут у 1895 році за часів Австро-Урорщини. Цікаво, що до роботи залучали полонених італійців, пише obozrevatel.
Грязьовий вулкан, мамонти та високогірна обсерваторія: цікаві факти про Карпати
  • А ще на території Карпат можна знайти один з найдовших залізничних тунелів у світі. Його довжина – 1764,5 метрів. Знаходиться він між станціями Бескид і Скотарське. До речі, побудували його також за часів Австро-Угорщини. Проте спочатку він був одноколійним, а в 2018 році його реконструювали, додавши другу колію.
  • Популярне туристичне місто Рахів вважається найбільш високогірним районним центром України. Воно розташоване на висоті 820 метрів над рівнем моря. Але це не робить його найвищим населенним пунктом нашої країни. Цей статус належить селу Випчина Чернівецької області. Щоб до нього дістатися, слід піднятися на висоту 1100 метрів.
  • Найбільше катаклізм в нашій країні припадає на село Селятин Чернівецької області. Майже 45 днів на рік тут спостерігаються аномальні явища: грози, бурі, блискавки. Відносно недавно – у 2017 році – тут розпочався страшний ураган, у результаті якого багато дерев повалилося, а будинки зазнали значної шкоди. Вітер був такої сили, що з легкістю перевертав автомобілі. Тоді ж негода охопила ще й частину Румунію. Та це був не найбільш показовий випадок. У 1948 році тут була зафіксована 37-годинна гроза. Навіть важко уявити, скільки біди вона наробила місцевим жителям.
  • Найбільш же засніженим населеним пунктом України вважається закарпатське село Руська Мокра. Через його унікальне розміщення – між гірськими хребтами, тут дуже рідко буває сонячно, тому сніг на місцевих пагорбах лежить близько 162 днів на рік.
Грязьовий вулкан, мамонти та високогірна обсерваторія: цікаві факти про Карпати
  • Найглибша лікарня нашої країни також розташована серед гір. Це соляні палати в Солотвино, де лікуються хворі на бронхіальну астму пацієнти. Глибина цього оздоровчого комплексу майже 282 метри. До речі, працює медичний заклад з 1968 року без жодної тривалої зупинки.
  • Найбільша місцева печера- Романія – має глибину 46 метрів та простягається у довжину на цілий кілометр. Знайти її можна неподалік від Малої Угольки на Закарпатті.
  • У Карпатах розташована найбільш високогірна споруда України – метеоролого-астрономічна обсерваторія “Білий слон”. Її побудували у 1938 році на вершині Піп Іван і пропрацювала вона не так і довго – до Другої світової війни. Співробітникам цієї установи доводилося тижнями жити на її території, адже дістатися до найближчих населених пунктів було не так і просто. Нині від будівлі залишилися лише стіни, що навіть зараз виглядають вражаюче.
  • А ще серед Карпатських гір розташована єдина в Європі діюча водяна кузня. Вже майже 300 років вона працює у селі Лисичово в Закарпатській області. Цікаво, що тут створюють не лише сувеніри для туристів, а й інвентар для місцевих жителів.
  • Мають Карпати ще один незвичний рекорд. Гуцульська трембіта отримала статус найбільшого духового музичного інструменту у світі. Її довжитна може сягати 4 метрів, а мелодія розходиться майже на 10 кілометрів навколо.
  • Природа Карпат – це тема для окремої розмови. Лише уявіть, на території гірського масиву можна побачити дерева-довгожителі, вік яких сягає 3-4 тисяч років. Це ягідний тис та кедрова сосна. На жаль, мисливці за дорогоцінною деревиною незаконно знищили практично всі екземпляри цих унікальних дерев, адже вони коштують неймовірно дорого, а меблі з них слугуватимуть десятиліттями.
Грязьовий вулкан, мамонти та високогірна обсерваторія: цікаві факти про Карпати
  • Тут же серед гір проживають представники унікальної породи коней – гуцулики. Вони дуже витривалі і можуть довгий час пересуватися важкими дорогами в поганих погодних умовах. З 1979 року вони знаходяться під охороною держави.
  • Є в Карпатах і більш незвичні тварини. Зокрема тут мешкає Водяна ящірка. Це рідкісний вид тритонів, що не зустрічається більше ніде у світі. Він занесений до Червоної книги України.
  • До речі, Карпати – єдиний регіон України, де поширені бурі ведмеді. Але не треба боятися зустрічі з ними. Цих тварин тут доволі мало, та й на туристичні маршрути вони виходять рідко.
  • За довгу історію свого існування цей регіон був домівкою для багатьох тварин. Тут знайшли останки гігантських акул, мамонтів, шаблезубих тигрів, шерстистих носорогів, велитенських оленів тощо.
  • Мало хто знає, що в Карпатах розташований єдиний діючий грязьовий вулкан у світі. Утворився він у результаті землетрусу у 1977 році на Івано-Франківщині. Під час сейсмічної активності у різних регіонах Європи та Азії він виділяє воду, газ та навіть нафту. Виглядає це дуже незвично.
  • Єдиний же гейзер в Україні також розташований серед гір. Раніше він виділяв потоки води висотою в 5 метрів. Проте його вже давно сховали в трубі та направили вбік, тож нині він не викликає такого захоплення, як колись.
-РЕКЛАМА-

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні