Гуцульські дивовижі: як перших туристів заманювали в Карпати мандрівкою з Делятина у Ворохту (фоторепортаж)

З відкриттям у 1894 році залізниці, яка сполучила місто Станіславів (тепер – Івано-Франківськ) із гірською Воронєнкою, сотні туристів з цілої Австро-Угорщини почали відкривати для себе невідомі досі закутки Гуцульщини, безперестанно дивуючись первісній природі Карпатських гір та побуту місцевих мешканців.

У  квітні 1905 року краківський тижневик «Новини ілюстровані» опублікував серію краєзнавчих репортажів із багатьма фотоілюстраціями про гуцульські поселення, що розкинулися вздовж новозбудованої залізниці. З розповіді журналіста, підписаного ініціалами С.Б., можна довідатися, яким бачили перші туристи ще не зіпсутий цивілізацією світ у долині Пруту між Делятином та Ворохтою.

До переліку курортних місцевостях у той час належали Делятин, Дора, Яремче, Ямна, Микуличин, Татарів, Яблуниця та Ворохта. «Ще років десять тому про них ніхто не знав. Тільки після спорудження залізниці із Станіславова до Вороненки, відкрилися ці красоти, як обличчя нареченої з-під весільного вельона», – зауважив автор репортажів.

«Делятин, мабуть, найдавніший серед тих курортних місцевостей. Це містечко відоме завдяки своїй давній солеварні, а вже кілька років його знають як курорт. Сотні людей шукали тут оздоровлення і знаходили його, вдихаючи лагідне гірське повітря, споживаючи жентицю (сироватку з овечого молока, що лишається після вурди, – ред.), яку вже схвалює тепер медицина, зрештою, купаючись у Пруті», – писали «Новини ілюстровані».

На той час містечко мало до п’яти тисяч населення, тут було розташовано кілька урядових установ, стояв невеликий римо-католицький костел та церква. Окрім залізничного сполучення зі Станіславовом, Делятин був з’єднаний колією із Коломиєю ( її відкриття відбулося в 1899 році), пише Правда іф.

«Окрім вигідного місця розташування, має Делятин ще одну дуже цінну особливість. Є тут Солонець. Це потік, на якому влаштовано хоч і примітивну, але досить зручну купальню для хворих паралітиків та ревматиків. Солонець має добре майбутнє, якщо ним зайуться справжні спеціалісти та підприємці, які зможуть поставити його на рівень сучасних вимог», – зауважив репортер «Новин ілюстрованих».

Дору, розташовану по сусідству з Делятином, автор репортажів називає “матір’ю знаменитого вже сьогодні курорту Яремче”, яке спершу було присілком Дори. Звідси до Яремче можна було зайти пішки за неповних півгодини, потяг проїжджав цю відстань за 7 хвилин. Новоприбулих туристів виходили зустрічати ті, хто приїхав на відпочинок раніше, сподіваючись знайти когось зі знайомих, перон ставав гамірним місцем, заповненим строкато вбраним натовпом.

“Залізничний рух так влаштований, що станіславівець може мешкати в Делятині, Дорі чи Яремчі. Виїхати вранці на роботу, цілий день провести в офісі і ввечері повернутися до родини. В неділю і у святкові дні потяги переповнені, а в місцевих здравницях аж роїться від охочих подихати чистим гірським повітрям хоч кільканадцять годин”, – писав репортер “Новин ілюстрованих”.

Окрасою тутешнього пейзажу у той час став споруджений над Прутом велетенський залізничний міст із тесаного каменю, який називали шедевром інженерної думки. А справжнім природнім дивом, яке вартує побачити в Яремчі тоді, як і тепер, вважався водоспад на Пруті.

“Вода несеться з висоти на гігантські уламки скель у Пруті, піниться срібною гривою, нуртує, як шампанське, і падає в смарагдово-зелену глибочінь, в якій тихо розпливається і гине, як людське життя у вічності”, – поетично описував видовище водоспаду автор репортажів.

Ще один водоспад, який був за кількасот метрів на притоці Прута — Жонці, як повідомляло краківське видання, знищили, добуваючи камінь.

“Дорогою до Ямни впадають в очі ще два об’єкти — Камінь Довбуша і пам’ятник Краттеру. Камінь є уламком велетенської скелі, на якій встановлено хрест у пам’ять про видатного опришка Довбуша, про якого місцеві люди із характерною для гуцулів поетичністю розповідають легенди, захоплюючись його відвагою, схильністю до свободи”, – зауважив автор репортажів.

У той час у Яремче також відкрили печеру, яку називали коморами Довбуша і навіть намагалися знайти там його скарби. Але пошуки не дали результатів — ні тут, ні в околицях Яремче.

Пам’ятник австрійському старості Краттеру також мав вигляд великої скелі і був посвячений на честь спорудження дороги, яка вела на Угорщину і була збудована з його ініціативи.

Щоб потрапити до сусідньої Ямни, потрібно було проїхати тунелем, прокладеним у горі. “Тутешні краєвиди із гігантськими каменями, бурхливими водами Прута, темними смерековими лісами і яскравою зеленню листяних дерев милують око та приваблюють художників. Уся дорога до Микуличина багата на прекрасні види», – захоплювався краківський репортер, зауваживши, що довкола видніються малі та курні гуцульські хатки, а бракує вілл для відпочивальників та туристичних притулків.

“Усі вілли скупчилися у Яремче, одна на другій — аж тісно, навіть бракує повітря. А тут — від Ямни до Микуличина — їх за ледве кільканадцять”, – зазначив репортер.

“Новини ілюстровані” радили туристам звернути увагу на водоспад Капливець в околицях Микуличина, який особливо гарний та повноводний після дощів.

Микуличин вважався другим за давністю курортом після Делятина, сюди віддавна приїжджали пити цілющу жентицю та лікувати хвороби легень. Єдиний недолік — через розташування у широкій долині там часто панують прикрі вітри.

За австрійських часів Татарів мав перекручену назву Тартарів — такий напис був на залізничній станції  та урядових печатках. Місцеві легенди пояснювали виникнення поселення забаганкою верховоди якогось татарського чамбула (загону), який забрів у ці недоступні гори та неторкані ліси, і не захотів звідси нікуди рушати. Хоча німецьке написання назви часом спонукало деяких тогочасних філологів шукати походження назви у міфічній Тартарії.

“Це справді край дикий і необжитий, тут нерідко зустрінеш ведмедя, дикого кота і чорного кабана, а олені мають тут своє стійбище. Від другої половини вересня до половини жовтня тут триває полювання. За кілька кілометрів від залізничної станції у Татарові  височіє мисливський палац князя Ліхтенштейна, власника тутешніх лісів, до якого приїжджають мисливці з європейських країн. Маємо бути вдячні й за те, що в такий спосіб Європа дізнається про нашу “ведмедляндію”,  – іронічно зауважував автор репортажів.

Гірське повітря розташованого на висоті 671 м. н.р. Татарова “Новини ілюстровані” вихваляли: мовляв,  воно чисте, як сльоза, від нього ніби п’янієш і хочеш соколом злетіти над Хом’яком та Горганами. Звідси відкривається вигляд на Говерлу та Петрос — найбільші вершини Чорногори.

У Татарові дорога розходиться: битий гостинець веде понад Прутом до Яблуниці на Угорщину, а лісова дорога простягається до Ворохти. Це поселення стало приваблювати туристів після того, як тут з’явився притулок для дітей залізничників. Поруч із дитячим табором потрохи з’явилися вілли та палацики для відпочивальників. Згодом тут з’явився чорногорський осередок Татранського (альпіністського) товариства.

“З правого боку від Татарова до Ворохти тягнеться попід Ребра романтична дорога, ніби плетена мереживом, а з іншого, біля церкви працює тартак, де звуки пили вдень і вночі, кладуть край цій романтиці”, – зауважив автор репортажів.

(Visited 656 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8761

загрузка...

Станиславів перед Першою світовою війною: галицьке футбольне дербі, показові змагання з джіу-джітсу, втеча курокрада та пожежа на ватній фабриці 08:24

За два тижні до початку Першої світової війни галицьке місто Станиславів (тепер — Івано-Франківськ) жило розміреним, спокійним життям: громада готувалася до призначених на жовтень 1914 року виборів до Сейму за...

"Прикарпатці вирізняються правовою культурою", - Володимир Голубош розповів про рік роботи на посаді начальника Національної поліції в області 08:43 3 коментарі

Ми можемо ставитися до них по-різному. Хтось постійно критикує правоохоронців, а хтось навпаки – завжди підтримує. Одні поважають їхню роботу, інші – не дуже. І якщо для більшості людей о...

Як не нашкодити шкірі обличчя: ТОП-7 порад прикарпатцям від косметолога 13:02

Літо – не найлегша пора для нашої шкіри, в зв’язку з високою активністю сонячного випромінювання. Тож потрібно знати як доглядати за обличчям в період спеки. Щоб дізнатися секрети краси журналістка...

Труднощі переговорів: чому бюджетні установи Прикарпаття ризикують залишитися без тепла 16:52

Закупівельне законодавство дозволяє в окремих випадках укладати з постачальником договір без проведення тендеру, застосувавши, так звану, переговорну процедуру. Її перевагою є мінімальна затрата часу - здебільшого процедура триває до двох...

Знайомство Європи з українцями: 110 років тому в Коломиї відбулося гучне січове свято (фотофакт) 14:32 2 коментарі

На початку червня 1909 року увагу європейської преси привернув великий національний фестиваль українців, який влаштувало недавно створене в Галичині товариство «Січ». Організатором цього пожежно-спортивного (так було записано у статуті) товариства...

Фекальний теракт. Як використовували лайно у боротьбі з політичними конкурентами понад 100 років тому 09:31

Традиція поливати одне одного нечистотами у політичній боротьбі – давня галицька традиція. Інцидент із екс-кандидатом в президенти, народним депутатом Олександром Шевченком, якого облили фекаліями в парку Військових ветеранів в Івано-Франківську,...

День батька: прикарпатський богатир розповів, яким є татом для свого сина та чи планують ще поповнення 08:53

Ми сприймаємо своїх татусів добрими, сильними та відважними. Вони завжди будуть найкращими. Для кожної доні тато – це ідеальний чоловік, котрий виконує усі забаганки, а для сина – приклад гідний...

Медики розповіли, як стати донором крові, що для цього потрібно і кому категорично заборонено здавати кров 08:34

14 червня щорічно відзначають Всесвітній день донора крові. Якою є робота обласної станції переливання крові, хто може стати донором крові або її компонентів, а кому це категорично заборонено, про це...

Де в Івано-Франківську можна здобути освіту ІТ-спеціаліста 08:46 1 коментар

Протягом останніх років стрімко розвиваються різноманітні технології і цей розвиток потребує фахівців. Саме тому професія спеціаліста з ІТ є настільки затребуваною. Які знання потрібні абітурієнту, щоб здобути таку престижну на...

Сто років тому Станіславів окупували поляки. Як у недавній столиці ЗУНР зустрічали польську армію (фоторепортаж) 08:31 1 коментар

Наприкінці травня 1919 року Українська Галицька армія відступила за Дністер, і майже вся територія колишньої Західноукраїнської народної республіки була окупована поляками. Український уряд, який перебував у Станіславові (тепер – Івано-Франківськ),...

Яким було життя в українському Станіславові сто років тому: навала переселенців зі сходу та шалена інфляція 20:01

Менш ніж півроку Станіславів (Івано-Франківськ) був столицею Західно-Української народної республіки. На початку 1919 року в теперішньому Будинку правосуддя на вулиці Грюнвальдській працював уряд, у приміщенні нинішнього готелю «Дністер» жив і...

Стали відомими подробиці проведення останнього дзвоника в Івано-Франківську 13:55

24 травня у освітніх закладах Івано-Франківська прозвучить останній дзвоник. Чи в усіх школах відбудуться традиційні лінійки, чи підтримають школярі міста заклик не купувати повітряні кульки, а посадити дерева, чи хоча...

З якими саме травмами найчастіше звертаються за допомогою до лікарів мешканці Івано-Франківська 18:48

Сьогодні, 20 травня, відзначають Всесвітній день травматолога. Журналісти Правда.іф поспілкувалися із черговим лікарем відділення невідкладної допомоги Міської клінічної лікарні №1 Ігорем Непорадним про роботу міського травмпункту, про те, скільки пацієнтів...

«За українську державність загинула величезна кількість людей». Про що розповідають експозиції Музею визвольної боротьби у Івано-Франківську 21:31

18 травня відзначали Міжнародний день музеїв. Якими є експозиції музею на вул. Тарнавського у Івано-Франківську, як триває пошук нових експонатів та яка кількість як українців, так і іноземців цікавиться історією...

"Легені - орган, який є мереживом із повітря та крові",- лікар пульмонолог про свою професію 09:08 1 коментар

Вчора, 17 травня, своє професійне свято відзначали лікарі пульмонологи. Журналісти Правда.іф поспілкувалися з лікарем пульмонологом обласного фтизіопульмонологічного центру, асистентом кафедри фтизіатрії та пульмонології Івано-Франківського медичного університету та експертом Департаменту охорони...

"Коли я їхав на Чемпіонат, то вже розраховував, що виграю",- Чемпіон Світу про свою перемогу (фото+відео) 09:04

Нещодавно, Івано-Франківська команда з джиу-джитсу у складі збірної команди України, привезла до міста 4 нагороди та один вихованець став Чемпіоном Світу. Журналісти Правда.іф поспілкувалися з тренером клубу Gerula - Михайлом...

Прикарпатська дизайнерка Ірина Гладуняк: «Вишиванка ручної роботи не може бути дешевою» 12:33

Якщо десь у світі сказати, що ти з України, то перше що згадують іноземці – це брати Кличко та співачка Руслана. Та якщо задуматися, то українців асоціюють з милозвучною піснею,...

«Я ніколи не шкодувала про свій вибір». До дня медичної сестри про свою професію розповідають медсестри Івано-Франківська 17:24 1 коментар

Щорічно, 12 травня, відзначають Міжнародний день медичної сестри. З нагоди свята, журналісти Правда.іф поспілкувалися з кількома медсестрами різних медичних закладів Івано-Франківська про особливості їхньої професії та про те, якою на...

Скажені пси Станіславова: за собаку без намордника на вулиці міста понад сто років тому карали велетенським штрафом 17:03

На початку ХХ століття у Станіславові (тепер – Івано-Франківськ) не було спасу від скажених собак. Влада запроваджувала у місті суворі обмеження для собак, з якими дозволено було гуляти тільки на...

Як працює Товариство Червоного Хреста на Прикарпатті 17:42

8 травня у всьому світі відзначається Всесвітній день Червоного Хреста. Як працює та які саме програми реалізовує Товариство Червоного Хреста на Прикарпатті, читачам Правда.іф розповідає голова Івано-Франківської обласної організації Товариства...
  • ріел ІФ виринаюча