Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Хімія в повсякденному житті: від технічного калькулятора до косметичних засобів

-Реклама-spot_img
spot_img

Хімія є прикладною наукою. Вона знаходить своє застосування у нашому щоденному житті. Проте часто про це ми просто не маємо гадки. Якщо діти сприйматимуть хімічну науку саме так, до неї буде інтерес.

Застосування знань з хімії при виготовленні сучасної техніки та звичних нам ґаджетів

Навіть у тому самому телефоні чи комп’ютері можна зустріти безліч хімічних елементів. Деякі з них рідкісні, що робить виготовлення техніки дорогою справою. Наприклад:

  • срібло;
  • золото;
  • вольфрам.

Є дуже шкідливі сполуки, які отруюють навколишнє середовище. Це є глобальною проблемою людства. 

- Advertisement -
Хімія в повсякденному житті: від технічного калькулятора до косметичних засобів

Підготовлено за підтримки онлайн-школи BukiSchool: https://bukischool.com.ua/tutors/khimiya

Хімічна наука як каталізатор виробництва засобів для прибирання

Миючі засоби полегшують життя, але варто знати також і про їх шкідливі властивості. Після миття на поверхні посуду лишається ледь помітна плівка. Потрібно ретельно його виполіскувати, а руки захищати рукавичками, коли миєте посуд чи перете. Саме побутова хімія найчастіше викликає алергію та контактний дерматит.

Крім того, є проблема потрапляння небезпечних речовин до водойм. Особливо шкідливими є фосфати. У деяких країнах їх використання заборонене. 

Хімія в повсякденному житті: від технічного калькулятора до косметичних засобів

З чого складається косметичні та миючі засоби?

Коли ви приносите з хімчистки одяг, то контактуєте з тетрахлоретиленом. У лабораторних тварин ця речовина викликає пухлини.

Ароматизатори, барвники, консерванти викликають місцеві та загальні алергічні реакції. 

Хлор не тільки дезінфікує, а й викликає:

  • рак печінки;
  • анемію;
  • подразнення очей;
  • серцеві захворювання;
  • гіпертонію.
Хімія в повсякденному житті: від технічного калькулятора до косметичних засобів

Що можна зробити, щоб знизити шкоду косметики та засобів для прибирання? 

Ретельно обполіскуйте посуд та одяг, провітрюйте приміщення після прибирання та прання. Намагайтеся не купувати побутові засоби з яскраво вираженим ароматом. 

Спробуйте застосовувати для прибирання та догляду за собою:

  • лимонну кислоту;
  • харчову соду;
  • гірчицю;
  • господарське мило;
  • натуральні природні масла;
  • мильні горіхи;
  • лимонний сік;
  • кору дуба (замість дезодоранту).

Хімічний аналіз косметичних та миючих засобів: яка з цим ситуація в Україні?

Оскільки виробники продукції часто не контролюють належним чином вміст шкідливих речовин у косметичних засобах та тих, якими користуються для прибирання, це стало національною проблемою. Також варто врахувати, що така продукція нерідко підроблюється. Фальсифікат є навіть у найбільших торгівельних мережах.

Хімія в повсякденному житті: від технічного калькулятора до косметичних засобів

Безпечне користування технічними приладами

Але не лише засоби для миття посуду, прибирання та косметика приховують небезпеку. Навіть банальні батарейки та енергозберігаючі лампи завдають шкоду. Їх необхідно спеціальним чином утилізувати. Не можна просто викидати такі речі до смітника. Якщо акумулятор смартфона вичерпав ресурс, віднесіть його до пункту утилізації.

Поки ви користуєтесь смартфоном, особливої шкоди з точки зору контакту з хімічними речовинами немає. Щоправда, така шкода є від опромінення.

Коли ви викидаєте смартфон просто до сміттєвого бака, він потрапляє на звалище. А отже, у ґрунті опиняються:

  • пластик;
  • різноманітні смоли;
  • кілька видів сплавів. 

Варто поцікавитись, куди можна здати ваш старий телефон на утилізацію. Такі підприємства є, але хочеться, щоб їх ставало більше.

Застарілі моделі телефонів швидко накопичуються. Якщо ви бажаєте зберегти природу, подумайте про те, щоб у разі, якщо смартфон зламався, все-таки його відремонтувати, а не купити новий, у якому більш сучасні технології. Багато з них ви не будете використовувати у щоденній роботі, навчанні, спілкуванні. А отже, зміна телефону щороку чи два не виправдовує себе. 

Подбайте про те, щоб ваша техніка слугувала не менше 3-6 років. Це реально, якщо, наприклад, купити чохол для смартфона і захисне скло. Варто привчати дітей до дбайливого ставлення і розуміння того, що природа не може весь час приймати на себе виклики, які їй кидає людство. 

Щороку переробляється тільки 17% електроніки, яка стає непотрібною. Спочатку такі забуті ґаджети опиняються далеко у кутках шухляд, перш ніж остаточно вирушити на звалище, де будуть повільно розкладатися. У маленьких селах не знайдеш підприємство, яке би займалося утилізацією старої техніки. Якщо поставитись до питання відповідально, у ґрунті та повітрі буде менше алюмінію, міді та кобальту. 

Хімія в повсякденному житті: від технічного калькулятора до косметичних засобів

На спеціальному підприємстві смартфон буде розібраний. Спочатку з нього знімуть зовнішню оболонку, потім утилізують акумулятор, а металеві та пластикові частини відправлять на переробку. 

Отже, як бачите, повсякденне життя не може обійтися без якихось хоча б елементарних знань з хімії. Вони стосуються кожного. Важливо покращувати рівень знань учнів про те, які небезпеки причаїлися у повсякденних речах та як можна уникнути їх.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні